Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pot filma afarã cu aceste arme?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Toate armele cu care au voie la vedere pe stradă, sunt cele care au acel "moț" portocaliu în capătul țevii.

#20
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postwaterman, on 10 noiembrie 2022 - 19:18, said:

Pacat ca aceasta capodopera cinematografica o sa fie ascunsa publicului larg.

E o reteta de zile mari.
Filmare cu telefonul, experienta zero la toate chestiile presupuse de o filmare si montaj, omu intreba cum pune un avi sau mpeg pe net sa ni-l arate, reclama presupune o arma falsa...

Deci vis.

Presimt ca ori ne troleaza, ori are prea mult timp liber, ca nu plateste nimeni pentru asa ceva.
Nu va fi ascunsă că o urc pe youtube.
Am nevoie de o autorizație,chiar dacă arma e de jucarie?
Cam așa îmi miroase!
Trebuie să am o pancardă,ceva,pe care să scrie”se filmează”?
Cum procedează cei care fac videoclipuri?
Sau care fac filme?

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2022 - 18:32, said:

Pui o intrebare  la Serviciul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din orasul tau. Sunt cei mai in masura sa iti dea un raspuns.
Păi se ocupă aia de jucării? :habarnam:
Eu cred ca nu-s de competența lor…

#22
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2022 - 18:49, said:

Mai mult ca sigur o sa trebuiasca sa delimitezi perimetrul unde are loc fimarea blockbusterului. Altfel este posibil ca ,,vedeta" purtatoare de replica sa fii confundata cu un agresor si raspunsul poate fii de la punerea la pamant si cateva lovituri preventive sau in cel mai rau caz sa se aleaga cu un glont in cap. Sunt replici de airsoft care imita la perfectie o arma reala si nu iti poti da seama exact ce este de la distanta. In state au fost destui impuscati care aveau in mana o replica de airsoft.
OK
Cum fac asta?
Unde sa ma interesez?
Totuși în România oamenii nu au arme.
Dar afirm și eu ca un coleg de aici,se sperie unu și face infarct.

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Cei care fac filme au armurier pe platou si locul este delimitat si notificata Politia. Sa anunti din timp unde filmezi sa gasim si noi pe cineva sa faca o filmare de ansamblu a evenimentului, sigur o sa aiba o gramada de vizionari.Posted Image
S-ar putea sa ramai surprins cate arme legale sunt in Romania.Posted Image

View PostKarhu, on 10 noiembrie 2022 - 19:49, said:

Păi se ocupă aia de jucării? Posted Image
Eu cred ca nu-s de competența lor…

La noi..... da.

Edited by baribalu, 10 November 2022 - 19:53.


#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2022 - 19:51, said:

La noi..... da.
Păi există autorizație pt…jucării?

#25
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Nu exista autorizatie pentru jucarii, dar nu ai voie cu airsoft decat in locuri delimitate gen teren, hala, loc imprejmuit, unde nu exista posibilitate sa iti zboare bilele in alte persoane. De asemenea nu poti merge pe strada cu el in mana sau la vedere. Se transporta in husa sau cutie daca te duci sa participi la un joc de airsoft sau doar o plimbi dintr-un loc in altul.

Edited by baribalu, 10 November 2022 - 20:05.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Eu zic de jucării, nu de airsoft.

#27
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Jucariile de obicei sunt folosite de copii si nu arata exact ca si o arma reala. Aici era vorba de airsoft a nu se confunda cu aer comprimat, care necesita permis de port arma. Initiatorul se referea la folosirea unei replici de airsoft. Daca te ameninta unul cu o replica ca si asta: Attached File  g17 gen5 co2 (2)-1000x1000.jpg   50.86K   7 downloads cand ai la tine ,,jucaria" personala si ai timpul si posibilitatea sa o folosesti, care este raspusul?
https://www.airsoft....en.-5-gbb-co2-1

Edited by baribalu, 10 November 2022 - 20:20.


#28
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2022 - 20:10, said:

Jucariile de obicei sunt folosite de copii si nu arata exact ca si o arma reala. Aici era vorba de airsoft a nu se confunda cu aer comprimat, care necesita permis de port arma. Initiatorul se referea la folosirea unei replici de airsoft.
Deci,ce am achiziționat eu la 82 de lei,este replică de airsoft?
Știi ce reală pare?
Cred că o să contactez un producător de film.
Să-mi zică ăla cum se face.

#29
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Poti sa te filmezi cu ce vrei tu in mana intr-o incapere folosind chroma key si pe urma la montaj esti unde vrei tu, pe o plaja exotica in mijlocul orasului sau in jungla.

Edited by baribalu, 10 November 2022 - 20:46.


#30
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2022 - 20:10, said:

Jucariile de obicei sunt folosite de copii si nu arata exact ca si o arma reala. Aici era vorba de airsoft a nu se confunda cu aer comprimat, care necesita permis de port arma. Initiatorul se referea la folosirea unei replici de airsoft. Daca te ameninta unul cu o replica ca si asta: Attachment g17 gen5 co2 (2)-1000x1000.jpg cand ai la tine ,,jucaria" personala si ai timpul si posibilitatea sa o folosesti, care este raspusul?
https://www.airsoft....en.-5-gbb-co2-1
Da,dar ce ai postat tu este 600 de lei și ce am eu este 82 lei.
Este sau nu este replică airsoft ce am eu?
Și  nu înțeleg de ce îi spune replică de airsoft.
Armă tip airsoft ce are?Și pare mai corect.

#31
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKarhu, on 10 noiembrie 2022 - 20:07, said:

Eu zic de jucării, nu de airsoft.

E acelasi lucru. Am eu un rahat pe care am dat vreo 400 de lei de airsoft (cu canistra de gaz), si arata exact ca o arma reala daca nu te uiti pe teava (ca-i mai subtire) sau la ce scrie pe el. Acum acleasi lucru costa vreo 700 de lei (replica Walther P99) dar intelegi ideea. E o jucarie, pot sa trag cu ea in cineva cu bile de plastic si nu-i strapunge pielea, dar arata destul de real cat sa poti creea niste panica daca te plimbi cu el in mana pe strazi.

Also @OP - nu, ce ai ales tu la 80 de lei nu e o replica, e o copie din plastic, cu descrierea luata de pe aliexpress cu google translate. Nu arata si nu se simte ca o arma reala. Cele de airsoft se apropie, dar costa peste 500 de lei, si oricum cineva care s-a mai jucat cu asa ceva SAU care a folosit arme reale o sa-si dea seama de la distanta ca-i arma de airsoft.
Singurele arme care nu-s arme "reale" dar arata ca ele sunt armele de autoaparare cu bila de cauciuc + cartus. Dar, ce sa vezi, costa cat alea reale si ai nevoie de autorizatie, la fel ca la cele reale. Restul au niste discrepante destul de mari pe care cineva care stie cu ce se mananca le va observa imediat.

View Postccc190577, on 10 noiembrie 2022 - 20:47, said:

Și  nu înțeleg de ce îi spune replică de airsoft.
Pentru ca incearca sa imite cat mai precis un model real. Cum e exemplul meu de mai sus. Atat ca dimensiuni cat si ca greutate, diverse mecanisme (piedica, eliberare incarcator, etc.). Cele foarte ieftine nu prea se chinuie sa imite, au doar asa, o forma vag similara cu una reala.
Oricum, pentru ce ai tu nevoie nu cred ca conteaza.

Edit: era sa uit, obligatoriu - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LgBA1jA2-mo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TehCube, 10 November 2022 - 21:05.


#32
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Este o replica de airsoft ce ai tu. Se numeste replica pentru ca este o copie mai realista sau mai putin a unei arme de foc reale.  Ce am postat eu este o replica care imita foarte bine originalul si poate fii greu deosebita de una reala.  Am avut ocazia sa le tin in mana pe amandoua si cea reala si replica, de la apropiere, daca nu reuseai sa vezi ca replica are teava interioara diferita, puteai sa o confunzi foarte usor.

Edited by baribalu, 10 November 2022 - 21:02.


#33
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTehCube, on 10 noiembrie 2022 - 20:59, said:

Acum acleasi lucru costa vreo 700 de lei (replica Walther P99) dar intelegi ideea. E o jucarie, pot sa trag cu ea in cineva cu bile de plastic si nu-i strapunge pielea, dar arata destul de real cat sa poti creea niste panica daca te plimbi cu el in mana pe strazi.
Walther P99 DAO am cumparat eu acum vreo 2-3 luni cu vreo 300 lei (spar ca nu citeste nevasta forumul, ea stie de 80).
Arata foarte realist, o poti confunda cu o arma reala, ca nu stai sa citesti pe ea ca are calibrul de 6mm. Iar de la 6mm la 7.62mm sau chiar 9mm nu cred ca faci diferenta la ochi. Si nici nu cred ca ai sublerul la tine. Este periculoasa doar pentru ca poate "furniza" panica. Si, printre cei panicati se poate afla unul cu o arma reala. O bila de plastic de 6mm contra unui glont real, indiferent de calibru... esti in inferioritate. Am niste replici (foarte realiste, unele), dar nu m-as incumeta sa ies cu ele la vedere in strada. Trag in curte sau le car in husa/ cutie.

#34
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

View Postbaribalu, on 10 noiembrie 2022 - 21:00, said:

Este o replica de airsoft ce ai tu. Se numeste replica pentru ca este o copie mai realista sau mai putin a unei arme de foc reale.  Ce am postat eu este o replica care imita foarte bine originalul si poate fii greu deosebita de una reala.  Am avut ocazia sa le tin in mana pe amandoua si cea reala si replica, de la apropiere, daca nu reuseai sa vezi ca replica are teava interioara diferita, puteai sa o confunzi foarte usor.
Colegu de mai sus zice că nu e replică,dar ți-a dat like.
Hotărâți-vă!

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Filmează cu ce vrei tu, în spațiu închis, și gata.

Explică-ne și nouă ce reclamă faci tu cu pistolu în mână...

#36
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Nu inteleg ce nu intelegi. Si el a zis "copie mai realista sau mai putin". Pe tine te intereseaza daca arata cat mai mult a arma sau daca ii poti zice replica?
Daca te intereseaza sa arate cat mai bine a arma, ala din plastic nu e ce trebuie.
Dar poti sa-i zici replica de slaba calitate daca te incalzeste cu ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate