Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

[CUM] Evaluare/vanzare metale pretioase

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dubb

dubb

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.10.2021
Salut.

M-am hotarat sa vand niste aur.

Sunt convins ca o sa iau teapa intr-un fel sau altul dar daca sunt utilizatori care au mai facut asta si au sfaturi de dat ii rog sa o faca mai jos sau in privat.

Vreau sa vand doua bijuterii marcate si 3 bucati sau fragmente (nu ma pricep) care sunt nemarcate. Ma gandesc ca teapa pe care o s-o iau o sa fie la karate, la cele nemarcate, aurul sa fie la o concentratie mai mare si ei o sa mi-o cumpere la una mai mica

#2
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Din cate stiu aurul se testeaza, cu o chestie abraziva se "razuieste" un pic de aur si se testeaza cu acid de diferite concentratii - ceva de genul.
Nu ar trebui sa fii tepuit daca te duci la un magazin din ala serios, numai ca sa te astepti sa distruga bijuteriile inainte de testare, asa ca sa stii in ce te bagi.
Asta o spun din experienta proprie, a schimbat nevasta-mea niste cercei cu o bratara si chiar daca erau marcati cerceii tot au fost bucatiti inainte de testare.

Edited by gelublabla, 08 November 2022 - 21:07.


#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Scuze de off topic, dar...tocmai îmi zicea azi un prieten ca, dacă ar avea bani (bine, eu zic ca are, doar ca nu vrea sa-mi dea si mie), ar investi în aur. Nu atât în bijuterii, cât în lingouri, cumpărate de la banca, ținute în cutie de valori la banca. S-a potrivit, oarecum, ziua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate