Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Scaun sofer cu reglaj electric sau manual?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022
Ce părere aveți? Scaunele cu reglaj electric sunt un must have sau doar un moft?

Și acum o întrebare cu interes propriu și personal. Exista vreo diferenta in ceea ce priveste distanta între cap și plafon pentru aceeași persoana, același model de masina și același reglaj între scaunul sofer cu reglaj electric vs reglaj manual?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Depinde.
Dacă sînt dinalea care se îndepărtează automat de volan, ca să ai mai mult loc, ca să intri/ieși, zici că este o funcție de confort.

Cele fără funcția respectivă, sînt și ele bune, dacă au memorie și sînt folosite constant de mai multe persoane, că își memorează fiecare poziția și cînd se urcă în mașină, doar își selectează ce a memorat pentru el.

Ultima categorie, un singur utilizator, scaune fără deplasare automată = poate să fie sau nu electrice, depinde de pitici la faza asta.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cert e ca nu reprezinta o necesitate.
Cele cu reglaj electric iti pot creste confortul, mai ales daca memoreaza pozitia.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca diferenta semnificativa este intre cele cu mai multe configuratii (aka "cu memorie") si cele fara. daca sunt 2 soferi e mult mai simplu sa apesi pe 1 buton si sa se regleze automat scaunul asa cum il vrei.

intre electric si manual....la cat de des reglezi scaunul, mai degraba as merge pe manual.

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Nu cred ca exista diferente intre manual si electric, conteaza doar fizicul personajului care se aseaza la volan
La xceed cam stai cu capul in plafon din cate imi amintesc din showroom

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu le prefer pe alea electrice pentru ca au memorie - mai conduce altcineva, le misca baietii la spalatorie… nu mai stau 5 min sa-mi gasesc pozitia. dar nu e chiar un must have.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostDCC08, on 10 noiembrie 2022 - 17:18, said:

Exista vreo diferenta in ceea ce priveste distanta între cap și plafon pentru aceeași persoana, același model de masina și același reglaj între scaunul sofer cu reglaj electric vs reglaj manual?
Nu cred, dar este utila deplasarea/reglarea pe verticala a scaunului.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Toate scaunele auto se regleaza fata-spate, pozitia spatarului sau inaltimea scaunului.
Acum - la alea manuale, numarul de reglaje e oarecum limitat
Alea electrice au mult mai multe combinatii - inclusiv lombar
Partea prosta la ele - sunt scumpe si, daca sunt mai multi soferi pe aceeasi masina, se bulesc iar reparatia nu e chiar ieftina

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Daca sunt mai multi soferi pe aceeasi masina, este un must-have.

Exista si scaune cu reglaj electric simplu, fara memorie & shit

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Depinde de masina si de echipare. La masinile "mai rasarite" oricum vin complet electrice dar daca ai doar 5-6 reglaje cum gasesti pe Octavia, Ceed, Focus, Golf etc...eu zic ca nu merita sa dai bani in plus pentru electrice.
Pe astea din clasa de mijloc cum sunt Seria 3, C Class, Arteon am vazut ca vin mixte: inaltime si spatar manuale si electric pentru tetiere, suport lateral, dorsal, lombar, sezut, etc...nici pentru astea nu as da bani in plus pentru ful electric.

Intrebarea este daca ati plati un abonament lunar pentru functia de incalzire in scaun Posted Image
"BMW introduce un abonament lunar de 18 dolari pentru funcția de încălzire în scaune, pe cele mai noi modele, în anumite țări. La întreruperea plăților, sistemul de operare al mașinii blochează funcția."

Edited by Y0samiteSam, 10 November 2022 - 18:02.


#11
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Daca ai mai condus vreo masina, intreaba-te de cate ori ti-ai reglat scaunul in ultimul an si atunci gasesti raspunsul. Daca sunt mai multi utilizatori, este o alta discutie

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Aia e pentru cand nu vrei scaune incalzite platite ca optiune din fabrica, dar ai vrea sa le ai cateodata sau ar vrea sa le aiba cumparatorul de dupa tine. Eu prefer varianta asta decat sa nu fie deloc.

Revenind la subiect, prefer scaune electrice pentru ca m-am obisnuit asa. Eu folosesc ambele memorii pentru mine, ca sa ma pot roti intre mai multe pozitii functie de cum am chef. Si imi mai place ca o data cu memorie scaune vine si oglinda care coboara la mers cu spatele. Easy entry nu e asa critic daca nu esti grasan. L-as da oricand pe coloana de directie electrica daca as avea de ales.
De stricat nu prea are ce se strica asa usor la ele, sunt niste motorase ca o mie altele. Da, se mai strica unul la o suta de mii, dar o sa ai multe alte probleme inaintea scaunelor.

#13
DCC08

DCC08

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.08.2022

View Postmercur68, on 10 noiembrie 2022 - 18:14, said:

Daca ai mai condus vreo masina, intreaba-te de cate ori ti-ai reglat scaunul in ultimul an si atunci gasesti raspunsul. Daca sunt mai multi utilizatori, este o alta discutie

Nu sunt corpolent, am doar o înălțime mult peste medie și masina va fi condusa exclusiv de mine. Ideea este ca mi le doream pentru un plus de confort și eleganta și m-am păcălit când am făcut comanda. Erau 2 opționale: "reglaj lombar (include reglaje electrice)" și "funcția de memorare a pozitiei scaunului soferului". Am ales-o doar pe pe prima pentru ca mi-am imaginat ca înseamnă reglaj electric complet dar e doar pentru lombar. Fiind unic sofer nu am ales-o pe a doua neștiind (nici eu, nici vanzatorul) ca doar dacă iei aceasta opțiune vei avea reglaj complet electric. Acum regret ca m-am zgârcit la 250 euro la o mașină de 35 k.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Mașina mea e condusă de mine, sotie și copil. Pierd fix o secunda sa îl dau in fața sau in spate. Oare merita prețul în
plus pt reglaj electric sau chiar automat?
Eu nu cred că merită câteva sute de euro în plus.

#15
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,047
  • Înscris: 19.07.2005
E must have un scaun cu memorie daca nu esti singurul care conduci, gen daca conduce si sotia.

Eu nu cred ca am reglat de mai mult de doua ori scaunul in ultimele 6 luni,  deci banii aia mai bine ii bagi in ceva mai folositor.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Fata-spate cred ca e singurul reglaj care nu m-ar deranja sa fie manual. Dar restul e mult mai comod sa fie electrice, mai ales ce tine de inaltime si spatar.

#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Pe forumul Renault era o discutie, cineva voia scaune electrice pentru a transporta in dreapta o persoana cu handicap locomotor. Functia era utila pentru ca scaunul se retrage cand deschizi usa.
Eu am functia, scaunul e tras la maxim, deci nu-mi este utila. Mai utile sunt incalzirea, ventilatia vara, masajul.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdorin_2k, on 10 noiembrie 2022 - 19:12, said:

Mașina mea e condusă de mine, sotie și copil. Pierd fix o secunda sa îl dau in fața sau in spate. Oare merita prețul în
plus pt reglaj electric sau chiar automat?
Eu nu cred că merită câteva sute de euro în plus.
doar ca nu-i doar scaunul fata-spate :)
masinile mai noi cu multiple configuratii au pozitia completa a scaunului (fata-spate, sus-jos, inclinare spatar, reglaj lombar), a coloanei de directie (volanul sus-jos, fata-spate) si a oglinzilor electrice (pana acum n-am vazut decat laterale, nu stiu daca exista reglajul asta si pentru oglinda retrovizoare).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate