Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Achizitie boxe pt PC - 2000-3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postvladut50, on 14 noiembrie 2022 - 20:54, said:

Desi ma bate un gand sa urc pe calea samuraiului (amplificator + pasive) o sa iau deocamdata astea Boxe active Audioengine A5+, pana la urma. Sunt la un pret foarte bun.
Mai ramane sa aleg intre DAC Topping DX3Pro+ si iFi AudioDAC iFi Audio ZEN DAC V2
Topping-ul pare mai dotat, dar are mufa mica de casti, ceea ce e putin enervant....folosesc des si castile.
Eu zic sa iei Topping-ul. Diferentele la sunet nu sint mari intre ele si la iesirea de casti poti sa pui un adaptor. In schimb dacul Ifi are o singura intrare digitala, pe usb. De ce vrei sa te limitezi doar la PC ca sursa? Topping-ul mai are 2 intrari digitale optica si coaxiala. Mai poti sa legi le el un streamer, un dvd player, un tv, ce vrei tu. Esti mult mai avantajat din punctul asta de vedere... O sa vezi ca intrarea usb nu e suficienta...

#38
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

View Postoverseas, on 14 noiembrie 2022 - 22:18, said:

Sa ramanem totusi pe calea paralela cu samuraii.
DAC-urile trebuie in teorie doar sa decodeze ce primesc.
Deci un DAC prost dar onest va esua sa decodeze tot, va pacatui prin omitere gen. Daca adauga ceva, nu e onest.
Un DAC bun va decoda si va livra tot si nimic mai mult din ce primeste.
Daca in combo intra si un amplificator, e greu de identificat per total de unde vine diferenta intre 2 branduri, de la dac sau de la amp.
teoretic da, practic vad tot felul re review-uri si multi zic la fel de unele dac-uri, ceea ce inseamna ca ceva influenta e acolo.....in fine.

View Postpedros_2005, on 14 noiembrie 2022 - 22:20, said:

Eu zic sa iei Topping-ul. Diferentele la sunet nu sint mari intre ele si la iesirea de casti poti sa pui un adaptor. In schimb dacul Ifi are o singura intrare digitala, pe usb. De ce vrei sa te limitezi doar la PC ca sursa? Topping-ul mai are 2 intrari digitale optica si coaxiala. Mai poti sa legi le el un streamer, un dvd player, un tv, ce vrei tu. Esti mult mai avantajat din punctul asta de vedere... O sa vezi ca intrarea usb nu e suficienta...
Si eu spre Topping inclin putin...as putea lua un adaptor de 3,5 mai bun...am eu unul slabut si ma tem ca incurca. Are si bluetooth....cine stie, poate pot conecta tv-ul LGC1 la el. LGC1 are si optical out, dar ar fi nevoie de un cablu de 5-6 metri....este la altex desi BT parca ar fi mai convenabil. La tv nu trebuie atata fidelitate...
Oare am cum conecta subwoofer la configuratia asta? A5+ si Topping?

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 14 noiembrie 2022 - 22:18, said:

Sa ramanem totusi pe calea paralela cu samuraii.
DAC-urile trebuie in teorie doar sa decodeze ce primesc.
Deci un DAC prost dar onest va esua sa decodeze tot, va pacatui prin omitere gen. Daca adauga ceva, nu e onest.
Un DAC bun va decoda si va livra tot si nimic mai mult din ce primeste.
Daca in combo intra si un amplificator, e greu de identificat per total de unde vine diferenta intre 2 branduri, de la dac sau de la amp.

Teoretic asa am putea vorbi despre toate componentele:
DAC converteasca nu sa coloreze
Amplificator sa amplifice nu sa coloreze
Boxele sa converteasca undele curentului electric furnizat de amplificator in unde acustice, nici ele nu ar trebui sa-si bage amprenta lor.

Dar in realitate stim ca nu e asa.

Daca avem 2 dacuri si se aude diferit cu ele si ambele ofera masuratori sub  pragul audibil ce facem? Cum stim care coloreaza si care e "adevaratul"?

View Postvladut50, on 14 noiembrie 2022 - 21:50, said:

https://youtu.be/spN-kucd7Ko?t=298
Baiatul asta zice de Topping DX3 Pro+ ca are un sunet foarte curat, precis si clinic. Comparativ cu iFi Zen sunetul ar fi mai curat, mai detaliat, dar pierde pe partea de treble, bas si dinamica. Are un sunet mai detaliat si mai "rece" decat alte dac-uri.

Exact asta am observat si eu cand il folosesc pe post de dac/amplificator. Baga mediile in fata, in special mediile inalte, bas subtire si sec.

View Postvladut50, on 15 noiembrie 2022 - 00:04, said:


teoretic da, practic vad tot felul re review-uri si multi zic la fel de unele dac-uri, ceea ce inseamna ca ceva influenta e acolo.....in fine.


Si eu spre Topping inclin putin...as putea lua un adaptor de 3,5 mai bun...am eu unul slabut si ma tem ca incurca. Are si bluetooth....cine stie, poate pot conecta tv-ul LGC1 la el. LGC1 are si optical out, dar ar fi nevoie de un cablu de 5-6 metri....este la altex desi BT parca ar fi mai convenabil. La tv nu trebuie atata fidelitate...
Oare am cum conecta subwoofer la configuratia asta? A5+ si Topping?

Daca vrei sa-l folosesti si ca amplificator de casti sfatul meu e neaparat sa-l testezi pe comparate cu ifi si dupa aia sa alegi din ele. Eu il am si puteam spune ca toata lumea, "ia-l ba ca e super scula, il am eu si rupe". Dar nu pot spune asta fiindca il cunosc bine si ii stiu minusurile. Daca ai de ales intre 2 neaparat sa le testezi fata-n fata si dupa aia decizi. Nu spun ca topping scoate sunet prost. Depinde si de casti, daca au basul cam umflat si ai vrea sa incline mai degraba spre viteza si medii mai clare poate fi chiar foarte potrivit. Daca ai casti cu bas sec si medii puternice, cu dx3pro plus va fi si mai rau.

Edited by vinciun, 15 November 2022 - 00:15.


#40
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007

View Postvladut50, on 15 noiembrie 2022 - 00:04, said:

Oare am cum conecta subwoofer la configuratia asta? A5+ si Topping?
Normal ca poti. Subwoofer-ul il conectezi prin cablu rca direct la boxa master (are iesire rca), nu la dac.

Attached Files


Edited by pedros_2005, 15 November 2022 - 00:54.


#41
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

View Postpedros_2005, on 15 noiembrie 2022 - 00:48, said:

Normal ca poti. Subwoofer-ul il conectezi prin cablu rca direct la boxa master (are iesire rca), nu la dac.
E ok atunci. Acum vad ca are si subwoferul asta S8 un pret.... nu gluma (1399 lei). Bine ca mi-am luat boxe A5+ culoare bambus, ca subwoofer este doar alb sau negru Posted Image Posted Image Posted Image

View Postvinciun, on 15 noiembrie 2022 - 00:13, said:

Exact asta am observat si eu cand il folosesc pe post de dac/amplificator. Baga mediile in fata, in special mediile inalte, bas subtire si sec.

Daca vrei sa-l folosesti si ca amplificator de casti sfatul meu e neaparat sa-l testezi pe comparate cu ifi si dupa aia sa alegi din ele. Eu il am si puteam spune ca toata lumea, "ia-l ba ca e super scula, il am eu si rupe". Dar nu pot spune asta fiindca il cunosc bine si ii stiu minusurile. Daca ai de ales intre 2 neaparat sa le testezi fata-n fata si dupa aia decizi. Nu spun ca topping scoate sunet prost. Depinde si de casti, daca au basul cam umflat si ai vrea sa incline mai degraba spre viteza si medii mai clare poate fi chiar foarte potrivit. Daca ai casti cu bas sec si medii puternice, cu dx3pro plus va fi si mai rau.
Asta ar insemna sa le iau pe ambele, sa le fac burn-in, dupa care unuia sa ii dau retur. Cel mai probabil cu castile mele de acum Sennheiser HD598 nu as putea face o analiza buna. Le am de vreo 11 ani si ma gandesc de ceva vreme sa le schimb...imi surad Sundara. Insa ma gandeam ca investitia asta sa o fac mai incolo.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Cu subwooferul 2 chestii: depinde mult de asezarea in camera si de raspunsul in functie de spatiul tau (la mine un sw de marca nu a produs mai nimic perceptibil sub nici o forma), a doua chestie - fara management de bas atat boxele cat si sw vor livra simultan pe frecventele pe care se suprapun... poate sa nu fie o chestie minunata...

#43
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
La asta ma gandeam si eu...daca pun un subwoofer la intamplare, fara port dedicat, fara management, s-ar putea sa nu sune bine. Acuma sa vedem cum suna A5+ fara subwoofer. Daca suna ok, raman asa si cand va fi momentul de upgrade, peste 1-2-3 ani, poate trec la amplificator+pasive.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Problema e simpla, sw se ia pt frecvente joase, pe care nu le poate reda deloc sau suficient de bine boxa. Pe partea de frecvente care se suprapun (de vazut specificatiile sw vs. boxe), vor presta simultan, fara management de bas (care e prezent in general la scule mai scumpele).
Iar a doua problema, cum spunea, frecventele alea f. joase au alt comportament inteleg, se duc spre limita audibila si prestatia e f. pretentioasa in functie de asezare, e un intreg folclor pe amplasarea sw.

#45
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Incat Audioengine au schita cu A5+ conectate la subwoofer S8, presupun ca ele canta bine impreuna. Vad ca lumea il conecteaza la toate felurile de boxe Audioengine

#46
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
De toate mi-am luat pana la urma. Multumesc de sfaturi!

Attached Files


Edited by vladut50, 21 November 2022 - 22:25.


#47
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Sa le folosesti sanatos! Multumit? Vezi ca boxele trebuie inversate, cea amplificata trebuie sa stea in stinga ta, cum te uiti la ea. Tweeterele trebuie sa fie spre exterior, cica s-ar mai largi scena in felul asta. Asa recomanda si cei de la Audioengine

#48
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Da, le-am inversat deja. Mi-am dat seama citind manualul. Poza e de dinainte. Trebuie sa schimb biroul, ca sunt prea aproape de perete boxele si prea apropiate intre ele...90 cm in loc de 180 cat recomanda fabricantul.
Boxele se aud frumos, au si bas si inalte si de toate. Diferenta mare intre ele si Edifier P3060.

Acuma cu casile Sundara nu mi clar.... le tot testez si nu aud diferente intre ele si Sennheiser HD598. Adica au un pic mai mult bass si pare o idee mai clar sunetul, dar e foarte mica diferenta, si cam atat. Tot copiez flac-uri de pe torrent si nu stiu cat sunt de adevarate flac-uri...suna la fel cu youtube music, dar probabil ar trebui sa incerc Tidal ca o sursa sigura de fisiere de calitate?

La fel intre DAC si placa onboard a PC-ului diferentele sunt atat de mici....DAC-ul are un pic mai mult bas si parca vocile se aud o idee mai bine....

Probabil dureaza pana imi invat urechea si pana se rodeaza aparatele.

#49
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu, dureaza pana ajungi la fel de delirant ca cei care schimba dac-uri toata ziua si daca-i legi la ochi nu mai pot face nicio diferenta. Dar eu sper sa nu ajungi in halul ala. E si pagubos, pe langa ca rade lumea de tine...

In concluzie, ai grija la diferentele dintre casti si boxe, mai degraba, nu mai vana FLAC-uri. Da, sunt adevarate, diferenta la ureche dintre ele si MP3-urile bune este infima sau chiar imposibil de detectat.

Edited by Cyanid3, 22 November 2022 - 19:38.


#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am schimbat DAC-ul la 18 luni, sa nu creada lumea ca de mine e vorba. Cat despre legat la ochi, nu suntem chiar asa de intimi, iar sa nu inteleaga lumea ceva gresit... Rog seriozitate 😀

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvladut50, on 22 noiembrie 2022 - 00:03, said:

Da, le-am inversat deja. Mi-am dat seama citind manualul. Poza e de dinainte. Trebuie sa schimb biroul, ca sunt prea aproape de perete boxele si prea apropiate intre ele...90 cm in loc de 180 cat recomanda fabricantul.
Boxele se aud frumos, au si bas si inalte si de toate. Diferenta mare intre ele si Edifier P3060.

Acuma cu casile Sundara nu mi clar.... le tot testez si nu aud diferente intre ele si Sennheiser HD598. Adica au un pic mai mult bass si pare o idee mai clar sunetul, dar e foarte mica diferenta, si cam atat. Tot copiez flac-uri de pe torrent si nu stiu cat sunt de adevarate flac-uri...suna la fel cu youtube music, dar probabil ar trebui sa incerc Tidal ca o sursa sigura de fisiere de calitate?

La fel intre DAC si placa onboard a PC-ului diferentele sunt atat de mici....DAC-ul are un pic mai mult bas si parca vocile se aud o idee mai bine....

Probabil dureaza pana imi invat urechea si pana se rodeaza aparatele.

Tidal HIFI si poate un cd, daca laptopul are slot?

#52
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Am facut un abonament la Tidal master....din pacate nu simt diferente fata de yotube music....inca. Am ascultat multe melodii in paralel cate 5 secunde pe fiecare aplicatie, acelasi volum....1% diferenta daca am reusit sa detectez. Ce-i drept, am 40 de ani imediat si am fost expus la destule zgomote la viata mea. Poate trebuie timpane mai tinere si mai sanatoase pt Tidal...sau casti de 5-10.000 de lei.

Am timp 30 de zile cat tine trial-ul, sa vad daca merita Tidal sau nu.

O sa incerc si cu cd-ul in laptop....daca imi gasesc cd-urile originale Posted Image

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca trebuie sa te incordezi atata ca sa detectezi o infima  ameliorare fata de youtube inseamna ca nu merita sa dai bani.

#54
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Salutare! Revin cu o problema la Audioengine A5+...dupa 2-3 zile mi-am dat seama ca nu merge tweeterul la boxa stanga. Nu imi dau seama daca asa au fost de cand le-am primit sau le-am busit eu cumva.
Printre altele, m-am jucat cu niste teste pe saitul asta www.szynalski.com Se poate sa fi stricat eu tweeterul cu frecvente prea inalte la volum prea mare?

Sa le trimit in service (garantie), sau posibil sa fie afectata functionarea (calitate, fidelitate, etc) si la celelalte difuzoare (desi aparent, dupa urechea mea nepriceputa, nu au nimic)?
Poate in service repare doar  tweeterul si daca vad ca celelalte difuzoare merg, nu le mai testeaza nimeni...
Sau mai bine le dau retur si iau altele?

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate