Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Parere camere supraveghere IP

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara,
Ce parere aveti despre aceste camere: Hikvision DS-2CD2T86G2-4I©, 6mm

https://www.itarena....6g24ic_6mm.html

As vrea sa cumpar 4 bucati. Gasesc ceva mai bun in categoria asta de pret?
Imi puteti recomanda va rog si un NVR pentru ele.
Multumesc.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am montat de curand pentru cineva asa ceva. Simplu de instalat si setat, fara batai de cap.
Camerele de supraveghere au si microfon si difuzor asa ca din telefon poti vorbi ca sa se auda in camera si poti asculta tot ce se aude in jurul camerei.
Camere suporta si card intern.
Camerele se vad foarte-foarte bine pe timp de noapte. Chiar si eu am ramas surprins cat de bine se vede. Ai leduri IR si leduri albe care le poti aprinde-stinge din telefon.
NVR-ul foarte simplu de utilizat, are un OS proprietar si face tot ce trebuie sa faca, foarte bun. Singura chestie e ca nu stiu de ce nu mergea HDMI-ul, dar mergea pe VGA.

Am instalat 5 camere acum 2 luni si pana acum n-am auzit plangeri de la proprietar.


https://www.ebay.com/itm/165025725390
https://www.ebay.com...:Bk9SR6aQlrGMYQ

Edited by tehnics, 10 November 2022 - 21:50.


#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
am văzut câteva filmulețe pe YouTube in care sunt prezentate diferența dintre lentilele de 2.8, 4, 6 și 8 mm. Acum astea OBS că sunt cu 6 mm și asta îmi dă de gândit; majoritatea montează cu 2.8.
NVR are rost sa fie tot cu tehnologia Acusens?


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Nu stiu ce sa zic, eu am luat ambele de la SriCam.
Am SriCam de vreo 4-5 ani si n-am nici o problema cu camerele. Sunt multumit asa ca le recomand.
Intr-adevar sunt chinezesti, dar isi fac treaba

#5
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Eu iti recomand Reolink. Sunt mai scumpe dar merg.
Sricam nu recomand nici la dusman. Soft plin de buguri se deconecteaza non stop. Proaste.
Am avut 4 buc de exterior 3 mi-au schimbat in garantie, la final le-am vandut pe toate cu 5o ron si am luat Reolink.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Sa stii ca SriCam nu mai este ce a fost acum ani in urma. Au evoluat destul de bine.
Dar mna, nu contest ca nu exista probleme.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu utilizez un cluster de Wyzecam V3 - cu hacked firmware instalat ca sa le decuplez de cloud. Ca NVR utilizez Frigate cu un Google coral adaugat pentru accelerare de neural processing - detectie de obiecte. Merge surprinzator de bine si stabil.

#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Va multumesc, pana la urma le-am luat pe asta:
https://ritc.ro/prod...-2cd2t83g2-4i6/

Acum caut NVR si HDD

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
imi puteti spune daca in afara de pret sunt diferente majore intre aceste NVR-uri:
1.  DS-7608NXI-I2/8P/S
https://www.vonmag.r...vision-acusense
Attached File  Screenshot 2022-11-12 091201.jpg   50.72K   9 downloads

2.  DS-7608NXI-I2/8P/4S
https://www.gss.ro/nvr-8-canale-4
Attached File  Screenshot 2022-11-12 091225.jpg   30.59K   7 downloads

#10
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 Y0samiteSam, on 12 noiembrie 2022 - 09:13, said:

imi puteti spune daca in afara de pret sunt diferente majore intre aceste NVR-uri:
1.  DS-7608NXI-I2/8P/S
https://www.vonmag.r...vision-acusense
Screenshot 2022-11-12 091201.jpg

2.  DS-7608NXI-I2/8P/4S
https://www.gss.ro/nvr-8-canale-4
Screenshot 2022-11-12 091225.jpg


Cel cu 4s are doar 4 canale pe care face deep learning, practic iti reduce numarul de alarme false pe ele, facand o analiza mai buna a imaginii iar celalalt face pe 8 canale, dar nu la fel de bine, folosind detectia de miscare, nu functia de deep learning. Il recomand pe cel cu 4s.
Tine cont ca lentila de 6mm nu vede la 4m sub camera, in lung, deci ai grija cum le montezi. Lentilele de 6 sunt bune pentru supraveghere in lungime (la distanta) a perimetrului.

#11
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Iti multumesc mult, m-ai ajutat enorm. Ma bucur ca cel cu 4s este mai ieftin...maine o sa plasez comanda.
Despre camere nici nu stiu ce sa spun, habar nu aveam ca nu vor vedea 4 metri sub ele. Sa vad daca am cum sa le montez, daca gasesc un unghi bun; probabil o sa fiu nevoit sa fac retur dar totusi sper sa nu.
Multumesc.

Eu deja am un switch POE cu 8 porturi si mi-ar fi placut sa gasesc un NVR cu 8 porturi fara POE dar cu functia AcuSense.

Edited by Y0samiteSam, 13 November 2022 - 14:42.


#12
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 Y0samiteSam, on 13 noiembrie 2022 - 14:41, said:

Iti multumesc mult, m-ai ajutat enorm. Ma bucur ca cel cu 4s este mai ieftin...maine o sa plasez comanda.
Despre camere nici nu stiu ce sa spun, habar nu aveam ca nu vor vedea 4 metri sub ele. Sa vad daca am cum sa le montez, daca gasesc un unghi bun; probabil o sa fiu nevoit sa fac retur dar totusi sper sa nu.
Multumesc.

Eu deja am un switch POE cu 8 porturi si mi-ar fi placut sa gasesc un NVR cu 8 porturi fara POE dar cu functia AcuSense.
depinde ce distante ai acolo, daca o pui la inaltime mai mica, mai scazi din unghiul de sub camera. Daca poti, da, fa retur si ia 2,8/3mm pentru vedere la 30-50m max.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Vor fi montate pe casa la o inaltime de 5 meteri fata de sol. Trebuie sa bata in curte deci la o distanta relativ mica: de la 6 pana la 20 metri maxim ca atat am curtea.

#14
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 Y0samiteSam, on 13 noiembrie 2022 - 21:07, said:

Vor fi montate pe casa la o inaltime de 5 meteri fata de sol. Trebuie sa bata in curte deci la o distanta relativ mica: de la 6 pana la 20 metri maxim ca atat am curtea.
Atunci clar, schimba camerele, cu alea de 6mm de la 5m o sa vezi doar coltul capatului de gard. Pentru o detectie optima cu AccuSense, instalare pe inaltime trebuie sa se faca in plaja de 3,5-4m, la 5m e cama sus si o sa aiba probleme in a recunoaste forma corpului pentru ca bate prea de sus. Asta se traduce in: din 10 alarme, poate sa dea 3 false si una sa nu o vada.
Daca nu ai solutie de montare la 4m, incearca sa le asezi incat sa vezi cat mai drept in plan.

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Imi poti recomanda te rog alte camere; nu prea stiu ce sa cumpar, sunt foarte multe modele, deja m-am zapacit.
Buget alocat: 3000 lei pentru camere + NVR (deja am un switch POE dar nu este musai sa il folosesc; am si un HDD WD Purple de 2TR) Daca este nevoie pot sa suplimentez cu maxim 500 lei.
Stiu ca bugetul este mic dar atat au ramas dupa BF Posted Image
Trebuie sa iau o decizie ca altfel dispar si astia.

Edited by Y0samiteSam, 14 November 2022 - 14:39.


#16
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Ia-le pe astea fara probleme, analiza o faci pe canalele nvr-ului si el te alerteza in caz de nevoie. Tine cont ca au lumina alba care sta aprinsa noaptea - se poate opri fara probleme si tot o sa vada mai bine decat o camera cu ir.

https://www.spy-shop...2-8-mm-poe.html

#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 lexman, on 14 noiembrie 2022 - 15:18, said:

Multumesc; acum le comand si pe celalalte le fac retur fara sa desigilez nimic.
Poti sa imi dai si un link pentru NVR compatibil cu ele.
Seara buna.

#18
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 Y0samiteSam, on 14 noiembrie 2022 - 20:14, said:

Multumesc; acum le comand si pe celalalte le fac retur fara sa desigilez nimic.
Poti sa imi dai si un link pentru NVR compatibil cu ele.
Seara buna.
pastreaza nvr-ul acela cu 4S, e foarte ok si va face filtrarea propriu zisa, camerele nu au functii avansate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate