Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Fat bike

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Nu prea am vazut pe forum dar am luat un Fat Bike.. Super fain daca esti in zona de munte cu zapada. Mai e cineva care merge pe fat bike? Care e experienta?

Edited by KING_99, 13 November 2022 - 04:59.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sigur nu sunt din zona cu munte+ zapada, dar intotdeauna m-am intrebat la ce folosesc aceste monstrozitati.
Au super rezistenta la inaintare, deci nu poti sa zici ca e o placere sa le folosesti.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Eu m-am dat la munte cu fat bike electric. Cu motorul oprit era dificil chiar și la cea mai mică urcare.
Aici in Fi sunt mulți care merg cu așa ceva iarna, la școală sau la job, nu ai treabă pe zăpadă, mai ales cu studded tires

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
am mers si eu cu un fat bike in zona de munte. m-am dat doar de curiozitate, nu era al meu
la drum drept merge ok, dar daca trebuie sa urci putin deja incepi sa tragi din greu. iar daca panta e mai serioasa mai bine te dai jos si o impingi

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007
Cu ocazia acestui topic poate aflu si eu la ce folosesc aceste biciclete, ca in ultimii ani s-a umplut orasul de ele. Si nu e nici oras de munte, nici sa fie probleme cu zapada.

#6
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Am incercat una, dar m-am lasat pagubas cand a trebuit sa urc Dealul Filaretului...

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Alea electrice merită, in rest nu-s deloc friendly la folosit.

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Depinde de anvelope. Cu anvelope de strada umflate la 3.5-4.5 atm un fat bike merge pe plat aproape ca orice alt MTB. La urcare isi spune cuvantul greutatea. Fat bike sunt ok intr-un oras plat sau pe nisip ori zapada.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

 Galacticul, on 13 noiembrie 2022 - 13:09, said:

Cu ocazia acestui topic poate aflu si eu la ce folosesc aceste biciclete, ca in ultimii ani s-a umplut orasul de ele.
Si nu e nici oras de munte, nici sa fie probleme cu zapada.
In marea majoritate din cazuri aceste biciclete evidentiaza habarnismul proprietarului, cred ca stiai asta Posted Image
Si in zona mea e un pensionar cu fat bike, plimba fierul cativa km pe trotuar in diminetile mai insorite.
In general fatbike e achizitia celor paraleli cu ciclismul.
Neavand experienta merg pe ideea mai mare = mai buna,.. Posted Image

Sigur, au oarecum sens pt zapada/ nisip, in Romania cata zapada avem pe bune, 2-3 saptamani/ an ?
Daca initiatorul nu-i vreun pasionat al ciclismului pe vreme de iarna recomand returnarea fierului, chiar n-are sens.

Am 3 biciclete si nici nu-mi da prin gand sa iau fatbike vreodata.

Edited by sirgoofy, 13 November 2022 - 18:31.


#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
De ce ar fi utile intrun oras,indiferent ca e plat sau in panta? Exista bicicletele olandeze,special consteuite pt uz urban

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Fart bike. Se potrivește perfect traducerea în românește. Bicicletă de b...șini. Bicicletă de fițe degeaba.

Edited by Digix, 13 November 2022 - 21:26.


#12
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 sirgoofy, on 13 noiembrie 2022 - 18:16, said:

Sigur, au oarecum sens pt zapada/ nisip, in Romania cata zapada avem pe bune, 2-3 saptamani/ an ?

Daca esti pasionat de ture pe munte pe timp de iarna si schiul de tura nu e sportul tau preferat ai gasit si raspunsul.

 petit_christian, on 13 noiembrie 2022 - 18:24, said:

De ce ar fi utile intrun oras,indiferent ca e plat sau in panta? Exista bicicletele olandeze,special consteuite pt uz urban

Intr-un oras in care s-a descoperit asfaltul un city bike e foarte placut insa daca mai dai de o piatra cubica sau de niste crapaturi iti schimbi parerea.

 Courage, on 13 noiembrie 2022 - 08:46, said:

Au super rezistenta la inaintare, deci nu poti sa zici ca e o placere sa le folosesti.

Exact pentru asta, in loc sa faci 100 km pe cursiera pentru antrenament faci cu fatbike-ul 10 km prin oras. La inertia pe care o are curand o sa fii campionul la sprint.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

 tomcatsk8, on 13 noiembrie 2022 - 21:55, said:

...in loc sa faci 100 km pe cursiera pentru antrenament faci cu fatbike-ul 10 km prin oras.
La inertia pe care o are curand o sa fii campionul la sprint.
Suna bine in teorie,..  in practica o bicicleta grea si ineficienta te demoralizeaza si NU o mai folosesti, fiindca nu-ti face placere.

Din experienta mea o bicicleta (mai) adecvata pt utilizare te motiveaza sa o folosesti mai des, fiind mai usor si placut.
Vei avea un zambet in coltul gurii cand zbori pe langa fraierii cei cu fatbike Posted Image, asa e la mine Posted Image

Edited by sirgoofy, 13 November 2022 - 23:07.


#14
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 sirgoofy, on 13 noiembrie 2022 - 22:54, said:


Din experienta mea


Cati km faci pe an... asa ca sa vedem cat e experienta ta :) Eu fac intre 8 si 10k pe an ... Tare as vrea sa vad cum poti sa mergi cu o bicileta normala sau chiar mountain pe zapada de 10-15cm sau pe nisip .

#15
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.12.2013
Depinde si de scopul pt care s-a luat bicla.

In cazul meu :

-am dorit sa ma pot "stoarce" in 1-1.5h.
-pt mersul prin padure ,pe traseu de pământ, cu multe "valuri" ,radacini,etc. e super ,chiar nu e comparatie cu a amicilor.
-pe pietris... nu mai spun

Nu e pt cei ce prefera viteza sau cursele f lungi. Numai pt asfalt nu prea are sens.


#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 sirgoofy, on 13 noiembrie 2022 - 22:54, said:

Suna bine in teorie,..  in practica o bicicleta grea si ineficienta te demoralizeaza si NU o mai folosesti, fiindca nu-ti face placere.
Daca ar fi asa lumea nu si-ar mai lua BMX sau trial bike. Un fat bike e fun pentru ca merge ca un tanc, urcat si coborat borduri si trepte, mers prin noroi. Daca ai un parc pe langa casa si vrei sa iesi seara o ora e fun mai ales acum iarna, nu trebuie sa pleci prea departe de casa.

Edited by tomcatsk8, 14 November 2022 - 09:34.


#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Evident sunt si unele situatii in care fat poate fi ok.
Ziceam mai in ansamblu, si din perspectiva unuia care a trecut de varsta de mers in parc si sarit trepte.

 KING_99, on 14 noiembrie 2022 - 02:29, said:

Cati km faci pe an... asa ca sa vedem cat e experienta ta Posted Image Eu fac intre 8 si 10k pe an ... Tare as vrea sa vad cum poti sa mergi cu o bicileta normala sau chiar mountain pe zapada de 10-15cm sau pe nisip .
Fac ~6k, si nu merg pe zapada mare ori nisip.. poate unii stau la cabana in varf de munte ori pe faleza in Constanta (sa fiu in Constanta nici macar mtb normal n-as lua, cursiera sau gravel ftw dpmdv)
Am avut multe biciclete si am vazut ce merge eficient si ce nu.

Am zis, daca e pasionat de zapada si nisip si le are aproape sa tina grasuta ... asa a numit unu bicicleta fat Posted Image
Insa cine ia fat fiindca POATE va merge si pe zapada sau nisip, ala e naiv, sa fiu delicat.

Bicicleta nu se cumpara pt 1-5% utilizare speciala, se ia pt 95%.
Nu merge ca la masina unde toti iau suv fiindca 'daca ajung pe offroad'... aici tu impingi la ea si aceste fantezii se platesc prin efort propriu.
Pana la urma aici e forum si ne spunem parerea, care considera fat bike o bicicleta ideala, treaba lui, nu ma deranjeaza.
Doar ma va binedispune cand il depasesc Posted Image

Edited by sirgoofy, 14 November 2022 - 09:53.


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Cu "râsurile" alea de cauciucuri de cursieră te apucă râsul când treci cu 40 de km/h pe lângă fat-urile care prind 20 km/h.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate