Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie boxe pt PC - 2000-3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Azi dimineata am primit confirmarea ca returul a fost acceptat si banii vor fi returnati.
Initial m-am gandit sa iau tot A5+, doar ca albe...inca mai se gasesc la 1499 lei. Ar mai fi Q acoustics M20, si nu stiu daca sunt mai ok decat A5+....plus ca sunt cam mari (in profunzime).

#74
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Le-am ascultat la un prieten. Sunt ok, cam la acelasi nivel cu Audioengine. Avantajul lor e ca au si BT si intrare optica. In schimb, amprenta e cam mare pe adincime, nu se preteaza la tinut pe birou...

#75
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Mersi de informatie!
Asa e, M20 sunt mult mai mari pe profunzime...296mm fata de doar 200-230mm la A5+. Desi M20 culoarea walnut sunt mult mai frumoase (parerea mea), pentru un birou mediu sau mic sunt chiar imense.

#76
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Revin cu un update dupa o luna de Audioengine A5+. Foart emultumit! Pe birou, din fata monitorului suna ok, insa suna mult mai bine daca le pozitionez la macar 2 metri una de alta (deci nu pe birou), si daca te dai in spate la macar 2 metri cand sculti. Atunci se aud superb, mai ales la volum mediu spre ridicat.

Boxele par a avea un bass foarte bun pentru pretentiile lor si ale mele, chiar daca e upper bass (din ce am citit pe aici). Oricum bass mult mai bun decat sistemul 2.1 pe care il aveam inainte.

Apropo de bass, vad ca iar e subwooferul S8 la 1499 lei, pret de Black Friday. Ar imbunatati cu mult sunetul? Il aveti careva?
La apartament, ar deranja vecinii? Deocamdata nu sta nimeni sub noi, dar o sa se mute la un moment dat. Sau este ceva pad care se pune sub subwoofer ca sa izoleze sunetul?

Nu ascult la volum foarte mare (sare repede consoarta Posted Image )...Michael Jackson, Bruno Mars, Stromae, ceva Roxette, ceva rock pe ici pe colo. Mai nou si melodii ritmate cu ceva bass, ca sa fie pe gustul copiilorPosted Image

Edited by vladut50, 19 January 2023 - 16:32.


#77
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Pai e bine ca esti multumit.

Faptul ca nu se deschid decat la putere medie / mare, nu e ok pentru niste boxe de PC.

De curiozitate, avand in vedere ca nu incap pe birou pt sunet optim.... pe ce le-ai pus ? Sa nu zici ca ai dat bani si pe standuri dedicate...

Cu subwooferul, da, pentru astfel de boxe, subwooferul aduce un plus. Doar atentie cu pozitionarea / integrarea.

Intr-alta ordine de idei, boxe care se deschide de la putere medie, care nu le pui pe birou ci in laterale ....... nu mai bine luai 2 standfloor + amplificator la bani de audioengine ? Si nu mai aveai nevoie nici de subwoofer nici de standuri.

Am mai scris treaba asta pe un alt topic intr-un caz similar si lumea m-a criticat dar ... eu asa am facut si am si calitate, si bass, si am dat si bani putini.

Dar in fine, ai luat-o pe ruta asta, ia sub, ce sa-i faci.....

#78
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Suport ieftin, bun si eco, are deja port de bas perforat pe mijoc

https://www.ikea.com...cacia-70297955/

#79
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 overseas, on 19 ianuarie 2023 - 16:56, said:

Suport ieftin, bun si eco, are deja port de bas perforat pe mijoc

https://www.ikea.com...cacia-70297955/

Ar fi bun dar .... momentan indisponibil

#80
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 Tzur, on 19 ianuarie 2023 - 16:41, said:

Pai e bine ca esti multumit.
Faptul ca nu se deschid decat la putere medie / mare, nu e ok pentru niste boxe de PC.
De curiozitate, avand in vedere ca nu incap pe birou pt sunet optim.... pe ce le-ai pus ? Sa nu zici ca ai dat bani si pe standuri dedicate...
Cu subwooferul, da, pentru astfel de boxe, subwooferul aduce un plus. Doar atentie cu pozitionarea / integrarea.
Intr-alta ordine de idei, boxe care se deschide de la putere medie, care nu le pui pe birou ci in laterale ....... nu mai bine luai 2 standfloor + amplificator la bani de audioengine ? Si nu mai aveai nevoie nici de subwoofer nici de standuri.
Boxele pe birou stau deocamdata, este prea putin loc in stanga lui sa pun un stand, si in dreapta mai deloc. Deocamdata improvizez: cand ascult mai multa muzica, mut boxa dreapta pe spatarul canapelei. Sta foarte bine acolo si se aude ok.

Cad despre varianta ta (standfloor+amp), daca socotesc si banii de subwoofer ajung la un total de 2800 lei, si atunci poate e mai ok varianta ta. Dar cum nu m-am hotarat inca la subwoofer, pt cei 1369 lei cat au fost boxele A5+, e o varianta ok. Plus ca boxele de podea chiar nu am unde sa le pun... Dar am inteles ideea ta.

 overseas, on 19 ianuarie 2023 - 16:56, said:

Suport ieftin, bun si eco, are deja port de bas perforat pe mijoc
https://www.ikea.com...cacia-70297955/
o varianta faina si ieftina

 Tzur, on 20 ianuarie 2023 - 00:08, said:


Ar fi bun dar .... momentan indisponibil
Normal, ca au intrat toti audiofilii si si-au cumparat Posted Image Posted Image Posted Image

#81
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Mda, daca n-ai spatiu si ajungi sa pui boxa pe spatarul canapelei, e inghesuiala, n-aveai loc de boxe mai mari.

Dar, vezi ca exista suporti de TV / monitor dublu articulati cu prindere pe perete.

Si chiar daca au placa verticala, prinzi boxele in suruburi de placi. Cu placa mica, si sa nu acopere portul de reflex spate (daca au asa ceva boxele)

Si, cand vrei sa asculti, le tragi in fata, le dai in laterale, le reglezi cum vrei.

Doar vezi sa fie tzepene aceste console, sa nu zornaie de la vibratiile induse de boxe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate