Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cum imi recuperez fisierele din Windows.old ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare.
Am avut de copiat niste fisiere de pe desktop pe laptop, asa ca am luat SSD-ul din laptop (cel cu Windows, si singurul) si l-am montat in desktop. Mi-am copiat pe el filme (330 GB), le-am dat play la cateva sa ma asigur ca totul e bine si l-am bagat din nou in laptop.

Odata SSD ul montat si deschis sistemul de operare, Win-ul incepe sa faca figuri ca cica s-a umblat la drivere si isi da restart de cateva ori ca sa ''repare'' ce era de reparat. Dupa vreo 15 min, intr-un final imi merge din nou Win-ul fara erori.

De ce am pus reparat intre ghilimele ? Pentru ca mi-a reparat mie total filmele si nu mai gasesc nici unul, dar spatiul e inca ocupat. Am observat ca imi apare totusi pe SSD un folder ''Windows.old'', care are fix cat aveau filmele mele, sa inteleg din asta ca cei 330 GB pot fi recuperati ?

Daca da, e perfect, daca nu atunci imi puteti da un link cu un tutorial care sa-mi arate cum copii de pe un calculator din retea pe altul din aceeasi retea ?

Merci anticipat. Sunt in criza de timp si chiar nu am am cand sa stau sa copii de pe desktop pe stick (cu 14-22MB/s), dupa care de pe stick pe laptop.

Attached Files


Edited by BG_183, 13 November 2022 - 03:41.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
330 de giga nici macar nu-s multi...

in esenta, intri in folderul windows.old si vezi ce contine. daca-s acolo filmele tale, te-ai scos. insa eu inclin sa cred ca nu pentru ca acel folder se creaza de obicei la un update al unui sistem de operare (de ex de la w7 la w10) sau chiar in cazul unei reparari a SO-ului, ceea ce tu ai facut. de obicei contine fisierele-cheie ale vechiului sistem de operare, pe care l-ai putea restaura in cazul in care ceva a mers prost cu update-ul.

daca reteaua ta exista deja, poti folosi freeware-ul D-LAN (https://www.d-lan.net/) pentru a crea usor share-uri pe calculatoare in aceeasi retea. atentie, se instaleaza si ruleaza pe ambele calculatoare simultan.

Edited by tEo, 13 November 2022 - 05:48.


#3
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
intra in Windows.Old/Users / "Numele-tau" (de exemplu "Dan" fara ghilimele)  / Desktop, sau unde ai pus respectivele filme , cam acolo trebuie sa le gasesti .

Edited by DianaXO, 13 November 2022 - 09:51.


#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PosttEo, on 13 noiembrie 2022 - 05:44, said:

poti folosi freeware-ul D-LAN
AnyDesk sau TeamViewer se pot folosi și ele dar se pare că viteza este prea mică.

#5
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 21.07.2011

View PostMircel, on 13 noiembrie 2022 - 09:55, said:

AnyDesk sau TeamViewer se pot folosi și ele dar se pare că viteza este prea mică.
Sau activeai functia de share folder a windowsului , fara sa te complici cu alte programe.

#6
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Multumesc pentru raspunsuri. Am rezolvat pana la urma, dupa multe ore de incercat diferite chestii spuse aici in thread si gasite pe google.

Filmele erau stocate de fapt int-un folder numit Found.000 care nu putea fi citit, cu tot accesul de administrator cu tot, nu putea fi mutat, sters, nu putea fi nimic. Aparea ca avand 0 biti, dar dupa ce am reusit intr-un final sa il sterg cu programul Unlocker mi s-au eliberat cei 330 GB care erau ocupati. Initital am incercat sa recuperez filmele, de-aia a durat atat.

Bine ca am terminat la timp pentru ca laptopul cu filme trebuia sa fie gata pana luni dimineata la 6. Mi-am copiat si filmele, prin retea, cu programul D-LAN.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate