Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

bazaltica de 10 sau de 15cm?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Buna seara,

Si uite ca a venit si timpul, in sfarsit, sa-mi anvelopez casa cu mult dorita vata bazaltica. Precizez urmatoarele:

- casa e din bca de 24
- am ferestre tripan
- sub placa proiectantul nu mi-a pus macar un 5cm de polistiren :( asta e de acum, nu mai am ce ii face. insa cand am turnat sapa in toata casa am pus 2cm de extrudat sub ea - m-am gandit ca mai castig aici ceva ceva, decat deloc :)
- locuinta este in Dobrogea

Si ma tot gandesc daca sa izolez cu 10 sau cu 15cm de la Rockwool, modelul Max Plus, dual density. Credeti ca vata de 15cm grosime mi-ar aduce un plus sau ar fi destul de ok si cea de 10cm?
Am gasit un tabel pe undeva, imi scapa acum, ceva legat de rezistenta termica, cea de 10cm avea undeva pe la 2 si putin, iar cea de 15cm parca 4 si putin. Ce spuneti?
Ma gandesc ca cea de 15cm e ca si cum mi-as mai pune inca un cojoc pe mine in plus cand ies afara la frig

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
la izolatie orice cm in plus conteaza. problema ta e ca in picioare ai doar sosete, chiar daca ai pe tine doua cojoace.

#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Pot sa-ti spun (din experienta proprie) ca fiecare cm de termosistem la casa (inclusiv cei 2cm de extrudat de sub sapa ta) inseamna bani mai putini plecati din buzunarul tau in viitor :)

Eu as pune 20 daca as fi in locul tau. Daca mi-as permite doar 15 as pune 15 :)

#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013
Daca proiectantul nu ti-a pus izolatie sub placa ce te-a impiedicat pe tine sa pui mai groasa?Teama ca nu respecti proiectul?Ala fii sigur ca a luat detaliile cu copy-paste!Sau doreii care ti-au executat?

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Majoritatea pierderilor energetice se intampla prin pereti si acoperis pentru ca sunt natural ventilate. Pierzi mult mai putina caldura prin fundatie. Infinit mai putina decat prin pereti.

Izolatie pui cata iti permiti. Cat mai groasa.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Minim 20 cm daca vrei sa faci o treaba. Altfel te chinuiesti degeaba.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Sa nu exageram. Deja la 20cm e complicat sa o prinzi de structura si sa o tencuiesti. Trebuie sa gasesti un balans intre eficienta, cost, dificultati tehnice. Ca altfel 1 metru de isolatie e mai bun decat 20cm amarati.

Edited by abac, 08 November 2022 - 08:41.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Desi 20cm ar fi ideal, sa stii ca nici 15cm nu sunt prea putini. Compenseaza si cu niste tamplarie de calitate, sa nu ai nici acolo pierderi de caldura, si vei fi ok.

#9
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ideea e ca cel mai mare impact il au primii 14cm Posted Image , atat zicea un faimos youtuber ca ai nevoie sa atingi standardul nZEB pe zidarie sau orice altceva. Deci 15cm e ideal, de la 20cm (ceea ce e foarte bine ca izolare) daca nu ai punti termice aiurea cum sunt chiar si diblurile s-ar putea sa atingi un standard minim pasiv daca la calcule se compenseaza bine pierderile pe alte zone: tamplarii, acoperis, fundatie.

Cei 2cm de sub sapa ma zgarie pe creer, fara 10cm eu cred ca e o prostie sa faci casa noua in 2022 cand energia a explodat.

Nu e tare greu sa pui izolatie de 20, sa zicem chiar vata care e grea.
Se tencuieste si se lipeste cu adeviz tras la piaptan pe o parte si la drept pe cealalta.
Garantat o mai iei jos cu rotopercutorul, nici nu ai nevoie de dibluri daca e regim de casa.
Daca zidaria ar fi perfect plana si etansa ca o tencuiala atunci nu ar trebui tencuit, dar eu nu am vazut gradul acela de etansare al rosturilor, si unde se nimereste rost pe rost e punte termica.

#10
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005
Daca va permiteti va propun sa folositi panouri poliuretanice tip PIR. 10 Cm este echivalent cu 17 cm polistiren expandat. Bafta.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Logic ar fi mai bine de 15, dar mai important decat grosimea ar fi calitatea executiei, acolo sa te concentrezi. Fara lufturi, fara mamaligi, taieturi exacte, atentie la detalii, pe la glafuri, decupaje, etc. Documenteaza-te bine  inainte, daca te lasi doar in baza mesterilor faci o lucrare mediocra.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postabac, on 08 noiembrie 2022 - 08:40, said:

Trebuie sa gasesti un balans intre eficienta, cost, dificultati tehnice.
Desigur, exact asa o sa facem, dar mai intai sa ne spui tu cat va fi exact pretul energiei folosita la incalzire in urmatorii 25 de ani.

Pe vremea cand gazul costa 0.15 lei / kWh, "balansul costului" era considerat 10 cm.
Astazi gazul costa 0.31 lei / kWh pret plafonat fortat temporar. Pe piata libera se vehiculeaza 0.60 lei / kWh.

View Postabac, on 08 noiembrie 2022 - 08:40, said:

Ca altfel 1 metru de isolatie e mai bun decat 20cm amarati.
Hai sa n-o dam in exagerari infantile.

Pe la 30 cm rezulta Casa Pasiva, cu necesar de incalzire foarte mic.

#13
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostGrig, on 08 noiembrie 2022 - 09:49, said:

Daca va permiteti va propun sa folositi panouri poliuretanice tip PIR. 10 Cm este echivalent cu 17 cm polistiren expandat. Bafta.

Posted Image mai are rost sa discutam pret vs izolare?

Attached Files


Edited by danciusergiu84, 08 November 2022 - 10:27.


#14
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

View Postdanciusergiu84, on 08 noiembrie 2022 - 10:25, said:

Posted Image mai are rost sa discutam pret vs izolare?

Nu se vede ce vrei sa spui. Atasamentul nu se poate citi. Care este punctul tau de vedere?

#15
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Nu vreau sa starnesc clasica polemica polistiren/vata. Insa ia in calcul ca ele izoleaza cam la fel, diferentele sunt infime. Pretul de achizitie difera mult, insa. Daca te incadrezi in buget la 20cm polistiren (in loc de 15cm vata), as sugera sa iei in calcul asta.

#16
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostGrig, on 08 noiembrie 2022 - 10:29, said:

Nu se vede ce vrei sa spui. Atasamentul nu se poate citi. Care este punctul tau de vedere?

Attached Files



#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Si mai e un factor de luat in calcul, polistirenul arde. Vata bazaltica nu.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Presupunand ca deja sunt fixate golurile de usa si nu mai poti schimba buiandrugii eu as pune polistiren de 15 (care nu mai arde de ceva vreme, pentru ca UE) si as scoate acum sapa ca s-o inlocuiesc cu caroiaj de grinzi si izolatie intre ei in toata grosimea disponibila. Desigur, nu vei face asta, dar te vei plange de talpi reci vreo 15 ani si apoi tot acolo ajungi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate