Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sunt două rețele Rolink?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Am început și eu să mă joc cu repetoarele (sunt radioamator autorizat, ca să nu fie discuții) și aici la mine în nordul țării pot deschide cu oarece greutate și numai de pe un deal repetorul Rolink de pe Ceahlău. Chestia e că pe internet văd două situri pe care pot asculta traficul "Rolink", însă feed-urile audio sunt diferite. Una ascult pe 439100.ro, și alta pe rolink-net.ro (repetorul Ceahlău e conectat la feed-ul ăsta).

Care e șpilul cu rețeaua asta? S-a spart în două?

#2
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Mda, m-a lămurit Facebook-ul.

Edited by Beavix, 06 November 2022 - 19:45.


#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
A fost una, apoi s-au separat si a aparut cea de-a doua.
Nu tot ce apare pe acele harti e chiar de actualitate, unde in nordul tarii esti si cu ce echipament te chinui sa deschizi pe cel de pe Toaca? Acolo mai e un repetor in UHF, dar din pacate nu cu foarte multe trafic, dar poate facem cateva teste.

Edited by vestale, 06 November 2022 - 22:13.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003
Noul hype este acum lucrul cu repetoare digitale si retea dedicata :) Dar e bine ca mai traieste si rolinkul.

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
@andreic da cu calitatea audio/modulatiei corespunzatoare, parca incercam sa facem progrese si bineinteles dependente de internet.

#6
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postvestale, on 06 noiembrie 2022 - 22:12, said:

Nu tot ce apare pe acele harti e chiar de actualitate, unde in nordul tarii esti si cu ce echipament te chinui sa deschizi pe cel de pe Toaca? Acolo mai e un repetor in UHF, dar din pacate nu cu foarte multe trafic, dar poate facem cateva teste.

Sunt în Gura Humorului, jud. Suceava. Jos, în oraș la bloc, sunt înconjurat de dealuri și nu recepționez decât repetorul de pe Rarău și slab pe cel din Suceava (doar dacă stau cu stația în bucătărie, lângă geam Posted Image ). Am și o proprietate pe un deal în afara orașului, unde cu o antenă exterioară pot deschide Rarăul, Suceava și Dorohoi. Repetoare Rolink, eu doar pe cel de pe Ceahlău l-am auzit. Nu-l pot deschide de la mine, dar dacă urc până în vârful dealului din spatele casei, îl deschid cu portabila.

View Postandreic, on 06 noiembrie 2022 - 22:44, said:

Noul hype este acum lucrul cu repetoare digitale si retea dedicata Posted Image Dar e bine ca mai traieste si rolinkul.

Mda, aș putea lucra DMR și D-Star, dar nu am repetoare prin zonă. Iar ca să intru direct din internet, sau cu vreun hotspot la purtător... asta nu prea mai e radioamatorism, după părerea mea.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Pe R7 de pe vf Rarau este activitate destul de mare, vezi vineri seara pe la ora 21:00, fac o "intalnire" radioamatorii din zona si sunt radioamatori si din Suceava, chiar si din Botosani. Dar cei mai de la distanta cu antena pe casa/bloc/stalp si statii mai cu putere/mobile, nu doar portabila. Iar dimineata pe la 8 iarasi se mai intalnesc oamenii la o "cafeluta" acolo pe R7.
La Suceava a fost, poate mai este un repetor ce era conectat la RoLink, parca pe 439.100MHz, YO8SJD, avea grija de el.
Pe C4FM in modul AMS(intra analogic scoate analogic, intra C4FM, scoate C4FM) este repetor pe Toaca, nu stiu daca cel de la Rarau e tot un DR1X. Cel din Calimani pe R2, 145.650MHz era un DR2X, tot cu C4FM.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate