Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Xiaomi Mi 12T pro sau Google Pixel 7

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006
Salutari!
Sunt detinator de Xiaomi Mi 9T pro de cand a aparut si am fost foarte multumit de el pana in prezent. Telefonul inca se misca destul de bine, dar as vrea sa il schimb pentru unul cu o camera mai performanta. Il las mostenire unui copil si sigur se va bucura de el pentru ca se misca extrem de bine pentru varsta lui.
Dintre toate telefoanele de pe piata m-am oprit la cele 2: Xiaomi Mi 12T pro varianta de 256GB stocare - 12GB RAM si Google Pixel 7, dar varianta de 128GB stocare cu 8GB RAM. Preturile lor sunt oarecum similare.
Varianta de Pixel 7 cu 256GB stocare este cam scumpa si cred ca ma pot descurca cu acel spatiu de stocare mai ales ca nu vine cu multe programe preinstalate cum este la Xiaomi.
Acasa am multe produse de la Xiaomi gen senzori la usi, geamuri, becuri, aspirator, etc, toate instalate pe aplicatia Mi Home care se poate instala pe orice android.

Nu imi dau seama care este mai performant pe camera. Amandoua au plusuri si minusuri. Xiaomi cu varianta de 12GB clar poate duce mai mult in timp datorita specificatiilor hardware puternice dar si Pixel 7 cu al sau Tensor 2 face cateva minuni prin AI.
Deci? ceva pareri?
Multumesc anticipat!

Edited by ovidiudif, 08 November 2022 - 13:05.


#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
daca vrei xiaomi si camera decenta recomandarea ar fi 12 pro si nu 12t pro.
eu as da skip la pixel 7 pentru perioada urmatoare. incearca sa te orientezi spre un oppo find x5 pro sau vivo x80 pro

#3
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Google Pixel 7 Pro, 128GB, 12GB RAM, 5G, Obsidian

Este în stoc, posibil vineri să fie redus, deci mai așteaptă.

Edited by argonaut, 08 November 2022 - 15:06.


#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postovidiudif, on 08 noiembrie 2022 - 13:04, said:

Salutari!
Sunt detinator de Xiaomi Mi 9T pro de cand a aparut si am fost foarte multumit de el pana in prezent. ...

Intrebare: dimensiunea conteaza?

Am Pixel 7 si ce imi place la el ii dimensiunea ecreanului care se apropie de ceea ce vreau eu. De fapt asta am si cautat. Modelele de 6.67" mi se par ca niste felii de pita, prea mari.

Iar faptul ca o sa ai 5 ani de support si security updates ii un avantaj, Camera e bunicica zic eu, ce imi lipseste ii macro-ul.

Edited by Ciubex, 08 November 2022 - 21:37.


#5
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006

View PostYukoto, on 08 noiembrie 2022 - 14:25, said:

Google Pixel 7 Pro, 128GB, 12GB RAM, 5G, Obsidian

Este în stoc, posibil vineri să fie redus, deci mai așteaptă.
Nu dau mai mult de 4.000 Ron pe un telefon nici batut. Imi iau telefon, nu masina Posted Image

Edited by argonaut, 08 November 2022 - 15:06.


#6
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Merge 5G in RO? Parca Pixel 6/Pro nu mergea...

Si mi s-ar parea aiurea sa dau atatia bani pe telefon si sa nu mearga pe 5G.

#7
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006
Ce sa fac cu 5G? Sa alerg dupa el prin oras? Se stie ca semnalul 5G merge daca esti aproape de antena, altfel se pierde mult. Deocamdata infrastructura din Romania e slaba la acest capitol.

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
S22 plus de fraier day ?
https://www.emag.ro/...e/pd/DFZ01FMBM/

Edited by elbjorn, 08 November 2022 - 16:30.


#9
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
Fiecare cu parerea lui.

Eu (in Bucuresti, ce-i drept) am 5G constant. Plus, sunt licitatii in lucru pentru noi licente 5G.

Si am zis doar ca, din punctul MEU de vedere, nu merita sa dai 4000+ ron pe un telefon care nu merge pe 5G. Si de fapt, el merge, saracul, dar nu ii da drumul Google in RO...

Edited by mynameismada, 08 November 2022 - 16:31.


#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Ambele au bubele lor. Eu am 12T si nu recomand, e ok overall, si daca nu te irita MIUI atunci n-o sa ai probleme cu el, dar nu e nici wow din nicun punct de vedere (poate doar al incarcarii rapide, acolo e impresionant). Daca nu trebuia neaparat sa schimb telefonul pentru ca nu prea ma tinea bateria la cel vechi, as fi regretat achizitia. Am vrut pixel 7 pro dar din ce-am citit, si ala e plin de probleme. Eu zic sa mai asteapti, ia 13-le sau altceva. Schimba doar daca trebuie neaparat.

#11
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
daca vrei VOLTE si WIFI calling :) nu Pixel.

#12
ovidiudif

ovidiudif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.11.2006
Am ales aceste 2 telefoane deoarece cred ca sunt singurele potrivite pt mine. Nu am o problema cu MIUI, dar imi place si Android stock. Am fost si sunt foarte multumit de Mi 9T pro pe care inca il detin si consider ca Xiaomi este peste multe alte telefoane culmea la fiabilitate

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Well, sunt destule probleme cu MIUI 13.
Pe mine ma deranjeaza cel mai tare wirelss android auto, se deconecteaza din cand in cand, random. Nu e mare problema, dar telefoane vechi de 3-4-5 ani nu fac asa. Pe cablu nu are probleme dar pe wireless au diverse sughituri cand amesteci BT + WiFi + Mobile data, in tot felul de contexte.
Pe alt coleg de pe forum il deranjeaza faptul ca indiferent ce face, are aplicatii care sunt ucise in background, si nu primeste notificarile la timp. Si altele.
Camera iar nu e nimic wow, desi are nota foarte mare pe dxomark.
Etc. etc.
Recomand sa citesti posturile dedicate pixel 7 & 7 pro si xiaomi 12T pro, si o sa vezi acolo detalii destule.

Daca nu ai pretentii mari, o sa fii multumit cu oricare. Daca esti tipicar ca altii (aici ma includ si pe mine) pot fi chestii minore care sa-ti strice toata experienta. :)

#14
SilviuPD

SilviuPD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.11.2022
Salut!
Tine de ce cauti la un telefon si diferentele sunt urmatoarele:
Xiaomi 12T Pro are procesor mai performant, incarcare mai rapida la fir, plus ca se vinde oficial in Romania, deci va beneficia de 5G si garantie in tara.
Pixel 7 este mai bine construit, are rezistenta la apa, soft mai stabil, camera mai buna si incarcare wireless. Il poti lua la pret mai mic de pe Amazon.de cu livrare in Romania, mai ales ca de Black Friday Google face reduceri.

#15
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostSilviuPD, on 09 noiembrie 2022 - 13:56, said:

Salut!
Tine de ce cauti la un telefon si diferentele sunt urmatoarele:
Xiaomi 12T Pro are procesor mai performant, incarcare mai rapida la fir, plus ca se vinde oficial in Romania, deci va beneficia de 5G si garantie in tara.
Pixel 7 este mai bine construit, are rezistenta la apa, soft mai stabil, camera mai buna si incarcare wireless. Il poti lua la pret mai mic de pe Amazon.de cu livrare in Romania, mai ales ca de Black Friday Google face reduceri.

Cu garantia cum sta? Adica, in cazul in care ceva se intampla cu telefonul care e procedura? Presupun ca trebuie sa fie trimis prin curier inapoi in Germania.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
corect! cam 36€ dus intors!

#17
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postovidiudif, on 08 noiembrie 2022 - 21:09, said:

Am ales aceste 2 telefoane deoarece cred ca sunt singurele potrivite pt mine. Nu am o problema cu MIUI, dar imi place si Android stock. Am fost si sunt foarte multumit de Mi 9T pro pe care inca il detin si consider ca Xiaomi este peste multe alte telefoane culmea la fiabilitate
Mai ai varianta cu Moto edge 30 ultra.
Ps.Ieri a primit update pentru foto unde s-a corectat unele probleme cu focalizarea și cu stabilizarea pe filmare, acum pot afirma cu tărie că este cu mult peste 12T Pro (soft si hard) iar vs Pixel în afară de zoom-ul mai generos este și el sub edge 30 ultra.

#18
SilviuPD

SilviuPD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.11.2022

View PostIncredibleWiring, on 10 noiembrie 2022 - 11:51, said:


Cu garantia cum sta? Adica, in cazul in care ceva se intampla cu telefonul care e procedura? Presupun ca trebuie sa fie trimis prin curier inapoi in Germania.

Cand configurezi telefonul iti apare optiunea de a alege dintre tarile in care Google vinde oficial (Germania, Anglia etc.) pentru garantie. Din pacate, in Romania va trebui trimis in tara pe care o alegi. Avand in vedere diferenta de pret comparativ cu Romania, cred ca e ok. De Black Friday se zvoneste ca Pixel 7 coboara la 550e si Pixel 7 Pro la 750e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate