Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Meniu À la carte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 00:37, said:

In general restaurantele de top nu au meniuri a la carte

:lol:
"À la carte" nu inseamna mici si pizza, :lol:
In ce cercuri traiti voi?

Nu inseamna orice restaurant care are un meiu imprimat

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
“A la carte” nu se referă la tipul de mâncare, sau -mai nou- la a avea un meniu printat.
Și da….restaurantele de top NU au meniuri a la carte, decât dacă facem topuri pe categorii

Dacă ai de ales între 2 sau 3 variante de meniu tasting, nu înseamnă a la carte.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum vreo suta si de ani, cand a aparut termenul, oamenii mancau prin hanuri si taverne, pe modelul ce a gatit bucatarul azi, comunicate verbal de chelner sau de hangiu - cam cum vezi azi prin bistrouri, spcialitatile zilei scrise cu creta pe tabla.
A la carte insemna ca te asezi la masa si iti aducea un domn un meniu tiparit pe care il rasfoiai si din care iti alegeai ceva. Asta presupunea sa stii sa citesti,  in primul rand, si doi, evident, sa iti permiti.

Azi majoritatea restaurantelor sunt a la carte, exceptie fac gheretele de fast food si eventual restaurantele de top in care oricum nu te duci sa mananci, ci sa pozezi farfuriile si sa iei notite despre la ce s-a gandit bucatarul.

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTsunnnami, on 14 noiembrie 2022 - 07:19, said:


Posted Image
"À la carte" nu inseamna mici si pizza, Posted Image
In ce cercuri traiti voi?

Nu inseamna orice restaurant care are un meiu imprimat


Resorturile nu le bag in calcul, alea nu sunt restaurante.

View Postcrisstonne, on 14 noiembrie 2022 - 02:07, said:

Spui și tu ca @pasilla?!  Posted Image


Nu stiu de el, insa eu am avut ocazia sa intru intr-un restaurant care servea de toate. Eram la un training intr-un sat unde existau 3 restaurante, iar lunea seara cand am ajuns doua din alea erau inchise. Asa ca am fost nevoit sa mananc la "Bella Punjabi" care servea pizza, paste, mancare germana, bavareza, americana, indiana, thailandeza si general asiatica.
Nu exagerez, aveau peste 200 de puncte in meniu, fara bauturi.

#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 21:34, said:

Eram la un training intr-un sat unde existau 3 restaurante, iar lunea seara cand am ajuns doua din alea erau inchise. Asa ca am fost nevoit sa mananc la "Bella Punjabi" care servea pizza, paste, mancare germana, bavareza, americana, indiana, thailandeza si general asiatica.
Nu exagerez, aveau peste 200 de puncte in meniu, fara bauturi.

In Italia? :) Pe aici e "moda" asta (si nu numai, mai sunt astfel de realitati). Intr'un fel e de inteles, restaurant mic, de familie, unu' din proprietari e in sala altul in bucatarie.  Au nevoie de zile libere, duminica la cina si luni toata ziua inchis, vreo 10-20 zile in August si o sapt iarna.

Edited by ionutzitaly, 14 November 2022 - 22:00.


#42
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postionutzitaly, on 14 noiembrie 2022 - 21:59, said:

In Italia? Posted Image Pe aici e "moda" asta (si nu numai, mai sunt astfel de realitati). Intr'un fel e de inteles, restaurant mic, de familie, unu' din proprietari e in sala altul in bucatarie.  Au nevoie de zile libere, duminica la cina si luni toata ziua inchis, vreo 10-20 zile in August si o sapt iarna.

Nu era in Italia, ci in Germania. Venisem la un training si ajunsesem luni seara cand in general multe restaurante au zi libera. Dupa 4h pe drum la ora 21 nu mai aveam chef sa merg in alta localitate sa mananc asa ca am ramas acolo, desi de cand am vazut numele Bella Punjabi m-am gandit ca nu poate iesi bine. Aveam masa platita de la firma asa ca initial am comandat un steak care nu se putea manca atat era de tare carnea, mi-am permis sa iau ceva asiatic ulterior si a fost ok, nu am ramas nemancat.
Bine, si eu fraier..  comand steak la Bella punjabi...insa initial nu imi dadusem seama care era natia de baza a celor care faceau mancarea acolo...ulterior m-am prins ca erau indieni-pakistanezi, ceva de genul.

Edited by giuliani, 14 November 2022 - 22:07.


#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 21:34, said:

Nu stiu de el, insa eu...
Adevărat, el a spus altceva, tu despre o afacere de familie, familie de pakistanezi, deci, excepții.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 21:34, said:

Resorturile nu le bag in calcul, alea nu sunt restaurante.

Eu zic sa incerci sa mergi la un resort mai de high-end si o sa fii uimit.
Incearca Sandals, sau majoritatea din Aruba, Bonaire si Curacao
Nici St. Maarten nu e rau dar acolo m-a deranjat snobismul francezilor pe care inca nu l-am inteles

#45
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Sincer, evit restaurantele cu meniu a la carte, le prefer pe alea care afiseaza specialitatile zilei, recomandarea bucatarului, bistrouri.
Cu cat e lista mai lunga si stufoasa, cu atat calitatea preparatelor e mai scazuta.
Parerea mea.

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Recomandarea bucătarului este in 95% dintre cazuri o metoda eficienta de a scapa de marfa pe cale sa expire 🙈

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrichelieu, on 16 noiembrie 2022 - 11:48, said:

Recomandarea bucătarului este in 95% dintre cazuri o metoda eficienta de a scapa de marfa pe cale sa expire ��
Nu chiar

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ba chiar :)

Nu vorbim de restaurantele super scumpe, ci de cele "normale".

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrichelieu, on 16 noiembrie 2022 - 18:45, said:

Ba chiar Posted Image

Nu vorbim de restaurantele super scumpe, ci de cele "normale".

Bine, hai sa excludem Romania si o sa-ti dea rezultatul diferit

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Bine....te las in bula ta :)

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
"Specialitatea casei n-o incluzi acolo? Pentru ca ar trebui

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
“Specialitatea casei” nu-i același lucru cu “recomandarea bucătarului” 🤷

#53
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
Sa nu exageram, depinde de restaurante. Intr-un restaurant cum trebuie recomandarea e ceva ce stie sigur ca e apreciat de clientela fata de ceva ve poate sa fie de umplutura sau in ziua aia sa nu aiba cel mai bun rezultat.

Edited by ionutzitaly, 16 November 2022 - 23:33.


#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru situațiile astea am rezervat cei 5% :)

Nu înseamnă ca mâncarea recomandata este nașpa. Nici pe departe. Are aceeași calitate ca in orice alta zi, doar ca este “scoasă” in fata, ca sa fie vândută înainte de expirare.
La peste de exemplu, cu o zi înainte sa expire, se face o “ciorba” (borș, saramura, cacciuco whatever) și se da la meniul zilei, uite așa i-ai prelungit termenul de valabilitate cu 2 zile 🤷 .
Mâncarea e gustoasa, totul e safe, nimic in neregula.

L.E. “Recomandarea bucătarului”, nu este trecută in meniu, este de obicei ori scrisă pe o tabla cu creta la modul “Bucătarul nostru va recomanda astăzi…..” ori este comunicată verbal de către ospătar.

Specialitatea casei, este o alta treaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate