Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Xiaomi Mi 12T pro sau Google Pixel 7

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006
Am achizitionat Xiaomi 12T Pro. in principal din motivul ca am inlocuit vechiul model 9T Pro de care am fost mai mult decat multumit. Schimbari majore nu sunt fata de modelul precedent decat ca se misca mult mai repede si are un ecran parca mai luminos. La capitolul poze nu ma da pe spate dar e clar peste cel vechi, in schimb la video este foarte bun chiar in conditii de lumina redusa. Nu am nevoie de Android auto asa ca nu pot spune daca are ceva probleme la acest capitol. Ma asteptam sa il simt mult mai mare dar nu a fost cazul. Din pacate singurul capitol la care ma enerveaza este ca nu ii gasesc o carcasa potrivita cu inel si magnet pentru suportul auto. Cele de pe piata nu au marginea de la camera pronuntata cat sa protejeze camera principala care este mult mai iesita fata de cam toate telefoanele. Husa cu care vine telefonul este foarte buna pentru ca acopera integral toate partile telefonului dar nu imi place pentru ca e transparenta.

Edited by ovidiudif, 16 November 2022 - 12:50.


#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Cu android auto NU are probleme. In schimb are probleme mari cu android auto wireless. Am testat pe 2 masini, 2 head-unit-uri total diferite, aceeasi problema. Se deconecteaza cand primesti telefon, cand se blocheaza datele mobile din orice motiv, daca se intampla ceva "neasteptat" pe bluetooth, etc. Nu e inutilizabil, am petrecut zeci de ore in masina saptamanile astea si tot pe wireless il tin, dar e putin deranjant, pe cel vechi (OP7P) nu aveam probleme deloc.
Pe cablu nu are nicio problema de genul asta. Dar cine mai foloseste cabluri? :D

...am inteles ca problema e strict legata de MIUI nu de telefonul asta in special. Dar nu ma incalzeste cu nimic.

#21
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

 ovidiudif, on 16 noiembrie 2022 - 12:49, said:

Am achizitionat Xiaomi 12T Pro. in principal din motivul ca am inlocuit vechiul model 9T Pro de care am fost mai mult decat multumit. Schimbari majore nu sunt fata de modelul precedent decat ca se misca mult mai repede si are un ecran parca mai luminos. La capitolul poze nu ma da pe spate dar e clar peste cel vechi, in schimb la video este foarte bun chiar in conditii de lumina redusa. Nu am nevoie de Android auto asa ca nu pot spune daca are ceva probleme la acest capitol. Ma asteptam sa il simt mult mai mare dar nu a fost cazul. Din pacate singurul capitol la care ma enerveaza este ca nu ii gasesc o carcasa potrivita cu inel si magnet pentru suportul auto. Cele de pe piata nu au marginea de la camera pronuntata cat sa protejeze camera principala care este mult mai iesita fata de cam toate telefoanele. Husa cu care vine telefonul este foarte buna pentru ca acopera integral toate partile telefonului dar nu imi place pentru ca e transparenta.
Vezi că există niște adaptoare magnetice care vin cu o tabla .Tabla aia o bagi între husa originala și telefon , iar adaptorul are ca un fel de clips care se poate pune pe aerisiri .

Cred că în Cora le-am găsit .

Edited by thedude00009, 23 November 2022 - 17:17.


#22
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
Si eu caut o varianta de telefon
Am facut niste analize.
Cu cat cifrele sunt mai mari cu atat mai bine. Cu cat cifrele sunt mai mici cu alta mai rau.
Ma gandesc la Xiaomi 13 sau Pixel 7 desi diferente de pret este mare. Dar cred ca o parte parte este procesorul care la 13 are Snapdragon gen 2 si Pixel are Tensor 2
(Cred ca 12T Pro nu o ii mai iau un considerare. Mai era in calcul si Motorola edge 30 ultra insa foarte multi oamenii care nu doresc sa cumpere Motorola ptr ca nu se fac update decat ..extrem de rar. Desi este un telefon bun.)


https://ibb.co/fkm5KxK

Edited by AzADumitru, 18 May 2023 - 18:45.


#23
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Acu' cateva luni am verificat screen-on time la sfarsitul unei zile si aveam peste 6 ore si m-am enervat. M-am pus pe citit, car kindle-ul cu mine si de fiecare data cand simt nevoia sa pun mana pe telefon (din plictiseala) pun mana pe kindle in locul lui.
Din cauza acestei mici modificari, am trecut de la ajuns acasa cu 15-20% baterie la incarcat o data la doua zile. E cam la limita asa, ajung acasa a doua zi cu 10%, dar pot sa zic ca-s foarte multumit de cum tine telefonul. De la ultimul update pare sa piarda ceva mai mult peste noapte (5-6%) cand inainte nu pierdea mai deloc, dar in afara de asta e ok.

Oricum, faptul ca are charging extrem de rapid te cam scapa de "range anxiety". Daca chiar am nevoie de el, il pun 5 minute la incarcat si castig 20% in plus. Doar din perspectiva asta as recomanda xiaomi in favoarea pixelului. Daca pozele sunt mai importante, atunci pixel (sau ma rog, xiaomi 13 ultra :D).

Edited by TehCube, 19 May 2023 - 12:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate