Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Fat bike

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Nu am mers pe fat bike, dar cred că dacă ai un pic de condiție fizică, dacă mergi des pe bicicletă, e „tanc” prin gropi, denivelări, cioburi, borduri.
Are cauciucurile mai groase. Asta nu înseamnă că e și mai grea cu mult. Greșesc? Cu cauciucurile umflate tari, zbârnâi pe piatră cubică, băltoci(apropo de pene), pietriș. La fel cred că se comportă bine pe nisip în curbe.
Panzer scrie pe tine dacă te (men)ține.
Cu apărători de noroi, bineînțeles, că doar e specială pentru „scandal”. Frâne pe disc, of course.
Am și văzut ocazional și un pic de viteză pe fat bike, 20-30 de kmph prin oraș la unii cât de cât pregătiți.
La urcări, se știe: foaie mică, pinion mare și șaua cât mai ridicată.
Și grinding.

KING_99, spune tu, cum este? Că doar ai.

Edited by onisifor12, 14 November 2022 - 22:05.


#20
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postsirgoofy, on 14 noiembrie 2022 - 09:39, said:

Evident sunt si unele situatii in care fat poate fi ok.
Ziceam mai in ansamblu, si din perspectiva unuia care a trecut de varsta de mers in parc si sarit trepte.
Fac ~6k, si nu merg pe zapada mare ori nisip.. poate unii stau la cabana in varf de munte ori pe faleza in Constanta (sa fiu in Constanta nici macar mtb normal n-as lua, cursiera sau gravel ftw dpmdv)
Am avut multe biciclete si am vazut ce merge eficient si ce nu.
Dennis McCoy la 52 de ani [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xLCCqOdKI4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
N-as putea sa merg pe cursiera, ciclismul mi se pare cel mai ingrozitor de plictisitor sport si cel mai inutil ca pregatire fizica, cardio only si doar cateva grupe de muschi antrenate. Imi place MTB-ul pentru ca ma duce in locuri frumoase, departe de asfalt. Pedalatul la sosea nu ma inspira, prefer sa alerg 10 km si dupa o ora sa fiu lesinat si a doua zi cu febra musculara decat sa pedalez 100 km si sa fiu a doua zi intepenit si cu dureri de fund. E plin Bucurestiul de razboinici in lycra si cu casti pe cap care alearga pe pista de pe Victoriei cu 40 la ora si se odihnesc la semafoare.

#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Deci, ați înțeles ce spune dânsul: ciclismul e diferit de MTB.
Care e treaba cu odihnitul? Ai vrea să nu stea la semafor?

#22
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postonisifor12, on 14 noiembrie 2022 - 22:04, said:


La urcări, se știe: foaie mică, pinion mare și șaua cât mai ridicată.
Și grinding.


De ce grinding? La cat de greu e fat-ul, mai degraba e de recomandat spinning decat grinding...

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDigix, on 14 noiembrie 2022 - 13:31, said:

te apucă râsul când treci cu 40 de km/h pe lângă fat-urile care prind 20 km/h.
Si dezvoltand ideea, te apuca plansul cand trec pe langa tine scutere cu 50 km/h?

Asa se pune problema, de ras si de plans? :habarnam:

#24
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postsirgoofy, on 14 noiembrie 2022 - 09:39, said:

doar ma va binedispune cand il depasesc Posted Image

Eu am 5 luni de iarna unde stau, munte, paduri cat cuprinde deci nu e 5%.. Am si road si MT dar fiecare isi are rolul ei. Am incercat cu MT dar pe zapada mare nu merge... E buna pe gheata cu studded tires dar nu pe zapada.

Asta cu depasitul e de ras dar banuiesc ca " o am mai mare" sau mai rapida e cultura Europei de east.  Deci daca eu o sa te depasesc ( nu conteaza bicileta) trebuie sa rad de tine?  De unde le scoateti bai frate?

#25
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Pai zi asa, daca spuneai de la inceput ca stai in vreo tara nordica era altceva.

Am observat un trend, din ce in ce mai frecvent:
Se face un topic, nu se mentioneaza detalii importante... iar apoi cand (inevitabil) se primesc si raspunsuri pe langa vine initiatorul si ne 'lumineaza' pe toti... mda

#26
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postonisifor12, on 14 noiembrie 2022 - 22:04, said:

KING_99, spune tu, cum este? Că doar ai.

Nu merg in oras cu ea... In oras am un folding bike, de weekend vara road sau MT in functie de unde merg.  Eu am luat-o ca am 5 luni de zapada aici in Nordul Canadei si am unde sa merg cu ea. E mai grea, aproape dublu decat road.. are 35lbs fata de 16 cea de road... Nu e bicicleta de viteza sigur dar pe zapada unde am testat-o e super... Nu am incercat-o pe nisip sau noroaie mari ca inca nu am avut ocazia....

@tomcatsk8

De alergat alerg si eu in fiecare weekend dimineata cate 10km dar dupa amiaza as mai iesi din cand in cand si cu bicicleta... Fiecare are preferintele lui dar e super sa faci ture vara de sute de km, chiar mii in vacanta...  Eu nu am timp destul dar tot am bagat cate o saptamana prin Stancosi de peste 1000km ( road). Am un amic de la club care a iesit la pensie si face acum o tura din Alaska pana in Panama. Ciclismul are multe aspecte, nu numai sportive... E un mod de explorare super dupa opina mea.

#27
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostKING_99, on 16 noiembrie 2022 - 04:59, said:

De alergat alerg si eu in fiecare weekend dimineata cate 10km dar dupa amiaza as mai iesi din cand in cand si cu bicicleta... Fiecare are preferintele lui dar e super sa faci ture vara de sute de km, chiar mii in vacanta...  Eu nu am timp destul dar tot am bagat cate o saptamana prin Stancosi de peste 1000km ( road). Am un amic de la club care a iesit la pensie si face acum o tura din Alaska pana in Panama. Ciclismul are multe aspecte, nu numai sportive... E un mod de explorare super dupa opina mea.
Cred ca daca imi voi schimba vreodata bicicleta va fi un fat bike sau un full suspension. Am mers destul la sosea din lipsa de alternativa dar mi s-a luat definitiv, prefer o bicicleta cu care sa ma plimb prin padure pe poteci si in afara potecilor, iar daca zapada nu prea am, noroi cu siguranta e din belsug :D . Singurul farmec al ciclismului pentru mine e acum explorarea si aventura, iar astea nu le gasesc pe sosea. Dupa atitia ani si kilometrii facuti la sosea chiar mi s-a luat definitiv de pedalat pe asfalt.

Edited by tomcatsk8, 16 November 2022 - 10:43.


#28
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

View Postonisifor12, on 14 noiembrie 2022 - 22:04, said:

Cu cauciucurile umflate tari, zbârnâi pe piatră cubică, băltoci(apropo de pene), pietriș.
Eu ma descurc onorabil pe piatra cubica din Centrul Vechi cu o BTWIN TILT 500.
Chiar nu vad ce motiv as avea sa folosesc o fat bike in oras...

#29
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Da, clar, așa e. Doar ziceam că în situațiile alea își face treaba bine.
Nu vezi nici un motiv pentru că probabil nu ești supraponderal. Oferă totuși un confort sporit cât timp te țin bulanele(prin gropi zic).

View Posttomcatsk8, on 16 noiembrie 2022 - 10:42, said:

Dupa atitia ani si kilometrii facuti la sosea chiar mi s-a luat definitiv de pedalat pe asfalt.
Depinde de unde stai. E mai la îndemână să mergi pe asfalt dacă stai la câmpie. Mă rog, mai sunt pădurile, dar pentru mine de exemplu noroiul, murdăritul este un factor care face diferența. Până mă echipez, până ajung și până mă întorc, plus benzina/trenul, păi fac 50-100 de km lejer.
Adică nu sunt absurd să discut chestie de gusturi, clar. Doar zic că la mine e chestie de practicitate, eficiență.

View Postthe_lion, on 15 noiembrie 2022 - 09:31, said:

De ce grinding? La cat de greu e fat-ul, mai degraba e de recomandat spinning decat grinding...
De ce e de recomandat spinning. Nu ai mers cu rucsac/ghiozdan plin pe bicicletă?
O bicicletă normală/medie cu un ghiozdan/coburi cu vreo 5-6 kile de bagaje cam cât un fat bike e.
Oricum, concret am văzut bicicliști cu fat bike-uri cu butuci de calitate ceva, zbârnâiau pe asfalt prin oraș. Transmisie bună/unsă, butuci buni, poate și obișnuiți cu greutatea respectivă, nu știu, dar au viteză decentă pentru oraș.

Edited by onisifor12, 16 November 2022 - 21:55.


#30
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
onisifor12, ai dreptate aici.. depinde unde esti totusi. In cazul meu, am la 150m padure dar in acelasi timp pot sa ies destul de repede si pe niste drumuri care merg pe la tara si nu sunt aglomerate dar cu un asfalt super pentru o bicileta de road sau triatlon. Sambata si Duminica, vara ma intalnesc cu niste amici si facem ture de 100-160km si acolo trebuie sa iau masina vreo 30km pan la locul de unde plecam. Daca nu ai optiiuni, cel mai bine e sa iti iei bicicleta pentru unde o folosesti cel mai mult.

tomcatsk8, eu zic ca fiecare bicicleta are farmecul ei daca o folosesti unde si cand trebuie...  UIte astia la noi in park au optiuni pentru orice tip de bicicleta: https://www.pc.gc.ca...cyclisme-biking

Sunt sigur ca si in Ro sunt destule optiuni...

#31
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Uite am gasit pe youtube cateva clipuri cu o locatie unde merg destul de des:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0ckvX20tqB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TrH9CdLliUE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate