Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ridicare nivel cu polistiren extrudat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Salut

Am transformat o camera intr-o baie. Casa era prevazuta cu dusumele. Am taiat dusumeaua sa ajung la placa si sa pot trage tevile de scurgere.
Pot folosi polistiren extrudat de 5 cm pentru a nu ingreuna placa ? Initial am vrut sa torn termobeton dar mi s-a spus ca placa e cam subtire si sa incarc cu polistiren.
Ma gandesc sa pun adeziv sub intreaga placa astfel incat sa nu aiba goluri dedesubt.

Ce ma sfatuiti?


Multumesc.

Attached Files



#2
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
De ce nu ai ingropat in perete tevile?
Scurgerea trebuie sa aiba inclinatie. Trebuie ceva sprijin pe toata lungime altfel face burta si se infunda cu timpul.
Cel mai bine cauta sa torni o sapa usoara.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Exact.
Atentie mare la scurgeri. Mai bine refaci acum decat sa lasi asa si sa se infunde dupa.

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009

 IngN, on 09 noiembrie 2022 - 09:34, said:

De ce nu ai ingropat in perete tevile?
Scurgerea trebuie sa aiba inclinatie. Trebuie ceva sprijin pe toata lungime altfel face burta si se infunda cu timpul.
Cel mai bine cauta sa torni o sapa usoara.

Pai nu am ingropat tevile in perete deoarece am zis ca oricum trebuie sa ma ridic cu nivelul.
Urmeaza sa pun dedesubt de tevi sprijin, inglobez tevile cu mortar din loc in loc.
Ca sa ajung la nivel cu parchetul trebuie sa ma ridic cu 12 cm si am zis ca o sa mai reduc din greutate cu ajutorul polistirenului. Nici planseul nu este drept, a fost turnat cu burta (acum vreo 35 ani),la mijloc am 12 cm iar la pereti 8-9 cm.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Văruțule, da, merge sa pui extrudat. Fiind extrudatul asta, sapa ce va fi turnata peste va fi flotanta si se va misca (microscopic, dar suficient) si va fi pericol sa iti frece ultimul rand de faianta. Deci, atentie mare ca adezivii/mortarul dintre gresie si faianta sa nu se atinga. Atentie maxima sa faci hidroizolatie cum trebuie - daca iti intra umezeala sub xps ai pus-o, nu mai scapi de mucegai (spori - astm) decat cu dalta. E youtube-ul plin de tutoriale - recomand tăticul tuturor doreilor, Simon Klaus.
Da-i bocanc, apasa acceleratia. Si spor!

Edited by viotl, 09 November 2022 - 10:29.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Niveleaza prima data planseul si apoi lipeste extrudatul.Eventual foloseste extrudat din ala gata armat cu fibra de sticla si ciment pe fete.

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 01.09.2021
Daca ai loc, baga 5-10 cm de extrudat lipit pe pieptene, apoi dai panta dintr-o sapa de mortar, ceva hidroizolatie, gresie. Sper ca ai si sifon  de pardoseala. Asta e ce-ti recomand tie, in stadiul in care esti. Dar eu pentru mine n as fi bagat niciodata ppr sau cupru cu imbinari in pardoseala/pereti. Eu as fi facut cu copex+ pe-xa. Scurgerile pvc nu cred ca au vreo problema, traiesc mai mult decat casa si nu sunt sub presiune.

#8
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
M-am uitat la scurgere si am observat ca nu prea are panta scurgerea dinspre chiuveta ( diametru 50 mm) spre cea de 110. Ma tem ca atunci cand o sa trag apa la wc sa nu o impinga spre scurgerea de la chiuveta.
Am decis sa inlocuiesc teul de la wc cu un cot cu care o sa ies direct afara si sa fac o scurgere separata pentru cele 3 tevi (masina de spalat, chiuveta, cada).
Ma gandeam si eu sa lipesc polistirenul cu adeziv, sa ii las 2-3 mm din nuturi sa aiba loc de dilatat.
Nu am pus sifon. Sunt optimist ca nu o sa se sparga nimic.
In zona nu pune nimeni copex+mufe.Cleste prea scump, nu se gasesc accesorii.

Edited by varu_alin, 09 November 2022 - 18:49.


#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Pune pexal bun (Henco, de exemplu) dintr-o bucata sub pardoseala. La ala inca gasesti mufe filetate decente.

#10
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Tevile de scurgere din sapa se lipesc cu ceva ?

#11
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Se pun pe pat de mortar.

#12
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Am refacut traseul pentru chiuveta-masina de spalat-cada. Am anulat teava care intra in scurgerea de 110 comuna cu toaleta.
Am inglobat cu mortar tevile de scurgere.
Am luat 4 coli de polistiren extrudat de 5 cm pe care voiam sa il lipesc de planseu dar am vazut ca termobetonul este usor si voluminos, asa ca am renuntat la polistiren si am turnat peste tot. La 7 mp mi-au trebuit 2 saci de fulgi de polistiren, 2 saci de ciment si 50 kg nisip (sapa are o grosime de 8-10 cm). Am gasit polistiren de la Adeplast ambalat in saci de 250 litri.
M-am stresat degeaba cu termobetonul.
Acum astept sa se usuce si sa torn o sapa de 2 cm peste. Imi recomandati un producator anume sau sa il fac clasic 4 lopeti nisip+1 lopata ciment?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate