Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Extindere wifi Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Salut.Ma chinui cu router-ul Digi Fiberhome HG6544,are wifi slab,vreau sa extind wifi.Am gasit o vechitura de TP-LINK Archer c2 v1.0 functional prin cutiile mele si as vrea sa il folosesc pentru marirea acoperirii wifi,dat fiind ca e si dual band.Ma poate ajuta cineva?Macbook.Multumiri anticipat

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Pai e simplu. Te conectezi la Archer, setezi wifi-ul cum vrei tu (ssid, pass), pe LAN ii pui un ip din clasa pe care o atribuie fiberhome (de exemplu daca fiberhome are 192.168.1.1, pe archer pui 192.168.1.2), apoi dezactivezi DHCP. Din fiberhome tragi un cablu pana la archer si-l conectezi intr-un port LAN.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Pana nu vorbesti la Digi sa treaca fiberhome in modul bridge, poti incerca orice, ca nu va merge...

Edited by Ravy, 07 November 2022 - 15:21.


#4
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Nu mai da sfaturi daca nu te pricepi. Riști sa creezi confuzii!

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Daca nu vrei sa le legi prin cablu e posibil ca TP-Linkul dual band sa functioneze si ca un acces point, sau sa poti instala pe el DDWRT (in functie de model) si sa mearga asa.
Metoda cea mai simpla, un repeater ieftin, folosesc un Tenda si pe balcon niciodata nu stiu daca sunt conectat la el sau la cel de la Digi.

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006

View Postbonygy, on 07 noiembrie 2022 - 14:36, said:

Pana nu vorbesti la Digi sa treaca fiberhome in modul bridge, poti incerca orice, ca nu va merge...
Setările menționate de niko transformă routerul tplink într-un "switch" wireless (acces point ai putea zice)... Chiar nu trebuie fiberhome setat bridge pentru a putea "extinde" semnalul wireless  - cu accent pe "nu"

#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cum ma conectez la Archer?

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostMelteanu, on 07 noiembrie 2022 - 15:56, said:

Cum ma conectez la Archer?
Cablul eth pleaca din portul LAN al routerului Digi (sau dintr-un switch legat la router) si intra in WAN la Archer. Conecteaza-te la Archer prin cablu pe LAN, vezi ce IP primesti, de exeplu cata primesti 192.168.1.100.  Archerul va avea 192.168.1.1. Intri apoi pe setarile sale, in functie de IP-ul pe WAN shimbi daca nu merge cu 1.1. De regula routerele dau pe DHCP 192.168.0.x sau 1.x.

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu am intrare ethernet pe pc,trebuie sa intru in meniul Archer prin wifi cumva

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
La fel procedezi si pe Wifi, doar ca trebuie sa iti amintesti parola sau il resetezi si o gasesti pe eticheta routerului. In functie de ce IP iti aloca tie stii IP-ul routerului si la setari ai grija sa nu fie la fel cu cel pe care si-l ia si el de la routerul Digi (WAN).

Edited by tomcatsk8, 07 November 2022 - 16:13.


#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Nu-i bai, il resetezi si te conectezi pe wifi folosind detaliile de pe eticheta archerului.

View Posttomcatsk8, on 07 noiembrie 2022 - 15:24, said:

Daca nu vrei sa le legi prin cablu e posibil ca TP-Linkul dual band sa functioneze si ca un acces point, sau sa poti instala pe el DDWRT (in functie de model) si sa mearga asa.
Metoda cea mai simpla, un repeater ieftin, folosesc un Tenda si pe balcon niciodata nu stiu daca sunt conectat la el sau la cel de la Digi.
Archer c2 are prea puțin flash pentru ddwrt.

Edited by NikoroB, 07 November 2022 - 16:15.


#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Ravy, on 07 noiembrie 2022 - 15:25, said:

Setările menționate de niko transformă routerul tplink într-un "switch" wireless (acces point ai putea zice)... Chiar nu trebuie fiberhome setat bridge pentru a putea "extinde" semnalul wireless  - cu accent pe "nu"

Nu vreau sa contrazic pe nimeni... am incercat si eu sa fac tot felul de setari AP, Wifi... nimic... inclusiv cei de la Digi au spus ca nu va functiona, intrucat este blocat. DUpa ce a fost trecut in bridge, am putut sa fac orice am vrut...

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 bonygy, on 08 noiembrie 2022 - 08:05, said:

Nu vreau sa contrazic pe nimeni... am incercat si eu sa fac tot felul de setari AP, Wifi... nimic... inclusiv cei de la Digi au spus ca nu va functiona, intrucat este blocat. DUpa ce a fost trecut in bridge, am putut sa fac orice am vrut...
El nu are treaba cu routerul Digi, tot ce face este in LAN, routerului putin ii pasa cate retele sau subretele cu IP privat sunt dupa el.

#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
L-am folosit acum cativa ani tot la Digi la Sibiu,dar nu mai imi amintesc cum am facut.Aici nu ma descurc,sau am niste zile stresante.....

#15
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Ai încercat cum a scris niko? Reset to default tplink, dezactivat dhcp, fiberhome legat in portul LAN (și nu WAN) al tplink?

#16
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Acum incerc iar.Babeste,ca am stat in kiba dachi la ascutit lanturi si sunt un pic confuz...Primul lucru -reset Arch.

Apoi ce fac si caruia din router-uri?

Edited by Melteanu, 08 November 2022 - 10:59.


#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Iei un pix si-l infigi in spatele archerului. Astepti vreo 10 secunde, scoti pixul, mai astepti un minut apoi te conectezi la el pe wifi cu credentialele de pe etichetă.

PS: la inceput ar fi bine ca archerul sa nu fie conectat la nimic.

#18
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
- te loghezi la routerul Digi si vezi ce IP ai. va fi 192.168.0.x sau 192.168.1.x
- bagi archerul in priza si faci la fel, vezi ce IP iti da. Va fi aceeasi situatie ca mai sus. Ca sa stai linistit, il configurezi sa dea net tot pe dhcp insa undeva sa zicem pe pe 192.168.10.x, in felul asta ai scapat de conflicte
- daca le legi prin cablu e simplu. din portul LAN al lui Digi legi la WAN archer, isi va lua automat ip de la dhcp-ul routerului Digi. Mai departe va da pe 192.168.10.x sau cat ai setat.
- daca vrei sa il faci repeater, adica sa nu folosesti cablu, te loghezi la archer si vezi daca are optiunea respectiva si cum o folosesti. routerele dual band pot avea optiunea de ap wireless, functioneaza la fel ca mai sus dar fara cablu, se poate conecta prin wifi la Digi si da mai departe wifi in retea.
- un repeater gen Tenda e foarte ieftin si se configureaza mult mai usor, e o scula dedicata care doar asta stie sa faca, repeater wifi. sincer, asta as face

am facut asta cu un router TP-Link, legat prin cablu la Digi. Am facut apoi acelasi lucru cu un router Tenda dual band, care avea setare de AP. Din curiozitate am bagat DDWRT pe TP Link, insa fiind single band nu mergea ca AP. Pana la final am luat un mic repeater Tenda pentru ca e discret, sta acolo direct intr-o priza, fara cabluri and shit si efectiv cloneaza reteaua, e ca un switch, nu-ti dai seama la ce esti logat, la router sau la repeater.

Edited by tomcatsk8, 08 November 2022 - 11:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate