Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Internetul fără fir (wirless), clasic și Wi.-Fi. în România pe vremuri

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Pe vremuri existau cartele de internet, 2G (și 3G) ulterior pentru internet wireless. Cine folosea așa ceva?
Cartlele se punea la modem. Probabil 3G au fost mai multe, în zonele unde nu exista rețea de internet prin cablu și probabil era și netul mai rapid, plus serviciile mai ieftine spre 2008-2012, dar la 2G.
Internetul Wi.-Fi. pe când a apărut pe la noi și cam ce viteze avea?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Am avut primul router la birou in octombrie 2008. Standardul G, cu viteze de 18-20 mbps. La Caciulata la hoteluri si acum tot asa e, routere vechi.

Acasa am pus router Wi-Fi abia in mai 2012, cand RDS a catadicsit sa vina cu fibra, sa nu mai am ADSL.

O faza intermediara intre PC/laptop si smartphone a fost stick-ul USB pe 3 G. Dar asta e altceva. De regula in spatii inchise se foloseste Wi-Fi, afara 4 G si mai nou 5 G.

Dupa G a urmat N la Wi-Fi, apoi AC, acum vorbim de AX, adica viteze tot mai mari, AX poate 1000 mbps sau peste.

B, G, N, AC, AX, cam asa a evoluat, ca si 2 G, 3 G, 4 G, 5 G, 1 G nu am avut in Romania, poate NMT poate fi considerat 1 G.

Wi-Fi-ul de regula isi trage netul dintr-o conexiune fixa, cand ia din semnalul mobil, se cheama router Mi-Fi.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Mai scapam si noi de stereotipiile astea nonfunctionale? Sau ne ducem cu capu in zid?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Acum atat netul fix cat si cel mobil trage dintr-o fibra optica. Ador fibra. Posted Image

Netul a fost mereu pe fibra, dar a durat pana cand fibra a ajuns in faza de FTTB-FTTH, adica foarte aproape de utilizatori.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdjl, on 09 noiembrie 2022 - 14:47, said:

Pe vremuri existau
Te cam intinzi colegu'. De obicei te limitai la anii '90. Ai ajuns la 2012. Ce se intampla cu tine?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
ZAPP dom'le - prin 2004 sau 2005
Au fost primii din Romania care au venit cu internet mobil
Am avut asa ceva - NU personal / firma avea dar ma foloseam de el masiv Posted Image
Modemul era ZAPP 010 (sau asa ceva) - wireless

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Pe vremuri existau cartele pentru acces dialup.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Am gasit modemul Posted Image

Asta era
https://www.olx.ro/d...10-IDgntbi.html

Si articolul despre serviciu
Se numea Zapp Internet Express Card si erau cartele cu credit de 10/30/50 dolari care includeau 7/23/40 de ore de navigare pe Internet
https://www.bursa.ro...onibil-41861512

Astia au fost primii Posted Image

#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Era fita jucaria aia. Am vazut prin 2006 prima oara un modem Orange ce se introducea in portul PCM al laptopului si avea viteza 3G. Eu prin 2008 am avut primul model 3G de la Vodafone, cel USB, de seamana cu un piscot de sampanie. Ulterior am luat un laptop cu modem intern pe care il am si acum pentru diagnoza auto, TIS Toyota cerand conexiune permanenta cu serverele lor.

Zapp am avut si am folosit din telefon pana sa iau modemul Vodafone.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Prima data am avut un huawei e220 de la orange parca. Avea o limita de trafic de 500MB. Putin chiar si pentru anii aia. Apoi a fost ceva promotie si am trecut la un abonament cu 3GB.

#11
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
Nu au fost cei de la Zapp primii, in conditiile in care cu 6 ani inainte Connex oferea internet prin HSCSD si WAP de prin 2000. Link

In 2003 navigam pe WAP pe un Siemens A50, dar nu prea erau siteuri si da doar text. In 2004 de pe Siemens M55, folosind GPRS si browserul Opera Mini, cateva stiri, un mers al trenurilor, o prognoza meteo ajungeau, se incarcau si imagini. In anul urmator deja faceam share la conexiunea de internet de pe un SE K500i prin Infrarosu cu laptopul. Trafic de 10(zece)MBytes inclusi in abonamentul lunar la Connex, prin 2004 am plecat la Orange pe prepay, mai ieftin si mult mai multi Megabytes inclusi in optiune.

Internet aveam acasa din 2000, dial-up(X-net) si apoi prin retea, facuta cu cabluri coaxiale (10BASE2), apoi schimbat pe cabluri CAT si mufe RJ45(10/100Base-T) si pus un switch la scara vecina. Reteaua conectata la o retea a unei sali de jocuri si apoi prin WiFi(802.11b) la o retea "metropolitana". Cred ca aveam banda de 256kbps alocata pentru cei 6 din reteaua blocului plus 6-8 statii la sala de jocuri, dar era nonstop, o singura taxa pe luna, nu mai veneau impulsurile pe factura de la Romtelecom, nu asteptam ora 22:00 si speram sa prind o linie libera.
In 2004 deja lucram pentru ISP de cartier, fibra optica aveam pentru magistrale mari, trecut apoi pe Gigabit, VLAN-uri.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNeaceasca85, on 09 noiembrie 2022 - 15:01, said:

Am avut primul router la birou in octombrie 2008. Standardul G, cu viteze de 18-20 mbps.
Standardul G avea 108Mbps. Era o strutocamila scoasa de un singur producator de chipuri - Atheros.
Practic dubla viteza standard de 54Mbps.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,319
  • Înscris: 24.02.2017
Internet mobil exista si prin anii 90. Daca va amintiti, masinile de lux aveau telefon in bord. Binenteles, era un feature foarte costisitor. Dar aveau, asta e important. Ar fi interesant de aflat cum functionau, neexistand GSM pe atunci

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Aveau telefon dar nu internet. Internet aveau telefoanele alea gen Nokia communicator pe care puteai sa folosesti email. O chestie extrem de rară in anii 90, majoritatea folosind pager.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
A existat telefonie mobila prin NMT in anii 90. NMT a devenit Zapp CDMA 450 Mhz mai tarziu.

Va informez ca djl nu are router Wi-Fi acasa, avand doar un PC, smartphone nema, laptop nema.

Deci din aceasta cauza in acest topic cam confunda internetul wireless care de regula este Wi-Fi, extensie a netului prin cablu(un router imparte o conexiune la mai multe cabluri precum si prin Wi-Fi), acasa, cu forme de internet mobil prin retelele celulare, care a imbracat formele 2 G (GPRS, Edge), 3 G (UMTS, HSDPA, HSPA), 4 G (WCDMA?) si 5 G astazi.

Wi-Fi evident ca au si institutiile si unitatile de cazare, din internetul fix care le vine prin pachetele de cablu 3 play. 3 play inseamna TV, internet, telefonie fixa, cand ai si mobil (cu voce si net mobil) vorbim de pachet 4 play, cum am eu la RDS-Digi.

Edited by Neaceasca85, 09 November 2022 - 16:51.


#16
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Stim, are de la o retea de cartier net prin cablu RJ 45, direct in calculator. La ce i-ar folosi un router Wi-FI, ca televizorul cu tub nu are placa de retea.Posted Image

#17
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010
Primul meu contact cu internetul a fost printr-un Zapp Z1130 (telefon mobil (ce arata a fix, dubios) conectat la PC), CDMA, fiind singurul operator mobil cu semnal la mine in sat... (ii ajuta si frecventa, cea mai apropiata antena era la ~20km de casa).

Era nasol cand jucam (mult spus "jucam" la ce viteze avea) si incepeau ai mei sa vorbeasca la telefon, ca nu mai mergea netul Posted Image

Mai apoi am primit modem dedicat tot de la Zapp, asta stia si EVDO, cu o antena improvizata si pusa in podul casei reuseam sa am un semnal suficient de bun pentru un stream 360p de pe youtube... ce vremuri!

Edited by M-A-R-I-U-S, 09 November 2022 - 18:43.


#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
La ce modemuri sofisticate va ganditi! Orice panarama de telefon clasic cu Bluetooth  putea fi modem fara fir  pentru PC! Si in ziua de azi daca imi este lene sa accesez netul pe ecranul telefonului Nokia C3-00 (care stie doar 2G respectiv GPRS sau EDGE) in caz ca pica internetul prin FTTH fac conexiune cu PC-ul si asa folosesc  tenologia EDGE pentru avea internet in browser pe PC (eventual incarc facebook  pe adresa de genul acesta  https://d.facebook.com/ , la siteuri de stiri incarcam versiunile pentru mobil etc Daca nu ma insel am facut retea de internet fara fir cu un telefon Motorola V360 ca modem si accesam diverse siteuri WAP, parca din ce imi aduc aminte primul site WAP a fost al TVR-lui  si iar tin minte ca m-a ars rau la factura ca plateam ce trafic foloseam (nu stiu daca exista optiuni pe vremea aceea pentru internet).

Edited by stlk, 10 November 2022 - 02:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate