Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Meniu À la carte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Tsunammi-la resort simtit te referi la arcul scaunului?

#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Jargoane de ospatari ramase de pe vremea cand hotelurile erau ale sindicatelor, si aduceau aia mineri, otelari, etc, de umpleau cate un hotel odata...oamenii muncii primeau un meniu fix, de trei ori pe zi. Hotelurile alea mai de fite, unde te cazai 'la liber', dupa ce dadeai un sapun Lux la receptionera, ofereau un meniu 'alacart' adica ii aratai tu cu degetu lu ala ce vrei, dintr-un sortiment mai bogat de feluri de mancare.

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMelteanu, on 07 noiembrie 2022 - 22:12, said:

Sunt oarecum de acord cu PastTIlla.....Unde ai multe in meniu sigur majoritatea sunt incalzite,pre-gatite,etc.Dar cind oferta e de 3 feluri doar poti avea sansa ca ce comanzi sa fie macar proaspat gatit.
si mai ai norocul sa-ti spuna ca nu mai au asa ceva, dar n-au ramas cu "cartea" tiparita de pe vremea lui Stefan cel Mare

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,848
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsmoke, on 07 noiembrie 2022 - 21:56, said:

daca meniul nu e a la carte..ala nu e restaurant, e doar o bodega  cu meniu zilnic la oferta.
De fapt sunt multe restaurante de superfitze (de alea cu stele Michelin/bonete Gault Millau) care nu au meniu a la carte ... ei fac meniul zilei si tu eventual alegi daca vrei 3 feluri sau 5 feluri de mancare (portiile sunt foarte mici, evident, ca asa e la cele de superfitze) Posted Image

Edited by utopium, 08 November 2022 - 01:45.


#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsmoke, on 07 noiembrie 2022 - 21:56, said:

daca meniul nu e a la carte..ala nu e restaurant, e doar o bodega  cu meniu zilnic la oferta. nu ca ar fi ceva rau, cea mai buna mancare am mancat-o la asa ceva....dar ca sa facem diferenta :)
Sau restaurante cu minim o stea Michelin 🤭

View Postcrisstonne, on 07 noiembrie 2022 - 22:21, said:


Ok, bine... 😏
Ai forțat puțin lucrurile, dar fie cum zici tu.


Ești de acord cînd ai înțeles.
Ai înțeles?!
Caută în lung și în lat în lumea asta, să găsești un restaurant cu un așa amestec eteroclit, ramen/ciorbă de burtă/sarmale/pizza.

Mai lipseau din meniu, icrele negre și clătitele cu dulceață de vișine.
Dacă înlocuiești Ramen cu supa de ceapa de exemplu, găsești și in Bucuresti câteva….și nu-s putine. Sunt așa zisele restaurante cu meniu international, care au meniuri de câte 10 pagini și intr-adevăr….cel mai probabil niciunul dintre preparate nu-i cum trebuie.
Dacă nu ai nimerit in așa ceva, ori ești burghez, ori foarte norocos 😂😂

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMelteanu, on 07 noiembrie 2022 - 22:44, said:

Tsunammi-la resort simtit te referi la arcul scaunului?
:lol:
da, cu 16N/m

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Meniu À la carte este o fraza franceza si inseamna pur si simplu - IN FUNCTIE DE MENIU
Pe romaneste - comanzi haleala dintr-un meniu tiparit

Chestia asta frantuzeasca care este ea, vine mana in mana cu - Cotate à la carte
Pe romaneste - fiecare fel de haleala din meniu are un pret asociat si alegi ... un fel à la carte cotate à la carte
Asta-i absolut tot

Spor Posted Image

#26
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostNaijax, on 08 noiembrie 2022 - 09:56, said:

Meniu À la carte este o fraza franceza si inseamna pur si simplu - IN FUNCTIE DE MENIU
Pe romaneste - comanzi haleala dintr-un meniu tiparit

Chestia asta frantuzeasca care este ea, vine mana in mana cu - Cotate à la carte
Pe romaneste - fiecare fel de haleala din meniu are un pret asociat si alegi ... un fel à la carte cotate à la carte
Asta-i absolut tot

Spor Posted Image

   Pai mai toate restaurantele au meniu tiparit. Eu intelesesem din ce s-a mai postat aici ca daca localul ofera un meniu fix/prestabilit (gen felul 1, felul 2 si eventual un desert) atunci nu este a la carte. Si daca din meniu poti alege ce vrei tu din lista (adica sa-ti faci singur meniul) atunci este a la carte. Am inteles bine?

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
@mrsme, ai priceput.
Excepție, în secolul ăsta, unii au renunțat la hîrtie, au meniu exclusiv în aplicație, te benoclezi în telefon.

View Postrichelieu, on 08 noiembrie 2022 - 03:59, said:

Dacă înlocuiești...
Eu cu tine nu mai discut, vrei să schimbi regulile jocului în timpul jocului  :sadwalk:

View PostTsunnnami, on 08 noiembrie 2022 - 09:47, said:

:lol:
da, cu 16N/m
Colonoscopie cu arc  🤣

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcrisstonne, on 08 noiembrie 2022 - 14:52, said:

Eu cu tine nu mai discut, vrei să schimbi regulile jocului în timpul jocului  :sadwalk:
:roflmaofast:

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Ha ha, te-am păcălit, nu m-am supărat  :harhar:

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmrsme21, on 08 noiembrie 2022 - 14:28, said:

   Pai mai toate restaurantele au meniu tiparit. Eu intelesesem din ce s-a mai postat aici ca daca localul ofera un meniu fix/prestabilit (gen felul 1, felul 2 si eventual un desert) atunci nu este a la carte. Si daca din meniu poti alege ce vrei tu din lista (adica sa-ti faci singur meniul) atunci este a la carte. Am inteles bine?

Bufetul nu are meniu tiparit

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcrisstonne, on 08 noiembrie 2022 - 17:31, said:

Ha ha, te-am păcălit, nu m-am supărat  :harhar:
Da, bre…știu. Cică încetam sa mai trăim când ne moare copilul din noi.
Noi suntem safe 😂😂😂

View PostTsunnnami, on 09 noiembrie 2022 - 00:24, said:



Bufetul nu are meniu tiparit
Bufetul nu, dar restaurantele cu 2-3 variante de meniu disponibile, da.

#32
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmrsme21, on 08 noiembrie 2022 - 14:28, said:



   Pai mai toate restaurantele au meniu tiparit. Eu intelesesem din ce s-a mai postat aici ca daca localul ofera un meniu fix/prestabilit (gen felul 1, felul 2 si eventual un desert) atunci nu este a la carte. Si daca din meniu poti alege ce vrei tu din lista (adica sa-ti faci singur meniul) atunci este a la carte. Am inteles bine?

Ai inteles ideea. Insa sunt multe restaurante “a la carte” care au in oferta si meniuri (de regula pt masa de pranz si in zilele lucratoare).

#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012

View Postlex2010, on 07 noiembrie 2022 - 20:40, said:

Deci pe bune ca o simpla cautare pe Google nu iti oferea raspunsul!?

Tradus din engleză-În restaurante, à la carte este practica de a comanda mâncăruri individuale dintr-un meniu dintr-un restaurant, spre deosebire de table d'hôte, unde este oferit un meniu fix. Este un împrumut de la începutul secolului al XIX-lea din franceză care înseamnă „după meniu”. Wikipedia (Engleză)

C’est vrai? Posted Image

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcrisstonne, on 07 noiembrie 2022 - 21:46, said:

Alea pentru umplut mațul cu de toate, la grămadă?
Îți cam place bufetul suedez  Posted Image


In general restaurantele de top nu au meniuri a la carte, sau au variante foarte limitate. Orice restaurant cu minim o stea Michelin iti ofera meniu fix, eventual ai posibilitatea de a alege intre meniu vegetarian si meniu cu carne sau peste.

Si in general, daca nu vorbim de restaurante de top, e bine de stiut ca cu cat meniul unui restaurant e mai restrans, cu atat sansele sa mananci mai bine cresc. Unul care face si mici, gratare, sarmale, paste, pizza, sushi, mancare asiatica si paella e aproape sigur incapabil sa acopere toata gama aia in mod decent.

Edited by giuliani, 14 November 2022 - 00:39.


#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 00:37, said:

... mici, gratare, sarmale, paste, pizza, sushi, mancare asiatica si paella...
Spui și tu ca @pasilla?!  :eek:

#36
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 00:37, said:

In general restaurantele de top nu au meniuri a la carte, sau au variante foarte limitate.

Au, dar, asa cum zici, foarte limitate. Spre exemplu, restaurantul cu 3 stele Michelin - Librije, Zwolle - are un menu limitat la 8 gustarele care costa in total 275 euro. Ai cateva vinuri la alegere, dar la cerere iti pot ei 'asorta' cinci pahare cu felurile de mancare pentru 150 euro. Au si un menu vegetarian tot de 8, la 255 euro.

View Postgiuliani, on 14 noiembrie 2022 - 00:37, said:

Unul care face si mici, gratare, sarmale, paste, pizza, sushi, mancare asiatica si paella e aproape sigur incapabil sa acopere toata gama aia in mod decent.

Exact. De aceea sunt de preferat restaurantele cu specific si nu un fel de restaurant 'shoarma cu de toate'. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate