Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diacritice

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
Buna dimineata
Abonament Vodafone ieftin (Connect 150) in Bucuresti, doua televizoare (vortex de 24 inch, allview 32 inch).
Pe ambele televizoare subtitrarile sunt ok, cu diacritice cand e cazul
Pe nici unul, in cartusul din stanga sus care apare temporar atunci cand schimbi canalul si iti spune numele noului canal si pe scurt cateva chestii despre emisiune, diactriticile sunt inlocuite de niste litere sau grupuri de litere ciudate si greu de digerat. Culmea, la unul din ele, in acelasi cartus, numele canalului este scris cu diactritice (Național) iar in restul cartusului diacriticile sunt inlociute cu aiureli.
Atasez imagini (scuze daca apar rasturnate)
M-am plimbat prin toate setarile, nu am gasit nimic util.
Vreo sugestie ? (in afara de "cumpara televizor adevarat" )
Multumesc
C. Truta

Attached Files



#2
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Doar cu profil de operator se rezolva. Cum televizoarele tale nu au așa ceva, nu îți afișează diacriticele. Toți cei ce nu au in televizor profilul UPC/Vodafone, întâmpină problema asta.



#3
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
Multumesc mult
Pe Allvew am vodafone, dar nu gasesc niciunde datele cerute : frecventa si network id (pt bucuresti). Si am scanat si eu pe "others"
Pe robotul care raspunde la telefon nu reusesc sa gasesc
La agentii vodafone mi s-a dat raspuns de tipul " cere la asistenta tehnica resetarea canalelor", la care asistenta tehnica nu am reusit sa ajung (la operator cu voce)
Vodafone vraiste, dar nu am altceva convenabil in bloc
C. Truta

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View PostTruta, on 12 noiembrie 2022 - 09:55, said:

… Pe Allvew am vodafone, dar nu gasesc niciunde datele cerute : frecventa si network id (pt bucuresti). …
Nu pot fi sigur, dar incerca frecventa 306000kHz, Symbol rate 6900, 256QAM, ID Retea 31417 (pentru Bucuresti). Sursa: pg 11 si urmatoarele din PDF-ul <https://www.vodafone...set/v666730.pdf>.

#5
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
DAAAAAA !
a mers superrapid, a prins 180 canale in cateva secunde
apar corect diacriticile.
Multumesc mult

Am fost la 3 centre vodafone
Mi-au dat niste sfaturi care mai de care mai aplicate : sa schimb abonamentul...sa am rabdare ca e o defectiune la sectorul 1 (o fi vorba de Romprest). Pe unul din junii de acolo l-am rugat sa dea el telefon la asistenta tehnica si sa treaca de etapa de raspunsuri robotizate, sa ajunga la un operator uman. Nu a reusit. Poate erau la masa toti....

Numai bine !
CT

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate