Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Conectare imprimanta la computer si respectiv router

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Salut. Am un multifunctional laser si il am conectat la un desktop. Am incercat sa il bag in portul USB de la router (un Asus AC68U) insa nu am reusit sa gasesc/instalez drivere ca sa functioneze corect si scanul.

Ma gandesc acum daca as putea baga un switch/hub usb, ceva, astfel incat sa am conectata imprimanta si la desktop - astfel incat sa pot printa/scana clasic - , dar si la portul din router, ca sa pot doar printa de pe alte laptop-uri din casa.

E posibil asa cava? de ce as avea nevoie? multumesc

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 26.05.2022
Cel mai simplu dai share in retea din PC-ul "A", acolo unde e conectată pe usb, iar in pc "B" o instalezi ca si network printer.  

Daca routerul nu are functie de print server sau nu are drivere pentru imprimanta ta atunci fie cumperi un print server sau un mini pc/raspberry pi pe care-l folosesti ca sa partajezi imprimanta in retea.

Totusi ce model de imprimantă/multifuncțional este? Are posibilitatea de a-i adauga o interfață Ethernet/wifi? Daca e ceva Enterprise, atunci asta ar fi cea mai la îndemână variantă.

Edited by NikoroB, 11 November 2022 - 14:18.


#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
1. Routerul are print server, dar nu are toate functiile de scan etc, ca deh, si imprimanta e mai veche, un Samsung care merge foarte bine insa.
2. Nu vreau sa tin deschis desktopul ca sa consum aiurea curent, de asta cautam daca e ceva care sa "partajeze" comunicarea cu imprimanta.

#4
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostSwatKat, on 11 noiembrie 2022 - 14:11, said:

Salut. Am un multifunctional laser si il am conectat la un desktop. Am incercat sa il bag in portul USB de la router (un Asus AC68U) insa nu am reusit sa gasesc/instalez drivere ca sa functioneze corect si scanul.
Pentru scanner nu vei gasi drivere Samsung. Am o multifunctionala Samsung M67x si la fel am incercat printr-un server Ubuntu si printr-un NAS Synology, printarea mergea ok insa nu si scanarea. Explicatia ar fi ca print serverul este ceva bazat pe un linux si acel model de Samsung nu este suportat de catre CUPS. O alta chestie, driverul pentru imprimanta mea Samsung l-am gasit pe site-ul HP: https://support.hp.c.../model/16462857

Edited by tomcatsk8, 11 November 2022 - 14:31.


#5
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Atat timp cat nu ne zici exact modelul de imprimanta nici noi nu putem sa iti oferim solutii rapide si functionabile.

Edited by NAlexQ, 11 November 2022 - 14:38.


#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 26.05.2022

View PostSwatKat, on 11 noiembrie 2022 - 14:20, said:

1. Routerul are print server, dar nu are toate functiile de scan etc, ca deh, si imprimanta e mai veche, un Samsung care merge foarte bine insa.
2. Nu vreau sa tin deschis desktopul ca sa consum aiurea curent, de asta cautam daca e ceva care sa "partajeze" comunicarea cu imprimanta.
Oricum ai da-o, optiunile sunt alea de mai sus. Daca nu printezi suficient de des, atunci poti sa muti cablul din una-n alta...

Edited by NikoroB, 11 November 2022 - 15:01.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Asus RT-AC68U este destul de flexibil si suportat de tot felul de firmware alternative. Cred ca ar merge sa instalezi suport pentru scanner dar nu am incercat personal nimic din acestea.

Ma gandesc la: Repet, personal nici macar nu am incercat ceva din acestea; cele de mai sus provin dintr-o vaga idee ce mi-am facut-o la un moment dat cand ma gandeam si eu la aceasta chestiune fara insa a fi important pentru mine. Ti-ar trebui cineva care chiar le cunoaste si stie ce face, dar cred ca sanse sa rezolvi sunt.

#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Imprimanta e Samsung Xpress SL-M2675F. Pe router ma depaseste sa instalez fw noi, nu vreau sa stric :)
Cel mai "safe" pentru mine ar fi daca as putea gasi un fel de switch/hub usb unde sa fie 2 intrari si o iesire spre imprimanta. Am avut la un moment dat asa ceva pt HDMI, aveam 2 device-uri conectate la un tv cu un singur port si selectam dintr-un buton "intrarea"

Ceva de genul, desi stiu ca e rudimentar, as putea folosi?

#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
LE. de exemplu as putea avea asa ceva: https://conectica.ro...s421a#descriere
Un port conctat la desktop si celalalt la router ca sa pot printa wireless de pe laptop prin print server

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
O ata idee ar fi un print server care sa suporte si functia de scanare. Nu gasesc ceva curent. Am gasit insa [informatii despre] D-Link DPR-2000 cu care se pare ca poti simula un port USB local la care sa fie ‘conectata’ logic o imprimanta multifuncitonala conectata fizic la acel device si cu care comunicatia este via retea. Ce ar permite fata de switch-ul USB de mai sus estec ai nevoie de cabluri USB fizice intre un unic punc central (switch-ul) si toate calculatoarele - deci aceste din urma pot fi amplasate mai la distanta unul de altul, de exemplu in camere diferite.

O parte proasta cu DPR-2000 este ca foloseste 802.11g, ceea ce in ziua de azi inseamna ca iti cam deranjeaza WiFi-ul. D-Link avut insa mai multe device-uri din seria DPR (), poate gasesti unul din acestea care sa fie pe cablu si sa functioneze cu imprimanta ta. (DPR-1020 este pe cablu, dar are o lista de multifunctionale compatibile desi pare a folosi acelasi software ca 2000; DPR-2000 pare a functiona intr-ul mod mult mai general.)

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostSwatKat, on 11 noiembrie 2022 - 20:18, said:

Imprimanta e Samsung Xpress SL-M2675F.

Exact modelul meu, nu are suport CUPS, deci driver de scanner pentru retea nu cred ca exista. Eu am renuntat si folosesc un cablu USB lung pe care il mut d ela un PC la altul :D .

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
PrePosted Imagescriptum: Scuze pentru greselile de tastare din mesajul anteior, dar nu le mai pot corecta.

O a treia idee: USB over IP.
Pentru cei ce nu au ce face cu banii am gasit Digi AnywhereUSB® Plus (AW02/08/24-G300) cu 2/8/24 porturi USB ce pot fi partajate in retea. Se pot cumpara de pe mouser.com; de fapt nu sunt in stoc acum dar asteapta intrarea lor in stoc spre sfarsitul lui ianuarie viitor - dar macar sunt in productie. Din pacate modelul cel mai mic, cel cu 2 porturi USB, costa spre 2.000LEI daca adaugi si alimentatorul recomandat de ei. (Device-ul nu vine cu alimentator inclus dar cel  cu 2 porturi are nevoie de 5V/ max 5A; de ce alimentatorul de la ei costa vreo 375LEI nu inteleg.)

LE: Link catre descrierea device-ului <https://www.digi.com...odels/aw02-g300>.

Edited by sags, 13 November 2022 - 09:45.


#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 26.05.2022
De 2000lei iei direct altă imprimantă/multifuncțional cu toate functionalitatile astea integrate de scan/prin in retea/pe mail și nu-ți mai bati capul cu adaptări.

#14
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Dar de ce 2000lei?, poti si mai ieftin: Multifunctionala monocrom second hand Brother DCP-L2560DW, A4, duplex, retea, wireless

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Perfect de acord cu partea privind pretul la AW02-G300. Si pe mine m-a şocat. Insa trebuie spus ca permite partajarea in retea a oricarui periferic USB, nu doar scanner, iar unele tipuri de periferice nu pot avea inclus suport pentru retea si deci nu ai cu ce le inlocui.


In aceeasi ordine de idei cu USB-over-IP am mai gasit VirtualHere, o solutie software de poate rula pe multe device-uri ca ‘server’ si care tot asa permite partajarea unui periferic USB via retea astfel incat sa para conectat pe USB in local.

Licenta costa 50USD/server (= dispozitiv unde este conectat efectiv, pe USB, perifericul de partajat; sau perifericele, ca versiunea cu licenta permite partajarea a cate periferice vrei).

Exista insa si versiune gratuita care permite partajarea unui singur periferic la un moment dat, fara limita de timp. Din cat am cautat pana acum cred [si subliniez ca este doar o banuiala netestata] ca pentru Asus RT-AC68U ar trebui utilizat executabilul ‘VirtualHere USB Server for Linux (ARM) <-- Raspberry Pi, pi2, pi3,pi4,BeagleBone, Odroid, Angstrom, & any ARM 32-bit based Linux’ de aici <https://www.virtualh...server_software>.

Partea de client <https://www.virtualh...client_software> este gratuita; trebuie instalata, pe langa driver/software original aferent perifericului in cauza, pe fiecare calculator unde vrem sa utilizam acel periferic.

Edited by sags, 13 November 2022 - 12:29.


#16
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Bun, dar switchul USB postat de mine ar merge asa cum m-am gandit?

Am nevoie ca de la desktip, care e langa imprimanta sa pot imprima si scana in mod normal prin legatura USB / iar de la alte laptopuri din casa sa pot doar printa wireless folosind print serverul (imprimanta conectata la router). E o solutie de compromis dar daca merge nu m-ar deranja

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Pai daca ai desktop + imprimanta + router-ul unul langa altul si in rest scanarea nu te intereseaza, pentru acestea din urma fiind suficienta functia de print server a router-ului, nu vad de ce nu ar merge.

#18
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Switch-ul acela pare ca face ceea ce doresti tu.

O alta varianta, poti cauta ceva in genul HP Stream la mana a doua, eu am luat cu vreo 200 lei unul care avenit cu Celeron, 2 Gb RAM si storage 32 Gb eMMC, a venit cu Windows 8.1, nu-ti trebuie decat sa stea acolo aprins si sa faca share la imprimanta si la un folder unde arunca scanurile, cred ca consuma cam cat routerul cu ecranul stins.

Varianta castigatoare cred ca e sa cumperi o imprimanta de retea, gasesti destule bune, ieftine, noi sau sh.

Edited by tomcatsk8, 13 November 2022 - 22:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate