Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce tip de cablu de internet vine in casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Mario_E

Mario_E

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2022
Salutare tuturor!

Vin si eu cu o problema, poate gasesc pe cineva cu o solutie.

Am avut in trecut internet de la Telekom (acum Orange). Mi-am reziliat contractul cu ei si am dorit sa contractez un abonament de internet de la RCS&RDS. Cand a venit echipa tehnica mi-a spus ca sunt in imposibilitatea de a instala internetul. Se pare din doza de la intrarea in casa pana la priza din perete (copex de vreo 4 m care trece prin pardoseala) a fost scos cablul de interent si a fost introdusa fibra optica de catre cei de la Telekom. Echipa RDS a zis ca ei nu pot scoate fibra optica, ca e posibil sa se rupa daca leaga firul de internet de ea in incercarea de a le inlocui. Si ca ar trebui sa chem eu pe cineva sa rezolve.
Vreau sa ma ocup eu de problema. Doar ca eu nu stiu ce fel de fir de internet foloseste RDS. Nici la call centerul lor nu se cunosc aceste detalii tehnice.
Poate e cineva pe aici care se pricepe si poate sa imi dea un sfat bun!

Multumesc frumos

#2
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Depinde de cum e cablat blocul respectiv, in unele blocuri RDS are retea cu cabluri UTP/FTP care vin dintr-o cutie aflata pe spatiul comun, iar in alte blocuri au retea de fibra optica, unde vine cate o fibra la fiecare apartament, la fel, adunandu-se intr-o cutie aflata pe casa scarii.
Dupa ce afli aceste detalii, poti trage ce e nevoie, dar daca ti-au zis ca e deja fibra de la fostul operator si trebuie inlocuita, atunci mai mult ca sigur trebuie cablu de retea, UTP/FTP.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate