Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Telefon utilizare basic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
Salutare,

Trebui sa-i cumpar mamei un telefon pt utilizare basic: facebook, instagram, browsing si sa fie android(care sa ruleze bine fara sa o pun sa faca habar n-am ce setari sau sa pierd timp pe xda sa programez android:)) ).
Acum ruleaza pe un S5 (de care este multumita) care a inceput sa aiba probleme cu ecranul...
As vrea sa ma incadrez in 700-1000 lei, credeti ca gasesc ceva decent in banii astia?

Multumesc!

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Motorola G31 la 700 sau mai degraba G32 la 800, as zice eu. Cel din urma vine fara incarcator, deci mai pui o suta...
Sau, poate vine vreun Samsung A23/A32 maine in buget, desi pe mine nu ma incanta Samsung.
Altfel, la Carrefour ai un Redmi Note 11 la 740 lei.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca are samsung, ii recomand tot samsung. E din psihic, nu o sa-i placa altceva :) Gasesti din seria A linistit in acest buget. O sa fie multumita, iar autonomia mult peste S5.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Din experienta iti zic, ia-i fix acelasi model. Oamenii, cu cat avanseaza in varsta, nu isi doresc sa afle lucruri noi, ci stabilitate. Am incercat sa ii aduc pe parintii mei in vremurile actuale cumparandu-le tot felul de telefoane, care mai de care mai fancy. Ce sa vezi? Tot la telefonul cu butoane au ramas.

#5
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
pai sper sa prind un A13 la reducere. Vad ca asta ar fi principala optiune.

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 bogdan723yo, on 10 noiembrie 2022 - 21:15, said:

pai sper sa prind un A13 la reducere. Vad ca asta ar fi principala optiune.
Îți scriu acum de pe un A13 luat de la Orange cu 180 lei și o prelungire de abonament. E bunicel dar mi s a blocat de câteva ori în crome, deși îl am de o săptămână și n am instalat decât waze pe el. În rest e bunicel, dar Asus zenfone se mișca mai bine, dar n avea memorie si i a murit bateria.

Edited by stefan0011, 10 November 2022 - 21:45.


#7
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
Am prins Moto g42, Dual SIM, 128GB, 6GB RAM, 4G.
Nu-s sanse sa fie peste A13?

#8
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 27.02.2018
E bun Moto G42, e peste A13 și la RAM și stocare, ecran AMOLED, difuzoare stereo, că Samsung bagă de obicei bălării în telefoanele mai ieftine.
Plus că la A13 sunt mai multe versiuni cu diferite procesoare, că Samsung te păcălește vânzând cu același preț și nume diferite modele cu diferite capabilități, cum fac și pe telefoanele scumpe de peste 1000 de euro cu Snapdragon pentru restul lumii și Exynosurile lor doar pentru noi în Europa.


#9
SilviuPD

SilviuPD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.11.2022
Salutare!
La mai putin de 1000 de lei cred ca varianta cea mai buna e Motorola G62, e 950 de lei la eMAG. Are cel mai bun procesor pentru utilizarea de zi cu zi, sistemul de operare e aproape Android stock si primeste Android 13, plus ca bateria ar trebui sa tina bine la 5000 mAh. E fain ca are difuzoare stereo.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

 Puferiu_, on 10 noiembrie 2022 - 21:00, said:

Din experienta iti zic, ia-i fix acelasi model. Oamenii, cu cat avanseaza in varsta, nu isi doresc sa afle lucruri noi, ci stabilitate. Am incercat sa ii aduc pe parintii mei in vremurile actuale cumparandu-le tot felul de telefoane, care mai de care mai fancy. Ce sa vezi? Tot la telefonul cu butoane au ramas.

Păi la Android meniul e similar. Dimpotrivă, eu pe ai mei nu i-am mai învătat cu telefoane cu butoane deoarece fiecare are altfel aranjate butoanele/meniurile.

Edited by benis, 13 November 2022 - 14:51.


#11
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011

 stefan0011, on 10 noiembrie 2022 - 21:44, said:

Îți scriu acum de pe un A13 luat de la Orange cu 180 lei și o prelungire de abonament. E bunicel dar mi s a blocat de câteva ori în crome, deși îl am de o săptămână și n am instalat decât waze pe el. În rest e bunicel, dar Asus zenfone se mișca mai bine, dar n avea memorie si i a murit bateria.
Pai nu trebuie sa instalezi tu mare lucru ca are el instalate o gramada de aplicatii inutile, unele dubluri la cele stock, iar majoritatea nu pot fi dezinstalate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate