Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Recomandare naratori de limba romana / engleza de carti audio

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Salutare! De curand am inceput sa reascult carti audio, insa ce m-a determinat in prezent sa ascult cat mai multe carti a fost vocea Loredanei Dascalu, ce detine canalul de Youtube Ascult si Citesc, peste care am dat in aceasta lista.

Vocea si modalitatea ei extraordinara de a interpreta ma face sa devorez orice a publicat cand vine vorba de carti pentru adulti, insa numarul cartilor pe care le-a narat nu este intocmai ridicat. Asadar, m-as bucura tare mult daca ati putea sa-mi recomandati naratori de limba romana sau engleza de carti audio, barbati sau femei, care sa acopere marii clasici ai literaturii universale, care sa se asemene calitatilor Loredanei Dascalu, si anume:
  • sa aiba aceeasi liniste in voce (puteti observa ca citeste ca si cum ar citi cuiva inainte de a merge la somn, aproape in soapta)
  • sa aiba aceeasi interpretare (Loredana reda emotiile intr-un mod exceptional; cu siguranta se datoreza faptului ca este actrita)
  • sa aiba o pronuntie exceptionala
  • sa aiba cam aceeasi viteza de citire
As prefera naratori care ofera o narare gratuita, dar la fel de bine-veniti sunt si cei care o fac contra cost.

Daca am facut greseli gramaticale, va rog sa ma iertati! Ma straduiesc sa fac cat mai putine!

Va multumesc!

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View Postun_trecator_, on 06 noiembrie 2022 - 12:55, said:

sa aiba aceeasi liniste in voce (puteti observa ca citeste ca si cum ar citi cuiva inainte de a merge la somn, aproape in soapta)
Chestie de gust, dar mie nu-mi place acest mod soptit de a citi, la fel cum nu-mi place nici faptul ca unii actori uita ca lectura audio nu este teatru radiofonic.

Victor Rebengiuc este extraordinar, ar trebui ca Humanitas (si alte edituri care mai scot audiobooks) sa apeleze la el mai mult.

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Mie imi place cum citeste Andrei Plesu.

#4
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Va multumesc pentru recomandari! Voi arunca o privire!

Intre timp, mi-am adus aminte ca in trecut l-am ascultat pe Razvan Vasilescu, care iarasi mi-a placut foarte mult.

Astept in continuare si alte recomandari.

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Mie nu imi place cum nareaza domnisoara asta, zici ca face un video ASMR. Dar e bun ca sa adormi, probabil.

Cred ca s-ar pricepe mai bine sa faca voice-over la filme pentru adulti. Posted Image

Dau si eu un vot la Victor Rebengiuc. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b7AQPnYvN88?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lex2010, 06 November 2022 - 15:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate