Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Transport si montaj mobila IKEA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 crisstonne, on 09 noiembrie 2022 - 16:12, said:

Ce spun eu, aruncătoare", sînt niște măgăoaie de un kil", aruncă în sus fețele de uși de la corpurile de sus, care nu au mînere.
Le stiu. Mi-au dat catalogul complet si tot de la ei am avut si softul cu care am proiectat tot.

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 sanuap, on 09 noiembrie 2022 - 14:13, said:

Sunt din Prahova deci este disponibil serviciul de asamblare

transport au ei contracost in functie de volum/kg, iar montaj daca nu gasesti, vezi ca e in rond la caraiman langa ing un anunt cu un dorel  "montez mobila ikea" Posted Image pe bune...

Edited by laffin, 09 November 2022 - 16:49.


#21
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Cred ca ma voi incumeta si o voi monta eu, este doar un dulap de haine cu usi batante si un pat cu spatii de depozitare

Edited by sanuap, 09 November 2022 - 19:38.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Uși batante? Nu cumva culisante?

#23
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Usi batante!
As fi vrut cu usi culisante dar dulapul are lungimea de 225 cm si ei au usi culisante doar de 100 cm

#24
cornel32

cornel32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.02.2016

 Flat, on 09 noiembrie 2022 - 15:21, said:

mult prea ieftină. eu am dat dublu acum 1an, acum prețurile sunt cu 50% mai mari
deci o bucătărie decentă costă cam 25-30.000 de lei.. și asta fără electrocasnice. mai dai 10-15.000 și pe alea minim

nu la ikea.. se înțelege
pro natur sunt cam dubioși.. am avut și eu livrări de la ei prin site-ul vivre.. nu respectă deloc, vin când vor, și montatorii cam sunt de etnie, evitați să-i băgați în apartament
Dap,si eu am dat 90.000 pe o bucatarie si asta fara electrocasnice care m-au mai costat 200.000

#25
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Aveti idee care este grosimea pal-ului de la mobilierul PAX de la IKEA ?

#26
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Intre timp mi-a sosit mobila de la IKEA pe care am montat-o impreuna cu un prieten. A mers mai greu la inceput dar a iesit super OK.
O mica problema am avut
La montaj am reusit sa crap un surub de strangere ca cel din imagine. Intrebarea ar fi:
Se poate scoate un astfel de surub fara a demonta corpul de mobila si sa il inlocuiesc cu un altul?
Precizez ca in acest moment corpurile sun prinse intre ele au usile montate totul functional este.
Multumesc!

Attached Files


Edited by sanuap, 21 November 2022 - 11:21.


#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
De scos se poate scoate. Exisat ustensile ptr asa ceva, sau eventual cu o bormasina - prin distrugerea surubului.
Dra nu stiu daca merita - e posibil sa largesti gaura de prindere sau sa spargi materialul - e vorba de PAL - nu e foarte rezistent. Chiar ma mir cum ai putut crapa un surub.- poate sa fi avut ceva defect de fabricatie ?

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Se poate demonta, făcând pașii de montare în sens invers, ca să ajungi la elementul de prindere care intra în acel șurub. Tu decizi dacă merita efortul/bătaia de cap.

#29
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
dacă ceea ce zici că ai crăpat este piesa din fotografie, se scoate destul de ușor prin rotire 90 de grade și apoi ridicare.

https://www.bricodep...B0aAmXqEALw_wcB

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 crocko.dilul, on 22 noiembrie 2022 - 18:51, said:

dacă ceea ce zici că ai crăpat este piesa din fotografie, se scoate destul de ușor prin rotire 90 de grade și apoi ridicare.

Nu merge, deoarece în interiorul acelei piese intra alta. De desurubat, da, se poate, dar nu îl poți scoate din locaș pana nu scoți și cealaltă piesa (e un șurub mai lung, prins prin infiletare de peretele lateral, la exemplul din poza).
https://grabcad.com/...iture-fitting-1

#31
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
Piesa aia excentrică din Zamak de la demontabilii 15 care crapă, se scoate dar trebuie muncit un picuț la ea. De regulă se rupe excentricul de la bază și se înfige în PAL nemailăsându-te să rotești în sensul deschiderii excentricul. Soluția este să-l distrugi. Cu un burghiu mic, găurele cu grijă fără să ricoșezi cu el în PAL.

#32
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Am reusit sa scot respectiva piesa. Nu era crapata ci era rupta(sau am rupt-o eu cand am scos-o).
Am inlocuit-o cu una noua si acum totul este OK
Multumesc tuturor!

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 corinadaniela, on 22 noiembrie 2022 - 19:04, said:



Nu merge, deoarece în interiorul acelei piese intra alta. De desurubat, da, se poate, dar nu îl poți scoate din locaș pana nu scoți și cealaltă piesa (e un șurub mai lung, prins prin infiletare de peretele lateral, la exemplul din poza).
https://grabcad.com/...iture-fitting-1
Daca pui săgeata de pe piesa rotitoare spre bolțul cu care se îmbină, se scoate prin extragere. O prinzi cu un spit sau chiar cu surubelnita
Are o degajare specială pt așa ceva
La fel și la îmbinare. Daca uiți să pui piesa rotunda, o poți face chiar cu bolțul din interior pe poziție.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
E bine de știut, mersi (am de montat mobila pentru dormitorul lui fii-mea) . Credeam ca e musai sa scoți celalalt șurub, mai lung, ca mai apoi să-l poți extrage pe cel aflat în discuție.

#35
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
In cazul meu m-am chinuit putin deoarece piesa s-a rupt in doua bucati. Partea de sus a iesit usor dar partea de jos a trebuit sa o slabesc cu o surubelnita apoi am scos-o cu o penseta.
A fost ceva de munca dar a mers

Edited by sanuap, 23 November 2022 - 13:55.


#36
sanuap

sanuap

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.04.2020
Vreau sa montez in alt dormitor un dulap de 200 cm lungime cu usi glisante asemanator cu acesta : https://www.ikea.com...inda-s39899435/
Deoarece peretele pe care il voi monta are doar 220 cm nu am prea mult spatiu stanga dreapta.
In fimuletul de aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RE2RYb6kDCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , tipul monteaza usile venind cu ele din laterala, ceea ce eu nu pot face deoarece am 220 lungimea peretelui.
In schema de aici : https://www.ikea.com...2213695-4-2.pdf arata ca as putea monta usile si "din fata"(ca sa zic asa) - doar asa as putea in cazul meu!
Ma lamuriti si pe mine putin va rog

Sau se poate si din laterala si din fata ?

Edited by sanuap, 24 November 2022 - 06:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate