Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sfaturi pentru Cumparare Teren

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
QARTUS

QARTUS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.11.2022
Salutări!
Vin cu o problemă ce mă roade de o săptămână: Să cumpăr sau nu un teren intravilan (în gard cu proprietatea părinților) aprox. 5000m2

Info. Inutile:e într-o "gârlă", are o livadă foarte bătrână de cireș și o casă bătrânească legată doar la curent. Preț 11.000 euro

Bătrânul a stat 1 - 2 ani în așteptare să rezolve actele, iar acum mă anunță că e 'totul' rezolvat, DAR pe acte ar fi trecute doar 4000m2, iar primarul l-a "încurajat" să-l dea așa că nu are cine să se atingă de acea parcelă de pământ, iar la viitoarea intabulare se v-a trece 'automat' pe numele meu.
Iar peste doua trei săptămâni ( când ajung în Țară, să vorbesc eu cu primarul, să mă lămurească).

Vin și vă întreb: e posibil așa ceva? Ce e drept, bătrânul n-a avut probleme cu el zeci de ani, și am înțeles că nu l-a declarat pentru taxe mai mici ...
Vreau să știu dacă primaru/primăria poate face asta. Oricum am să înregistrez viitoarea discuție cu primarul pentru orice fel de eveniment.
MULȚUMESC ANTICIPAT, Celor ce mă ajută cu un răspuns.


#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001
5.000mp intravilan, gârlă?

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009
Tot ce e pe vorbe exact asa ramane: doar vorbe! Daca esti ok sa cumperi cei 4000mp exact asa cum este in acte si sa "te trezesti" ca viitorul primar sau oricine altcineva va putea dispune de restul 1000mp asa cum vrea atunci da-i bataie!

Sau nu platesti nimic pana cand nu rezolva cu actele exact asa cum v-ati inteles.

View PostQARTUS, on 08 noiembrie 2022 - 23:06, said:

Oricum am să înregistrez viitoarea discuție cu primarul pentru orice fel de eveniment.

Asta are fix valoare 0 in fata legii! Nu te mai uita la filme americane si SF :-D

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostQARTUS, on 08 noiembrie 2022 - 23:06, said:

.. teren intravilan (în gard cu proprietatea părinților) aprox. 5000m2.....Preț 11.000 euro....
eu l-as lua strict pentru locatie :)

#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostQARTUS, on 08 noiembrie 2022 - 23:06, said:

Ce e drept, bătrânul n-a avut probleme cu el zeci de ani, și am înțeles că nu l-a declarat pentru taxe mai mici ...

Tocmai, daca platea impozit pe el putea sa aiba drept de uzucapiune dupa o anumita perioada de timp....

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostQARTUS, on 08 noiembrie 2022 - 23:06, said:

Salutări!
Vin cu o problemă ce mă roade de o săptămână: Să cumpăr sau nu un teren intravilan (în gard cu proprietatea părinților) aprox. 5000m2

Info. Inutile:e într-o "gârlă", are o livadă foarte bătrână de cireș și o casă bătrânească legată doar la curent. Preț 11.000 euro

Bătrânul a stat 1 - 2 ani în așteptare să rezolve actele, iar acum mă anunță că e 'totul' rezolvat, DAR pe acte ar fi trecute doar 4000m2, iar primarul l-a "încurajat" să-l dea așa că nu are cine să se atingă de acea parcelă de pământ, iar la viitoarea intabulare se v-a trece 'automat' pe numele meu.
Iar peste doua trei săptămâni ( când ajung în Țară, să vorbesc eu cu primarul, să mă lămurească).

Vin și vă întreb: e posibil așa ceva? Ce e drept, bătrânul n-a avut probleme cu el zeci de ani, și am înțeles că nu l-a declarat pentru taxe mai mici ...
Vreau să știu dacă primaru/primăria poate face asta. Oricum am să înregistrez viitoarea discuție cu primarul pentru orice fel de eveniment.
MULȚUMESC ANTICIPAT, Celor ce mă ajută cu un răspuns.
Eu am vandut 800mp in oras din care 200mp nu apar pe acte, dar bunicul ii avea de la bunicii lui.
In contract apar doar 600.

Primaria Craiova mi-a spus la fel, sa nu imi fac griji, de fapt cumparatorul sa nu-si faca griji. Si nu si-au facut.

Problema e ca de 2 ani se judeca cu primaria pe tema asta, si din ce se pare, nu o sa castige, tot eu trebuie sa fac demersuri pentru ei.

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 15.08.2005
eu m-as uita pe schita cadastrala: daca zona de 1000 metri lipsa e in partea din spate langa garla unde nimeni nu poate construi atunci nu mi-as face griji. dar daca zona de 1000 metri lipsa e in fata la drum atunci nu m-as complica ca oricand ma pot trezi cu alt proprietar pe acel teren ca vine sa isi construiasca ceva

View PostQARTUS, on 08 noiembrie 2022 - 23:06, said:

Să cumpăr sau nu un teren intravilan (în gard cu proprietatea părinților) aprox. 5000m2
suma de 11.000 euro e o nimica toata ptr avantajul de a nu avea vecini :D :D :D

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009

View Postvictor29cr, on 09 noiembrie 2022 - 08:51, said:

Primaria Craiova mi-a spus la fel, sa nu imi fac griji, de fapt cumparatorul sa nu-si faca griji. Si nu si-au facut.
Pai i-a durut gura sa spuna o prostie? Aia nu respecta ce promit in campanie, inregistrat la TV/radio, dapoi ceva ce a spus pe holul institutiei... Ce nu apare in acte ramane doar la stadiul de poveste!

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 22.08.2012
Daca o sa te uiti la Primarie cine plateste impozit pe aia 1000m lipsa, s-ar putea sa ai o surpriza.  Posted Image

#10
QARTUS

QARTUS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.11.2022

View Postvali, on 09 noiembrie 2022 - 07:00, said:

5.000mp intravilan, gârlă?

O exagerare. E un loc ușor lăsat, pe unde acum 20 30 de ani a trecut un râu.

Mulțumesc tuturor pentru comentarii și exemplele din întâmplările dvs. .

#11
QARTUS

QARTUS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.11.2022

View PostOlteanul_sfios, on 09 noiembrie 2022 - 12:33, said:

Daca o sa te uiti la Primarie cine plateste impozit pe aia 1000m lipsa, s-ar putea sa ai o surpriza.  Posted Image

Sincer, m-ați făcut curios. Deabea aștept să ajung acasă, să văd despre ce e vorba mai exact, și unde sunt acei 1000m2 lipsă...


#12
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 22.08.2012
E cel mai sanatos lucru pe care-l poti face. Daca nu apar in acte, nu-s ai tai, chiar daca dai cu sapa pe ei.

La mine la tara, cineva de la Primarie a facut o lista cu terenurile nerevendicate dupa Revolutie, a platit impozit pe ele si a devenit mare latifundiar (spre norocul lui, mosierului local i s-a stins neamul de zeci de ani...).

#13
QARTUS

QARTUS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.11.2022

View PostOlteanul_sfios, on 10 noiembrie 2022 - 12:32, said:

E cel mai sanatos lucru pe care-l poti face. Daca nu apar in acte, nu-s ai tai, chiar daca dai cu sapa pe ei.

La mine la tara, cineva de la Primarie a facut o lista cu terenurile nerevendicate dupa Revolutie, a platit impozit pe ele si a devenit mare latifundiar (spre norocul lui, mosierului local i s-a stins neamul de zeci de ani...).

Știți cumva dacă informații precum: "cine a plătit impozit pt. x teren" sunt publice?
Am dreptul să întreb?

#14
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 22.08.2012
Asta nu stiu, dar o cutie de bomboane poate face minuni.

#15
QARTUS

QARTUS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.11.2022
Ok. Mi-a dat "schița" în care văd că:
cei 1000 de metri sunt preluați în "rezerva primăriei" și o fâșie de teren, între proprietatea 'mea' și a vânzătorului, sunt 20m2 luați tot în rezerva primăriei...

Primarul îmi dă mie pământul, după ce mi-l vine mie Bătrânul, dar nu-i dă direct dânsului să-l poată vinde liniștit?


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
vorbele trec, primarii se schimba, actele raman :). daca problemele cu actele s-ar rezolva atat de usor precum spun vanzatorii, atunci le-ar rezolva ei de la inceput si n-ar mai reduce din preturi.

pune si o schita, sa ne lamurim cat de cat cum sunt pozitionate terenurile. chiar si cu incurcaturile astea, terenul s-ar putea sa fie atractiv din cauza pozitiei.

#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009
Problema sunt cei 20m2 exact intre cele doua proprietati: adica exact ce te-a interesat din prima!

Iar vorbele primarului sunt fix 0! In principiu el are nevoie de hotarare de consiliu sa faca asa ceva ca doar nu e “mosia lui”!

As zice ca e semi tzeapa si cumpara doar daca pretul este ireal de bun sau iti asumi worst case scenario: ca ai doua locatii separate de cei 20m2 intre ele.

#18
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pt terenul de 4000mp: Trebuie vazut sau facut un cadastru nou, cu care actualul proprietar sa mearga la primarie, la Registrul Agricol, si sa vada diferente in +/- fata de ce acte are el. Oricum la vanzare tb un cadastru actualizat

pt cei 1000mp: in nici un caz nu te baza pe ce spune primarul, nu exista dpdv legal "ii da cuiva" Daca sunt in "rezerva primariei" (ce inseamna asta?), daca sunt proprieatea UAT, adica, NU se vor vinde. Exista procedura si pt asa ceva, dar e laborioasa, dureaza, si nu ai nici o siguranta ca se va vota in HCL. Daca sunt proprietatea UAT, nu se plateste impozit pe ei, exista scutire cf Codului Fiscal.

Ref la cei 20mp de care spui: inteleg ca sunt tot proprietatea UAT, alaturi de ceilalti 1000mp. De ce s-a discutat in mod special de ei? Nu cumva e vreun drum public?

Ce as face eu: as obtine nr telefon al unui cadastrist din zona, as face cadastrul celor 4000mp (diferentele se regleaza la primarie, la Reg agr si ITL), si as merge cu cadastristul sa vad in hartile primariei care e exact situatia celor 1000 +/- 20mp.

In mod normal, cadastrarea celor 4000mp ar tb sa o faca actualul proprietar, dar dc vrei sa accelerezi treaba si sa ai un fel de consultant in persoana cadastristului pe speta celor 1000mp, e o idee buna

Inca ceva:

- tb vazut daca nu cumva  malurile apelor (garla respectiva) au un regim special  - tb investigat cui apartin: UAT sau Apele Romane etc
- informatiile de la primar nu le-as lua in seama: pt ceva oficial si in tema, tb vorbit cu Secretarul UAT si cu Reg Agricol, acolo ai informatiile actualizate , ei elibereaza acte etc.
- "schita" pe care ti-a dat-o primarul (postul nr.15) - ce este, de fapt? o ai? ce scrie acolo? e un extras oficial din hartile lor?

nu te arunca inca, nu dispare terenul ala. Bafta!

Edited by irina2014, 13 November 2022 - 09:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate