Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei
 Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...

Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.

Problema facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Bape

Bape

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut! De ceva timp am o problema legata de facultatea unde studiez si va voi expune pe scurt toata povestea. In 2019, am terminat liceul, am obtinut o medie buna la BAC, 9.38, iar dupa bac am dat admitere la o facultate si am fost admis. Dupa 1 an, am renuntat, pentru ca niciodata respectiva facultate nu a fost dorinta mea, a fost efectiv dorinta parintilor care nu voiau sa auda de alta facultate si prin urmare nu am vrut sa continui pe acel drum. In vara lui 2020, am decis sa ma inscriu la drept, la asta ma gandeam din timpul liceului, dar cum am explicat anterior, nu am avut intelegerea necesara din partea familiei, iar de aici incepe marea problema. Cum in 2020 a debutat pandemia si bacalaureatul din 2020 a fost de un grad de dificultate mai redus fata de cel din 2019, au fost foarte multe medii mari, practic media mea era destul de mica in comparatie cu ce medii s-au obtinut atunci. M-am inscris la principalele facultati de drept, cu exceptia Bucurestiului unde era admitere, nu am avut timpul necesar pentru pregatire si nu am fost admis.. Aflandu-ma intr-o criza, ma gandeam initial sa mai raman un an acasa, sa ma pregatesc pentru anul urmator, dar tot familia nu era de acord sa raman. Am inceput sa caut alte facultati de drept si am vazut ca exista Hexagonul Facultatilor de Drept, unde pe langa Bucuresti, Iasi, Cluj, mai sunt si Sibiu, Timisoara, Craiova, asa ca m-am inscris la Sibiu unde am si intrat. Primul an a fost complet online, iar in al doilea an am facut doar primul semestru online. Dupa ce am inceput sa merg fizic, am inceput sa vad ca lucrurile nu stau chiar asa dupa cum le prezenta facultatea la inceput, in sensul ca uneori calitatea seminariilor si a asistentilor lasa de dorit (vorbind cu prieteni de la alte facultati de drept, am facut o comparatie intre ce facem noi si ce fac ei si nu se ridica la acelasi nivel felul in care lucram noi), calitatea cursurilor la fel, la unele discipline, iar eu chiar vreau sa fac ceva cu facultatea asta, sa acced intr-o profesie juridica, nu sa o fac doar pentru diploma. Stiu ca majoritatea spun ca nu conteaza de unde inveti, conteaza sa inveti, da, invat, studiul individual e baza, tin pasul cu ritmul pe care il avem, dar ma gandesc ca pana la urma conteaza si ce se intampla la facultate, orasul unde studiezi, ca de nu era asa, practic nu mai conta deloc ca inveti in locul x, y, z, sau ca facultatea A are un anumit prestigiu etc. In continuare, incerc sa imi fac treaba cat mai bine, dar tot ma macina faptul ca voiam mai mult de la mine si din pacate nu mai am cale de intoarcere.

adisz

adisz

Targu Mures

• Grup: Senior Members
Tu vezi-ti de scoala pe mai departe, nu dispera, promoveaza la licenta, ca pentru viitor oricum trebuie sa te perfectionezi continuu.
Din pacate pentru Romania, nici daca ai absolvi la Yale, Harvard si Sorbona luate la un loc nu te va ajuta cu nimic sa intri in vreun barou. Intrarrea se face dupa grosimea si consistenta continutului plicului.
Nu uita ca din 2019 au trecut deja 3 ani si cei 3 ani din viata ta au trecut, sa nu uiti asta.
Nu vreau sa fiu ironic, dar nu cred ca tu sau prietenii tai sunteti chisr asa de calificati sa caracterizati cursurile/seminariile drept bune, mediocre sau slabe. Ai folosit mai sus cuvantul uneori.. Exact asa este si in viata si peste tot.
In schimb nimic nu te opreste ca sa studiezi suplimentar la acele materii la care consideri ca predarea este superficiala.
Si sa stii ca o societate sanatoasa apreciaza in primul rand ceea ce stii si esti in stare sa faci si nu numele scolii absolvite. Este adevarat ca numele scolii ajuta foarte mult, dar daca esti merituos si perseverent, acest "handicap" nu va putea reprezenta un obstacol in cariera ta viitoare.

ps.
Ca si fapt divers sa stii ca intotdeauna exista cale de intoarcere, sa nu uiti asta. Dar nu cred ca e cazul in situatia de fata.

popicoo

popicoo

Member

• Grup: Members
Eu sunt absolvent de drept.

Am făcut la Brașov și ne uitam ca la dumnezei la studenții de la Iași, Cluj, București, mai ales pentru că ei făceau cursuri cu practicieni care aveau mai multă experiență pedagogică. Contează enorm unde faci facultatea de Drept (ca și Medicina sau Științele Economice), mai ales că este un domeniu unde practica te învață cum să te raportezi la teorie, cum să interpretezi norme și excepții, cum să judeci spețe variate. Și acum îmi aduc aminte că, pentru examenul la Institut, ni s-a spus să învățăm și notele de subsol de pe la Civil, pentru că sunt interpretări ale practicii, în condițiile în care noi n-am avut profesori niciun practician serios de civil  spre deosebire de București și Iași în acei ani. Așa că DA, contează ce facultate de Drept faci. Vezi în ce măsură se poate face transfer la Bucu sau Koloszvar!

Edited by popicoo, 07 November 2022 - 16:32.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

ia un partime la un birou. Inclusiv gratis in primul an. Stiu ca nu e legal dar inca se practica

Bape

Bape

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postpopicoo, on 07 noiembrie 2022 - 16:31, said:

Eu sunt absolvent de drept.

Am făcut la Brașov și ne uitam ca la dumnezei la studenții de la Iași, Cluj, București, mai ales pentru că ei făceau cursuri cu practicieni care aveau mai multă experiență pedagogică. Contează enorm unde faci facultatea de Drept (ca și Medicina sau Științele Economice), mai ales că este un domeniu unde practica te învață cum să te raportezi la teorie, cum să interpretezi norme și excepții, cum să judeci spețe variate. Și acum îmi aduc aminte că, pentru examenul la Institut, ni s-a spus să învățăm și notele de subsol de pe la Civil, pentru că sunt interpretări ale practicii, în condițiile în care noi n-am avut profesori niciun practician serios de civil  spre deosebire de București și Iași în acei ani. Așa că DA, contează ce facultate de Drept faci. Vezi în ce măsură se poate face transfer la Bucu sau Koloszvar!
Cum te pot contacta in privat? As dori sa iti adresez cateva intrebari.

ccdsah

ccdsah

Senior Member

View PostBape, on 07 noiembrie 2022 - 12:54, said:

Salut! De ceva timp am o problema legata de facultatea unde studiez si va voi expune pe scurt toata povestea. In 2019, am terminat liceul, am obtinut o medie buna la BAC, 9.38, iar dupa bac am dat admitere la o facultate si am fost admis. Dupa 1 an, am renuntat, pentru ca niciodata respectiva facultate nu a fost dorinta mea, a fost efectiv dorinta parintilor care nu voiau sa auda de alta facultate si prin urmare nu am vrut sa continui pe acel drum. In vara lui 2020, am decis sa ma inscriu la drept, la asta ma gandeam din timpul liceului, dar cum am explicat anterior, nu am avut intelegerea necesara din partea familiei, iar de aici incepe marea problema. Cum in 2020 a debutat pandemia si bacalaureatul din 2020 a fost de un grad de dificultate mai redus fata de cel din 2019, au fost foarte multe medii mari, practic media mea era destul de mica in comparatie cu ce medii s-au obtinut atunci. M-am inscris la principalele facultati de drept, cu exceptia Bucurestiului unde era admitere, nu am avut timpul necesar pentru pregatire si nu am fost admis.. Aflandu-ma intr-o criza, ma gandeam initial sa mai raman un an acasa, sa ma pregatesc pentru anul urmator, dar tot familia nu era de acord sa raman. Am inceput sa caut alte facultati de drept si am vazut ca exista Hexagonul Facultatilor de Drept, unde pe langa Bucuresti, Iasi, Cluj, mai sunt si Sibiu, Timisoara, Craiova, asa ca m-am inscris la Sibiu unde am si intrat. Primul an a fost complet online, iar in al doilea an am facut doar primul semestru online. Dupa ce am inceput sa merg fizic, am inceput sa vad ca lucrurile nu stau chiar asa dupa cum le prezenta facultatea la inceput, in sensul ca uneori calitatea seminariilor si a asistentilor lasa de dorit (vorbind cu prieteni de la alte facultati de drept, am facut o comparatie intre ce facem noi si ce fac ei si nu se ridica la acelasi nivel felul in care lucram noi), calitatea cursurilor la fel, la unele discipline, iar eu chiar vreau sa fac ceva cu facultatea asta, sa acced intr-o profesie juridica, nu sa o fac doar pentru diploma. Stiu ca majoritatea spun ca nu conteaza de unde inveti, conteaza sa inveti, da, invat, studiul individual e baza, tin pasul cu ritmul pe care il avem, dar ma gandesc ca pana la urma conteaza si ce se intampla la facultate, orasul unde studiezi, ca de nu era asa, practic nu mai conta deloc ca inveti in locul x, y, z, sau ca facultatea A are un anumit prestigiu etc. In continuare, incerc sa imi fac treaba cat mai bine, dar tot ma macina faptul ca voiam mai mult de la mine si din pacate nu mai am cale de intoarcere.
Cum adica nu mai ai cale de intoarcere? Cartile alea sunt. Codul Civil, Codul Penal, Codurile de procedura to alea sunt, Constitutia tot aia e. In cel mai rau caz te poti si transfera la alta facultate. Dupa parerea mea trebuia sa mergi la Bucuresti si sa dai admitere. In general la celel mai serioase facultati se da admitere

bonygy

bonygy

Senior Member

View Postadisz, on 07 noiembrie 2022 - 13:27, said:

Tu vezi-ti de scoala pe mai departe, nu dispera, promoveaza la licenta, ca pentru viitor oricum trebuie sa te perfectionezi continuu.

Corect. Orice scoala iti da doar o hartie fara valoare, dar care iti este necesara mai departe. Adevarata pregatire abia dupa aceea o faci, cand ajungi sa te lovesti singur de probleme...

Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

Active Member

Au ales parintii, nu ai fost multumit.

Ai ales tu, nu esti multumit.

Acum, daca vrei sa alegem noi, crezi ca o sa fii multumit?

Fane

Fane

cipat

Ce zici tu reprezinta un handicap, dar nu o problema de netrecut. Compensezi prin studiu individual si practica. Cauta sa te lipesti de un avocat, il ajuti cu treburile in schimb sa te lase sa stai langa el. Nu prea esti in situatia sa ceri bani pt asta.

helen76

helen76

Active Member

Si problema este ca? E treaba ta sa te descurci.Cauta un birou , fa ceva daca vrei sa fi avocat.Exsita carti online cursuri de perfectionare

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate