Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Cat este media pe 2021 pentru a beneficia de plafonarea energiei electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013
Eu stiam ca e 300kW medie pe 2021 si e plafonat pana la 255KW consum lunar actual.

La enel mi-au zis ca e 255KW medie pe 2021 si e plafonat pana la 255KW consum lunar actual.

Cica s-a dat nu stiu ce ordonanta noua pe care eu nu o gasesc. Culmea e ca la pagina 6 din factura e 300KW medie pe 2021 in perioada 1 septembrie 2022 si 31 augist 2023.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
255. S-a schimbat acu vreo luna.
Sa vedem ca in cateva zile posibil sa se mai schimbe ceva.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Conform legislației în vigoare începând cu 1 Septembrie 2022

https://legislatie.j...Document/252777

Quote

Articolul 1(1) Prin derogare de la prevederile art. 80 alin. (2) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare, pentru consumul realizat în perioada 1 septembrie 2022-31 august 2023, prețul final facturat plafonat de către furnizorii de energie electrică este:

a) maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 0-100 KWh inclusiv;

b) maximum 0,80 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 a fost între 100,01-300 kWh, pentru un consum lunar care este de maximum 255 kWh. Consumul de energie electrică ce depășește 255 KWh/lună se facturează conform prevederilor art. 5 alin. (1);

View Posteiffel, on 10 noiembrie 2022 - 11:44, said:

255. S-a schimbat acu vreo luna.
Sa vedem ca in cateva zile posibil sa se mai schimbe ceva.

Nu, consumul mediu lunar din 2021, consumul care determină dacă intrii în schema de plafonare, a rămas neschimbat. S-a schimbat cantitatea plafonată odată intrat în schema de plafonare, din nelimitat în 255 kWh pe lună, cel puțin pentru cei cu consum mediu lunar în 2021 între 100 și 300 de kWh.

Plus regularizarea.

Edited by tavitu, 10 November 2022 - 11:58.


#4
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013

View Posteiffel, on 10 noiembrie 2022 - 11:44, said:

255. S-a schimbat acu vreo luna.
Sa vedem ca in cateva zile posibil sa se mai schimbe ceva.
Poti spune numarul OUG sa o vad si eu?

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Deci, in 2021 nu trebuie sa fi depasit 300kWh pentru a beneficia de conditiile plafonarii.
Iar conditiile plafonarii zic ca se plafoneaza doar 255kWh.

Daca ai depasit(ca mine) in 2021 acei 300kWh (eu am avut 308kWh), nu se aplica nicio plafonare, deci nu beneficiezi nici de acei 255kWh plafonati. Platesti totul la pretul.. habar n-am care.

OUGul cu pricina e amintit pe pagina enelului. Sunt 2 ougeuri, al doilea e un update.
Mi-e greata sa-l caut si sa-l citesc, dar se gaseste foarte usor.

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă consumul mediu lunar pe 2022 se încadrează la unul dintre cele 2 plafoane, 0-100 kWh sau 100-300 kWh, va avea loc o regularizare în februarie 2023 unde îți va fi refacturat consumnul din 2022 conform plafoanelor și vei primi bani înapoi.

Quote

(8) În cazul clienților casnici care nu pot beneficia de prevederile alin. (1) lit. a) și b) în funcție de consumul anului 2021, dar al căror consum înregistrat în anul 2022 se încadrează în oricare din tranșele de consum prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), precum și în cazul clienților casnici și noncasnici racordați începând cu data de 1 ianuarie 2022, furnizorii emit în luna februarie 2023 facturi de regularizare a consumului facturat anterior aferent perioadei de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență, utilizând prețul final conform tranșei aferente de consum, și facturează consumul înregistrat după data reîncadrării la prețul final corespunzător tranșei de consum

Prețul în cazul în care nu te încadrezi la cele două plafoane sau pentru consumul care depășeste 255 kWh pe lună, în cazul în care te încadrezi la 100-300 kWh, va fi și el plafonat*, dar va fi plafonat la prețul de achiziție al furnizorului plus o marjă fixă a furnizorului plus taxe și tarife regelmentate. Prețul de achiziție al furnizorului poate varia de la o lună la alta și este necunoscut pentru clienții casnici.

*plafonat adică maxim, dacă prețul contractual este mai mic, atunci se aplică prețul mai mic.

Edited by tavitu, 10 November 2022 - 12:10.


#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
O mizerie cat China! Sunt o gramada de localitati care nu au gaz si se incalzesc pe lemne sau curent.

Pai numai centrala pe curent consuma +1000KW pe luna de iarna, plus consumul casnic. Oamenii aia ce vina au ca nu au stiut ca un idiot vine cu elucubratii de genul 'consumul mediu' pe anul trecut?

#8
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013
Eu am un consum mediu in 2021 de 269KW (conform facturii enel).

In luna Octombrie am consumat 210KW.
[ https://i.postimg.cc/5ysvyqBx/Enel2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din asta 210KW, 107KW sunt plafonati si 103KW nu sunt plafonati. Cel putin asta inteleg eu din tabelul de mai sus.

La pagina 6 din factura e urmatorul tabel:
[ https://i.postimg.cc/WpqhkVsG/Enel.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din el inteleg ca pragul maxim anual e 300KW si 255KW e pentru luna curenta.

Am sunat la enel de 2 ori si mi-au zis ca pragul anual e 255KW, nu 300KW.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLukRo, on 10 noiembrie 2022 - 12:10, said:

O mizerie cat China! Sunt o gramada de localitati care nu au gaz si se incalzesc pe lemne sau curent.

Pai numai centrala pe curent consuma +1000KW pe luna de iarna, plus consumul casnic. Oamenii aia ce vina au ca nu au stiut ca un idiot vine cu elucubratii de genul 'consumul mediu' pe anul trecut?
Putini au centrala pe curent. Centralele sunt ori pe gaz (preponderent in urban) si pe lemne sau peleti (in rural). Ori sobe in rural. Poate boilere pe curent sa mai fie in rural. Aragazul la butelie.

Oricum 255 kwh e o limita prea mica, eu puneam 300-400 sau chiar 500 kwh. Eu vara ating 500-700 kwh, iarna incalzirea e pe gaz si sunt pe la 200-300 kwh, dar am Hidroelectrica si nu conteaza plafonul guvernului. La gaz e plafonare indiferent de consum. Posted Image

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postflorin1008, on 10 noiembrie 2022 - 12:13, said:

Eu am un consum mediu in 2021 de 269KW (conform facturii enel).

In luna Octombrie am consumat 210KW.

Din asta 210KW, 107KW sunt plafonati si 103KW nu sunt plafonati. Cel putin asta inteleg eu din tabelul de mai sus.
S-ar putea să fie o problemă legată de modul în care este calculat acel prag de 255 kWh / lună, pentru că ar trebui să fie lună calendaristică? După cum sunt facturați, acei 103 kWh par să fie consumați doar în 5 zile, Octombrie 26-30?

#11
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013

View Posttavitu, on 10 noiembrie 2022 - 12:31, said:

S-ar putea să fie o problemă legată de modul în care este calculat acel prag de 255 kWh / lună, pentru că ar trebui să fie lună calendaristică? După cum sunt facturați, acei 103 kWh par să fie consumați doar în 5 zile, Octombrie 26-30?
Da. Am avut citire de catre om de la enel pe 25 (cand face poza la contor) si eu am dat index-ul pe 30. In ultimele zile am consumat mai mult pentru ca aveam consum mic pana pe 26 si stiam ca ma incadrez si l-am dat putin mai mare ca sa acopar si ziua de 31.

Mentionez ca in alte luni in care citirea s-a facut in mod similar (enel spre sfarsitul lunii si indexul dat de mine in ultima zi) nu au fost probleme.

Edited by florin1008, 10 November 2022 - 12:39.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttavitu, on 10 noiembrie 2022 - 12:07, said:

Dacă consumul mediu lunar pe 2022 se încadrează la unul dintre cele 2 plafoane, 0-100 kWh sau 100-300 kWh, va avea loc o regularizare în februarie 2023 unde îți va fi refacturat consumnul din 2022 conform plafoanelor și vei primi bani înapoi.


Aici m-ati pierdut definitiv si nu pot continua din cauza vocabularului porcesc ce ma ispiteste necontrolat. Cred ca am sindrom din ala La Tourette pe baza de OUG de energie.

Daca ramanem la facturile pe 2022, inteleg ca aici conteaza 2 parametri:
  • consum (mediu) an anterior, adica 2021
  • consum efectiv lunar 2022 - iar daca raportezi indexul lunar + citire, nu mai intervine nimic altceva (gen estimare)
Imi scapa ceva pentru scenariul simplu descris ?

Nota: wtf ce cacat de treaba are consumul pe anii anteriori cu ce consum acum, numai 'ei' stiu

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cei care au baut o bere in luna august 2018 vor face 25 de ore de munca in folosu comunitatii.

Cine a mers peste 25.000 km cu masina in 2021 va plati asigurare dubla in 2023.

Cum suna, eh? Mai zic? Ca idei mai am.

Baaaa, cum plm sa bagi AZI un plafon bazat pe un comportament DIN TRECUT??????

Cum dracu sa iei un element din TRECUT si sa-l faci conditie pentru o decizie DIN PREZENT????

Pai trebuia sa-mi zici din 2021 ca ce consum ATUNCI va CONTA in 2022, anu urmator!!!!!!!

Edited by cattavencu, 10 November 2022 - 13:23.


#14
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Pe legislația actuală, strict pentru facturile pe 2022, da, contează doar consumul mediu pe 2021 și consumul efectiv lunar pe 2022.

Singurul lucru care ar putea cauza (temporar?) probleme este diferența dintre luna calendaristică și luna facturată.

Quote

Articolul 23(1) În scopul aplicării schemei de sprijin, atunci când o perioadă de regularizare cuprinde două sau mai multe luni, aceasta urmează a fi defalcată pe fiecare lună calendaristică incidentă.

Consumul care este plafonat este consumul lunar calendaristic, de la începutul până la sfârșitul lunii, iar perioada de raportare a indexului și perioada facturării ar putea să nu coincidă cu luna calendaristică iar asta să complice modul în care se aplică plafonarea.

@florin1008
Când au citit cei de la Enel pe 25 Octombrie indexul, câți kWh erau consumați? 107 kWh? Pentru că ai 107 kWh plafonați la 0.8 RON/kWh. Speculez că restul de 103 kWh au fost facturați (temporar) conform Art 5 și s-ar putea ca în factura pe Noiembrie să fie refacturată întreaga lună Octombrie (lipsește Octombrie 31 pe factura curentă) pentru că atunci o să poată factura pe întreaga lună Octombrie + fracțiunea din Noiembrie.

Pe Septembrie cum au facturat?

View Postcattavencu, on 10 noiembrie 2022 - 13:19, said:

Baaaa, cum plm sa bagi AZI un plafon bazat pe un comportament DIN TRECUT??????
Cum dracu sa iei un element din TRECUT si sa-l faci conditie pentru o decizie DIN PREZENT????
Pai trebuia sa-mi zici din 2021 ca ce consum ATUNCI va CONTA in 2022!!!!!!!
Se face regularizare în Februarie 2023. Deci dacă consumul de astăzi se va încadra în plafoanele respective, plătești la preț neplafonat* astăzi dar îți este înapoiată diferența în 2023.

*neplafonat în sensul celor 2 tranșe 0-100 kWh, 100-300 kWh, în continuare va fi plafonat prin Art 5.

Edited by tavitu, 10 November 2022 - 13:27.


#15
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 23.05.2008
Te poti muta la hidroeelctrica unde pretul din contract pentru curent este mai mic chiar decat plafornul guvernului

#16
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 17.11.2013

View Posttavitu, on 10 noiembrie 2022 - 13:26, said:

@florin1008
Când au citit cei de la Enel pe 25 Octombrie indexul, câți kWh erau consumați? 107 kWh? Pentru că ai 107 kWh plafonați la 0.8 RON/kWh. Speculez că restul de 103 kWh au fost facturați (temporar) conform Art 5 și s-ar putea ca în factura pe Noiembrie să fie refacturată întreaga lună Octombrie (lipsește Octombrie 31 pe factura curentă) pentru că atunci o să poată factura pe întreaga lună Octombrie + fracțiunea din Noiembrie.

Pe Septembrie cum au facturat?

In perioada 29.09 - 25.10 am 65KW cititi de omul de la enel. Eu am dat pe 30.10 indexul cu 145KW in plus. In total s-au facut 210KW. Am consumat mai mult in ultimele zile si am mai dat sa fie acolo.

In Septembrie am pret plafonat. Indexul a fost dat doar de mine. La fel si in August. In Iulie am avut citire enel si autocitire (la fel ca in Octombrie) si nu au fost probleme. Tot consumul a fost plafonat.

La telefon nu s-au legat de index sau sau de faptul ca a citit un om al lor sau ca am dat eu mai mult la final. Au zis ca este data o ordonanta noua care modifica pragul maxim al mediei anuale din 2021 de la 300kW la 255KW. Nu au putut sa imi spuna ce ordonanta. Mi-au zis sa ma uit pe ultima pagina. E pagina pe care am postat-o.

View Postunderground2009, on 10 noiembrie 2022 - 13:29, said:

Te poti muta la hidroeelctrica unde pretul din contract pentru curent este mai mic chiar decat plafornul guvernului
Ma gandesc serios sa trec la hidroelectrica dar mi-e frica sa nu faca vreo manevra. Plus ca lumea se plange ca nu vin facturile lunar. Hidroelectrica poate produce o cantitate limitata de energie. Cantitatea asta este mai mica decat necesarul total al tarii. Daca trece toata lumea la hidroelectrica, energia aia trebuie luata de undeva. Imi vine greu sa cred ca o cumpara la pretul pietei si ne-o vinde noua la un pret mult mai mic si vin cu bani de acasa. Statul nu face cadouri d-astea.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttavitu, on 10 noiembrie 2022 - 13:26, said:

Singurul lucru care ar putea cauza (temporar?) probleme este diferența dintre luna calendaristică și luna facturată.


Ok, dar mai bine lasam amanuntele deoparte ca se complica exponential.

Citeam ca Hidroelectrica nu mai e in stare sa prea abonati, ca efectiv nu preia cererile.

#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View PostLukRo, on 10 noiembrie 2022 - 12:10, said:

O mizerie cat China! Sunt o gramada de localitati care nu au gaz si se incalzesc pe lemne sau curent.

Pai numai centrala pe curent consuma +1000KW pe luna de iarna, plus consumul casnic. Oamenii aia ce vina au ca nu au stiut ca un idiot vine cu elucubratii de genul 'consumul mediu' pe anul trecut?
Ce vina au oamenii aia ca niste IMBECILI au liberalizat piata ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate