Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Achizitie placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Tu incerci sa cumperi garantie extinsa, aici vanzatorul poate fi selectiv

Garantia de conformitate este obligatoriu de minim 2 ani in UE

Quote

Garanția gratuită de 2 ani pentru toate produsele
Aveți întotdeauna dreptul la garanția minimă, gratuită, de 2 ani, indiferent dacă achiziționați produsele online, de la magazin sau prin poștă.
Această garanție de 2 ani este un drept minim. Este posibil ca normele naționale din țara dumneavoastră să vă ofere un plus de protecție.
Dacă un produs pe care l-ați cumpărat în UE se dovedește a fi defect sau nu arată conform descrierii, vânzătorul trebuie fie să-l repare sau să-l înlocuiască fără costuri adiționale, fie să vă acorde o reducere de preț sau să vă restituie total suma plătită.
De regulă, veți putea solicita o rambursare parțială sau integrală numai în cazul în care repararea ori înlocuirea nu este posibilă.
Avertisment
S-ar putea să nu aveți dreptul de a solicita despăgubiri pentru un defect minor, cum ar fi o zgârietură pe ambalajul unui CD.

Garanția suplimentară (garanția comercială)
Magazinele sau producătorii propun adesea o garanție comercială suplimentară, care este uneori inclusă în prețul de vânzare, iar alteori poate fi cumpărată separat.
Această garanție vă poate oferi un plus de protecție, dar nu poate înlocui sau reduce garanția minimă de 2 ani la care aveți întotdeauna dreptul, în baza legislației UE.
În mod similar, dacă un magazin vă oferă un produs nou, la un preț mai mic, fără garanție, aceasta înseamnă doar că nu beneficiați de protecție adițională. Aveți însă întotdeauna dreptul la garanția gratuită de 2 ani, dacă produsul se dovedește a fi defect sau neconform cu descrierea.
sursa:
https://europa.eu/yo...ns/index_ro.htm

#20
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004

 madmax80, on 10 noiembrie 2022 - 19:16, said:

Am o "gramada de drepturi" daca sunt cetatean european.
Un exemplu in atasament.
Am pus o placa video la intamplare, nu conteaza pretul.

Pai tu incerci sa o cumperi de la marketplace aka ProComponents nu e Amazon

#21
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 Arthos, on 11 noiembrie 2022 - 00:25, said:

Pai tu incerci sa o cumperi de la marketplace aka ProComponents nu e Amazon
Garantia trebuie data de toti vanzatorii.
E ca si cum ai cumpara un produs de la Vexio dar de pe eMag si n-ai primi garantie.

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Ai citit postul meu? Tu ai pus în cos EXTINDERE GARANTIE,

Garanția obligatorie de 2 ani e inclusă in prețul de achiziție a oricărui produs cumpărat oficial în UE.

#23
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
2 ani garantie ai la toate produsele vandute de Amazon, ti-o zice unu care cumpara de acolo din 2010 :

Attached File  amazon_1.png   21.4K   13 downloadsAttached File  amazon_2.png   36.52K   13 downloads

#24
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008

 Arthos, on 11 noiembrie 2022 - 19:12, said:

2 ani garantie ai la toate produsele vandute de Amazon, ti-o zice unu care cumpara de acolo din 2010 :

amazon_1.png amazon_2.png
Cateva luni am verificat preturile la niste produse de pe amazon de cu cele de la noi.
Dupa aplicarea tuturor costurilor erau in unele cazuri chiar mai mari ca la noi.
Trebuie sa se alinieze planetele ca sa prinzi o reducere pe amazon.
Cred ca e de fapt o chestie de lauda, aroganta,... in multe cazuri precum detinerea unui iphone fie el si vers 7 sau 8. Am vazut asemenea specimene la munca.
Da te intalnesti cu un amic si ii spui ca nu ai timp sa vorbesti cu el pt ca ai ceva de ridicat de la posta venit de pe amazon. Asta in timp ce fluturi in mana un iphone 13 si ca sa impresionezi si mai mult te faci ca verifici cat e ceasul de la mana, un smart huawei. Stai totusi mai la distanta fata de prieten ca sa nu auda cum iti chioraie stomacul pt ca nu ai un covrig in burta.
Ce povestesc eu e fenomen generalizat la noi.

#25
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
În general sunt prețuri mai mici pe piata locală, dar ocazional prinzi oferte sau chiar reduceri bune la resigilate. Mai e și cazul în care nu găsești local un anumit produs, dar e disponibil pe Amazon.

#26
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
@mariusixy Tu ai impresia ca daca produsele ce le achizitionez sunt disponibile in tara la acelasi pret mi le comand de pe Amazon ca sa ma laud in gand cu ele ? :>

Attached File  970EVO.png   34.75K   22 downloads

La momentul achizitie anul trecut pretul varia intre 1500-1600 lei in Romanistan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate