Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Garanție Tv Phillips

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Salutare!

Mi-a cedat tv-ul exact cu 2 zile înainte să-i expire garanția ( pe emag scrie 14.11.2022 iar pe factură 13.11.2022 ). Eu l-am preluat pe data de 14.11.2022. Foaia cu garanția nu o mai găsesc dar din ce am înțeles de pe site-ul acestora n-ar fi necesară.  L-am înregistrat pentru preluare astăzi dar întrebarea este: dacă o să mi-l preia marți, pe 15.11.2022, o să-l mai considere în garanție? Sau este valabilă data solicitării? Ce pot să fac în cazul în care spun că nu mai este în garanție? Site-ul pe care am făcut programarea de service este https://esdservice.r...ramare/philips/

Edited by p3tqw, 12 November 2022 - 22:00.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Nu conteaza cand il ridica - conteaza cand ai declarat "evenimentul".

Daca spun ca nu mai este in garantie vezi exact ce "spun" actele. Daca nu au dreptate discuti cu ei si apoi vezi ce mai e de facut (dar pentru un TV nu prea merita sa te judeci cu nimeni).

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postp3tqw, on 12 noiembrie 2022 - 22:00, said:

Sau este valabilă data solicitării?
Nu vad de ce ar fi valabila alta data.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care este modelul de tv, si ce simptome are?

Daca ai declarat evenimentul in perioada de garantie, nu au ce comenta. Daca nu si nu, faci o sesizare la ANPC. Dar nu cred ca va fi nevoie, esd sunt cat de cat seriosi.
Garantia incepe sa curga din momentul in care ai intrat in posesia peodusului. Din cate zici, pe garantia emag apare 14. deci ar trebui sa fii acoperit.

Edited by MembruAnonim, 12 November 2022 - 22:14.


#5
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
Am atașat poze cu eticheta și defectul. https://freeimage.host/i/yhAGMx https://freeimage.host/i/yhASPR
Din ce am citit în recenziile de pe emag, ar mai fi utilizatori care au un defect similar. Acum nici măcar dungile alea nu mai apar, e doar ecranul negru cu iluminarea de fundal. Ambilight-ul funcționează.

Edited by p3tqw, 12 November 2022 - 22:41.


#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Am observat si eu ca la emag, daca dau comanda pe 1 ianuarie, sa spunem, dar primesc coletul pe 5 ianuarie, garantia incepe sa curga de pe 1, nu de pe 5 cum ar fi normal.
Daca se strica pe data de 3 ianuarie a ultimului an de garantie, emag zice ca sunt in afara garantiei...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu stiam ca garantie curge din momentul primirii produsului. Parca chiar la emag in conditii scria asta.

De exemplu, mai ales in perioada asta de bf, eu as cere sa refaca certificatul de garantie cu data in care am primit efectiv produsul. (sfat pt cei cu produse foarte scumpe comandate vineri).

Edited by MembruAnonim, 12 November 2022 - 23:45.


#8
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Intra la "Garanțiile mele" daca ai comandat ceva de la emag zilele astea, sa vezi ca expira dupa 2 ani datei la care ai facut comanda.
Ce am comandat azi, de ex. - Garantie 24 de luni. Expira la 12 Noi 2024
Pe de alta parte, am comandat ceva ieri si l-am primit azi, imi apare tot "Expira la 12 Noi 2024".
E posibil ca si la comanda de azi, sa se prelungeasca garantia in functie de data livrarii efective.
Va anunt dupa ce primesc coletul, daca s-a modificat data expirarii garantiei.

#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
De asta este bine daca vrei sa pastrezi un produs mai mult de 2 ani cu maxim 3 luni inainte de expirarea garantiei sa vezi cat te costa o extensie cu inca 1-2 ani ...
Revenind on-topic ar trebui sa ti-l primeasca fara probleme si sigur ti-l vor repara pe garantie daca nu e ceva grav/scump. Daca se pune problema de negatie pentru stornarea banilor nu m-ar mira sa invoce ca de fapt era in afara garnatiei cand l-ai trimis sau cine stie ca l-ai folosit necorespunzator.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Are vreo urmulita pe el de care sa se agate cum ca ar fi cazut de pe stand? E usor de anulat garantia. La tv-uri se invoca soc mecanic, la telefoane contactul cu lichide.

Edited by abac, 13 November 2022 - 11:31.


#11
p3tqw

p3tqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 24.12.2011
UPDATE: mi s-a reparat TV-ul pe garanție. Un admin poate să închidă topicul.Mersi! Mi-au schimbat panelul.

Edited by p3tqw, 01 December 2022 - 16:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate