Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Data pe poza

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Salutare!

Am nevoie de ajutorul vostru sa-mi recomandati o aplicatie ce poate sa-mi afiseze pe poze data eventual chiar si pe filmarile video daca-i posibil. Am mai multe poze si as vrea sa mi fie afisata si data chiar si la filmarile video. Va multumesc anticipat !

#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Setezi din aparatul cu care faci pozele sau filmarea să imprime data.

Altfel, vezi aici
https://itselectable...stamp-to-photo/

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Aparatul digital, cand stocheaza o poza, salveaza data in metadatele pozei. Mai orice aplicatie de vizualizat poze te lasa sa vezi acea data pentru a-ti aminti cand au fost facute pozele.

Asa ca nu macelarii pozele imprimand data pe ele, te vei injura peste cativa ani.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postdani.user, on 12 noiembrie 2022 - 13:22, said:

Asa ca nu macelarii pozele imprimand data pe ele, te vei injura peste cativa ani.
Asta recomand si eu.

Cu atentie daca le editezi - unele aplicatii sau setari ale lor pot sterge EXIF-ul si tot incat nu mai ai nicio data decat cea a salvarii fisierului, nu de creare.

Edited by Ravy, 12 November 2022 - 14:47.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postd4m4g3, on 12 noiembrie 2022 - 14:41, said:

Asta recomand si eu.

Cu atentie daca le editezi - unele aplicatii sau setari ale lor pot sterge EXIF-ul si tot incat nu mai ai nicio data decat cea a salvarii fisierului, nu de creare.
Acum, nu vreau sa fiu sau sa par rautacios, dar poate incurajam lumea sa bifeze "read-only" pe anumite fisiere.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Pe fotografii prin editare și salvare cu orice program ce citește EXIF și îl poate afișa.
La video: în funcție de format
La casetele  digital 8 și miniDV se poate cu un add-,in in programul de editare.
La cele analitice: nu ai cum (VHS).
La cele salvate direct pe card, ssd sau HDD (fișier direct) tot cu programe dedicate cu add-on pt time-stamp

#7
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Pentru mine nu e o problema ca apare data tocmai ca am nevoie sa apara data dar eu ma refer la pozele pe care deja le-am facut. Eventual sa le incarc intr-o aplicatie si sa-mi aplice data pe fiecare poza in parte..

#8
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Buna,
Am si eu o intrebare, putin off-topic.
Stiti cum pot sa fac sa imi apara data pentru pozele/filmele facute cu iPhone?
(Ma gandeam la o setare, prin configurarea careia sa permita adaugarea pe poza/film a datei+timp curente. Dar nu am gasit asa ceva.)

#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
@migaci83: Te uiti la detaliile pozei si o sa vezi acele informatii... Daca nu este suficient spune-ne mai multe detalii - ce poza, de unde primita/salvata, unde sa apara, etc...?

#10
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Eu vreau sa apara data pe poza/film.
Ca aici

[ https://www.batchphoto.com/blog/wp-content/uploads/2018/04/best-apps-for-date-stamping-photos-on-mobile.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am inteles ca la Android apare daca faci diferite setari. Nu am gasit ceva similar si la iOS.

Edited by Ravy, 12 November 2022 - 19:41.


#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator,
Cel mai simplu program care face ce doresti se numeste PlayMemories Home si este de la Sony. Free. Dupa instalare ii dai un folder si orice legi la calc. (mai ales daca-i sony) descarca si apoi poti si prelucra la un nivel minim acceptabil orice poza. inclusiv sa inserezi data. Softul iti tine pozele in ordine. Daca nu ti le ia automat trebuie copiate in folderul alocat.
Cand o sa fi batran o sa incepi sa uiti... ca deh, ai altele pe cap. Data aia pusa acolo pe poza o sa-ti trezeasca si alte amintiri! Nu te lua dupa ce spun unii care habar nu au.

Edited by adip1962, 12 November 2022 - 19:53.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
"aia care habar n-au" isi pun data pe spatele pozei, pe album fizic.

#13
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Aveam un utilitar dts pro (cu licenta) care facea batch convert cu date/timestamp pe diferite fisiere, il foloseam in mod uzual la birou. Nu-l gasesc la momentul asta, dar daca vei cauta mai temeinic, sigur il gasesti.

#14
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmigaci83, on 12 noiembrie 2022 - 19:21, said:

Eu vreau sa apara data pe poza/film.
batchphoto al am instalat in pc.toate poze care le am facute de prin 2001
cu primul meu aparat digital cumparat si următoarele care au urmat le-am procesat pentru, posteritate, cu Batchphoto.

Edited by Ravy, 13 November 2022 - 05:00.


#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
irfanview poate prelucra batch mai multe fisiere. in cadrul acestei prelycrari se poate adauga text din cimpul exif al pozei care sa contina data, ora si nu numai. insa aceasta metoda poate fi mai complicata decit cu utilitare dedicate strict a estei operatiuni.

citeste si asta: https://windowsrepor...e-stamp-photos/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate