Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Probleme imagine și sunet tv

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
silpuf

silpuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008
Am două televizoare (NEI și Orion) conectate la același cablu tv, prin distribuitor.
Zilnic, la anumite ore, imaginea apare distorsionată, sunetul având și el probleme.
Care poate fi cauza?
Atașez poze cu defecțiunea.
Attached File  20221111_142145.jpg   395.27K   22 downloads Attached File  20221111_142246.jpg   475.54K   22 downloads Attached File  20221111_142248.jpg   433.18K   21 downloads

#2
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 30.12.2012
PROTV HD emite cu QAM256 asta inseamna ca are protectie mica la perturbatii sau semnal slab. Un spliter mai bun si un cablu mai de calitate ar trebui sa rezolve problema.

#3
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Digi?

#4
silpuf

silpuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008
Problema apare pe toate canalele tv. Mulțumesc frumos pentru răspuns și am să țin cont de el.

#5
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Patesc la fel. Cablul coaxial din chestia aia alba de la digi are 3 m . Pana acolo cica e fibra optica. Se poate sa fie cablul coaxial de calitate slaba?

#6
silpuf

silpuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008
Nu, nu este DIGI, este o firmă de cablu cu sediul într-o comună iar până acum câteva luni nu am avut nicio problemă cu recepția semnalului.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 silpuf, on 12 noiembrie 2022 - 17:45, said:

Am două televizoare (NEI și Orion) conectate la același cablu tv, prin distribuitor.
Zilnic, la anumite ore, imaginea apare distorsionată, sunetul având și el probleme.
Care poate fi cauza?
Cred ca semnalul e in general slab si are factorul de calitate scazut, aparand multe erori. Intra la status la signal quality sa vezi daca e asta.
In analog in situatia asta ai avea purici pe imagine. Comunica firmei sa asigure semnalul corect >60dB VHF si >65dB UHF.

Edited by andreic, 12 November 2022 - 18:04.


#8
silpuf

silpuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008
Fibră optică știu și eu că avem, calitatea cablului coaxial nu o cunosc. Sunt 30 de metri de cablu de la stâlp până la intrarea în casă și, probabil, singura soluție este înlocuirea cablului (are cam 10 ani vechime), eventual a spiterului.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Pai ce fibra daca aveti cablu la stalp... e cablu nu e fibra Posted Image Fibra ffth inseamna sa ai in casa ONT-ul care include mediaconvertorul CATV (receptor optic + modulator RF) si ala va da cel putin 70dB arhi suficient pentru un semnal perfect chiar si cu o splituire.

Edited by andreic, 12 November 2022 - 18:11.


#10
silpuf

silpuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008

 andreic, on 12 noiembrie 2022 - 18:02, said:

Cred ca semnalul e in general slab si are factorul de calitate scazut, aparand multe erori. Intra la status la signal quality sa vezi daca e asta.
In analog in situatia asta ai avea purici pe imagine. Comunica firmei sa asigure semnalul corect >60dB VHF si >65dB UHF.

Problema apare zilnic între orele 15 - 16,30.
Am să comunic firmei.
Mulțumesc.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Da, fara teste la fata locului e greu de dibuit. Poate tine de alimentarea echipamentelor cine stie... poate apare si in rest dar nu apuca sa se manifeste adica e semnalul usor mai bun in rest dar tot sub standarde. In ultima instanta sa nu fie interferente severe de la ceva care functioneaza in acel interval de timp...

Edited by andreic, 12 November 2022 - 18:17.


#12
silpuf

silpuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008

 andreic, on 12 noiembrie 2022 - 18:10, said:

Pai ce fibra daca aveti cablu la stalp... e cablu nu e fibra Posted Image Fibra ffth inseamna sa ai in casa ONT-ul care include mediaconvertorul CATV (receptor optic + modulator RF) si ala va da cel putin 70dB arhi suficient pentru un semnal perfect chiar si cu o splituire.

e clar Posted Image Posted Image!  Voi lua legătura cu firma de cablu. Mulțumesc frumos!

 andreic, on 12 noiembrie 2022 - 18:16, said:

Da, fara teste la fata locului e greu de dibuit. Poate tine de alimentarea echipamentelor cine stie... poate apare si in rest dar nu apuca sa se manifeste adica e semnalul usor mai bun in rest dar tot sub standarde. In ultima instanta sa nu fie interferente severe de la ceva care functioneaza in acel interval de timp...

"interferențe severe", zici... mai ales când locuim în nordul Moldovei, destul de aproape de graniță...poate fi orice...sănătoși să fim! Posted Image

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Doar tipul de la cablu te rezolva in acest caz.

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Daca se manifeste numai la tine scapi cu o refiletare a mufelor F.
Daca "interferentele" se manifesta in toata zona si in acelasi interval orar cred ca nici cu cablu RG6AU si mufe F compresie sertizate nu se rezolva.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
"refiletare"?
Cel mai bine îs cu alea sertizate.


#16
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Din a doua propozitie scrisa cred ca poti sa-ti dai seama ca am habar de ceea ce inseamna mufa F.
Si am asa o vaga banuiala in locatia respectiva s-au folosit mufe F care se "infileteaza".

#17
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Monteaza un amplificator de semnal.

#18
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 andreic, on 12 noiembrie 2022 - 18:16, said:

... In ultima instanta sa nu fie interferente severe de la ceva care functioneaza in acel interval de timp...
N-ar avea ce sa fie altceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate