Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Achizitie placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
As dori sa cumpar in aceasta saptamana (probabil vineri) o placa video.
Din toate review-urile si comparatiile de pana acum tiind sa merg pe nVidia (3070 sau 3070 TI)
Va fi folosita pe un system cu i5 (generatia 13) cu 32 GB RAM, monitor 2K de 27 inch cu 165 Hz (jocuri cu masini, Fortnite, GTA V etc)

Bugetul - maxim 4000 de lei iar aici este cu scapsis. As vrea sa mai iau si un SSD de 2TB pentru stocare jocuri, sa renunt la HDD pe care il am acum, daca as gasi una SH la pret bun.

Am gasit pe OLX o placa RTX 3070 dar pretul o face dubioasa. Se pare ca e luata de pe Amazon in August si are factura de la Amazon.
Din ce stiu, de la Amazon daca nu cumperi garantie, NU AI GARANTIE.
M-ar ajuta ceva sfaturi/pareri.

Multumesc

https://www.olx.ro/d...son=observed_ad

#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Garanția e pe cumpărătorul inițial, discuția cu suportul Amazon se face din contul cumpărătorului. Nu ai cum să-i contactezi altfel legat de acel produs. Deci, în cazul tau e ca și cum nu există garanție.

#3
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 03.01.2007
6900xt sh sau noua, asteapta BF pe 11 noiembrie.

#4
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Nu ai garantie.
Daca vrei cu garantie cumpara ceva cu garantie la emag sau altex dar numai cu placa ridicata din magazin si cu bon.
In rest garantia se da in contul de unde s-a dat comanda trebuie sa apelezi la vanzator

#5
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postmadmax80, on 08 noiembrie 2022 - 05:48, said:

Salut,
As dori sa cumpar in aceasta saptamana (probabil vineri) o placa video.
Din toate review-urile si comparatiile de pana acum tiind sa merg pe nVidia (3070 sau 3070 TI)
Va fi folosita pe un system cu i5 (generatia 13) cu 32 GB RAM, monitor 2K de 27 inch cu 165 Hz (jocuri cu masini, Fortnite, GTA V etc)

Bugetul - maxim 4000 de lei iar aici este cu scapsis. As vrea sa mai iau si un SSD de 2TB pentru stocare jocuri, sa renunt la HDD pe care il am acum, daca as gasi una SH la pret bun.

Am gasit pe OLX o placa RTX 3070 dar pretul o face dubioasa. Se pare ca e luata de pe Amazon in August si are factura de la Amazon.
Din ce stiu, de la Amazon daca nu cumperi garantie, NU AI GARANTIE.
M-ar ajuta ceva sfaturi/pareri.

Multumesc

https://www.olx.ro/d...son=observed_ad
Palit este o firma buna,intr-adevar la placile noi ei dau doar 2 ani garantie fata de concurenta Asus,Gygabyte sau MSi care dau 3,dar nu-i o problema.
Daca vrei sa cumperi acel 3070 de pe olx,pune-l pe vanzator sa faca teste pe ea cu FurMark,si daca trece totul este ok.Cel mai indicat este sa te deplasezi acolo la el sa o iei pe viu.La placi video trebuie atentie sporita cand le cumperi mai ales sh.
In orice caz 3070 este mult prea puternica pt 2k,dar avand in vedere ca vrei 165 frameuri la 2k,da este o alegere ok.Mai bine mai pui ceva si iei 3080 decat 3070ti

https://www.olx.ro/d...ti-IDgDxUm.html  
Este si in garantie.

Edited by EL-Presidente, 08 November 2022 - 09:12.


#6
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
3080ti la 2500 ? sigur are "garantie" in Romania :D

#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,427
  • Înscris: 28.09.2008
Da atentie sporita mai ales daca cumperi placa amd fara garantie.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
piata sh la placi video e extrem de riscanta. dar preturile cred ca se mai duc in jos, mai ales cand o sa apara din ce in ce mai multe 4090 +  placile intel arc....

#9
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
piata sh la video este riscanta doar la placile video care au fost folosite la minat sau care au stat in temperaturi de operare foarte mari gen 75-80 grade.Alea sint coapte efectiv de vreme.La placile video cu racire lichida,la alea se schimba un pic daele problemei,pt ca alea indiferent de anotimp si temperatura mediu ambiental,alea au stat "mai reci".Inamicul tuturor este temperatura ridicata.Altfel spus, as cumpara oricand o placa video cu racire lichida care nu depaseste 60-65 grade in full load decat una  aparent "noua si cu garantie" care lucreaza constant in 75-80 grade.Bine ca si la alea cu racire lichida ,poti avea ghinion sa ai probleme cu pompa de apa la ele.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
^ pareri false... de parca aia cu racire lichida nu putea fi minat cu ea 2 ani pe coolerul stock la 90grade (airflow prost in rack)
Chiar si placi minate pot sa mai functioneze multi ani... depinde si cat de bine si cu ce componente au fost construite.
Cate placi video cu racire lichida sunt pe piata ?
Vorbesti prostii dpmdv.

O placa video SH se ia personal imo, cu proba.
Dai test(e) sintetic(e), FurMark etc  (minim 30 min) si cateva jocuri, sa fie stabila,m sa nu treaca de 75 grade, mai ales in perioada asta... daca era vara si vorbim de o placa de top poate mai mult un pic. (sunt multe variabile temperatura ambientala, airflow din carcasa ...)
Sa aiba sigiliu pe surub/ sa nu fi fost desfacuta.
Te uiti si de la cine cumperi, si evident si asa exista un risc dar acceptabil pt unii.

Ar fi bine necesar sa citesti (macar) 1 review al placii respective inainte, sa stii la ce sa te astepti, performanta si temperaturi.

Edited by sirgoofy, 08 November 2022 - 15:26.


#11
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Mulțumesc de sfaturi, cred că stau cuminte cu placa SH. Sper ca vineri să fie niste reduceri mai serioase chiar daca la placi video am senzația că țin la preț vânzătorii/magazinele.

#12
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Serioase sigur nu o sa fie nu mai visati :D

#13
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postsirgoofy, on 08 noiembrie 2022 - 15:12, said:

Vorbesti prostii dpmdv.

prietene,prostii vorbesti tu,fara sa argumentezi ceea ce sustii.Pun pariu ca nu detii o astfel de placa video,dar vorbesti si tu sa te afli in treaba.Eu detin o astfel de placa video cu racire lichida si anume un R9 Fury X, si o am de prin 2017 ,si cu toate ca am un airflow EXECRABIL,adica mai pe intelesul tau ca sa intelegi,nu am nici macar un cooler in sistem iar capacul de la unitate il am deschis,NICIODATA dar NICIODATA nu am depasit cu placa video 60 grade in full load nici macar in zilele de vara cu 35+ grade iar in camera pe timp de vara am un mediu ambiental de 24-25 grade+,pt ca nu am A.C.
Tot ce vreau sa spun este ca o placa video cu racire lichida, rezista mult mai mult oricarui stres, inclusiv la minat indiferent de airflow fata de oricare alta placa video cu racire pe aer.In caz ca nu stii,racirea pe apa este net superioara oricarei raciri pe aer.Iar placi video cu racire pe apa sint destule pe piata ,trebuie doar sa stii sa le cauti si sa dai banutul.Intotdeauna cele cu racire pe apa vor costa mai mult,dar si merita.

Attached Files



#14
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

View Postmadmax80, on 08 noiembrie 2022 - 19:54, said:

Mulțumesc de sfaturi, cred că stau cuminte cu placa SH. Sper ca vineri să fie niste reduceri mai serioase chiar daca la placi video am senzația că țin la preț vânzătorii/magazinele.
problema este ca de Fraierday cum spun romanii,tot ce o sa fie mai valoros si mai bun nu o sa apuci tu ca si cumparator de rand ai sa vezi.Or sa cumpere jmecherii dinainte de black friday.Asta cu black friday este doar o minciuna pt noi restul.E doar pt unii jmecheri valabil si atat care dau clickul pe produse dinainte sa inceapa vinerea neagra
De multe ori am constatat ca dupa ce trece aceasta vinere neagra sint preturi mai mici la unele produse.Black friday adevarat este doar la americani atat,si pica in ultima saptamana din luna nov.
Restul sint doar vrajeli la noi pe aici......

#15
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostEL-Presidente, on 08 noiembrie 2022 - 23:06, said:

problema este ca de Fraierday cum spun romanii,tot ce o sa fie mai valoros si mai bun nu o sa apuci tu ca si cumparator de rand ai sa vezi.Or sa cumpere jmecherii dinainte de black friday.Asta cu black friday este doar o minciuna pt noi restul.E doar pt unii jmecheri valabil si atat care dau clickul pe produse dinainte sa inceapa vinerea neagra
De multe ori am constatat ca dupa ce trece aceasta vinere neagra sint preturi mai mici la unele produse.Black friday adevarat este doar la americani atat,si pica in ultima saptamana din luna nov.
Restul sint doar vrajeli la noi pe aici......

Multumesc de info, sunt ferm convins ca n-o sa iau teapa in contextul in care urmaresc de vreo 2 saptamani pretul placilor video.
Iar daca nu vor fi reduceri mari ma multumesc si cu cele mai mici.
De la americani nu cumpar ca ajung sa platesc TVA si alte taxe. Poate de pe Amazon din Germania dar de acolo vin fara garantie.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă cumperi tu direct de pe Amazon, ai garanție. Ești cetățean european, și ai drepturi...

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,427
  • Înscris: 28.09.2008
Sper sa fie fan amd ca slabe sanse sa vada nvidia la reducere.

#18
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Am o "gramada de drepturi" daca sunt cetatean european.
Un exemplu in atasament.
Am pus o placa video la intamplare, nu conteaza pretul.

Attached Files


Edited by madmax80, 10 November 2022 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate