Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SK RADIO

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#19
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postbossss, on Apr 9 2006, 22:05, said:

Personal sunt satul de oameni care fac afirmatii gratuite, e o virtute ca tot ceea ce afirmi sa poata fi verificat sau sustinut de argumente. Referitor la intrebarea ta, apasa te rog aici pentru a te convinge si singur de faptul ca SK Radio este cel mai ascultat radio on-line din Romania. In plus, trebuie tinut seama ca shoucast nu indexeaza anumite IP-uri, numarul real de ascultatori fiind mult mai mare si poate fi vazut in real time pe site-ul nostru. Media audientei se situaza in jurul a 600 de ascultatori.  Apropos de comentariile nefavorabile... este normal sa existe. Unii o fac din invidie, altii o fac in necunostinta de cauza altii .. din inertie ! Am un sfat pentru voi : intrati, ascultati si ... comentati. Referitor la intrebarea legata de veniturile animatorilor SK Radio..... cand atingi un anumit nivel de profesionalism, sponsorii si reclama o sa vina de la sine. Cunoscatorii o sa aprecieze sunetul... o sa aprecieze jingle-urile si nu in ultimul rand calitatea animatorilor.

cred ca uiti de cateva radio-uri nesemnificative online: Kiss FM, Radio 21 si alte 20-30, dar nu-i nimic

#20
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Da vad ca in momentu' asta aveti 448 ascultatori. Dovada indubitabila ca sunteti no. 1 in Romania. Un radio dintr-o retea mai mare are tot pe acolo.

#21
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004

View Postsandossu, on Apr 9 2006, 22:21, said:

cred ca uiti de cateva radio-uri nesemnificative online: Kiss FM, Radio 21 si alte 20-30, dar nu-i nimic

Radiourile pe care le amintesi mai sus sunt si ele indexate la Shoutcast si poti verifica in orice moment ce audienta au si ele. Trebuie doar sa vrei :) (fara sa fiu rautacios) !!! In plus, in FM la 21 lucrez - si ala e No. 1 (dar asta e o alta discutie pe un alt thread)!

Bafta tie !

#22
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004
Good News - in curand ce-l de-al III-lea stream : SK Radio - Oldies ! Recrutam persoane interesate, numai cu experienta in broadcast, care ar dorii sa faca parte din echipa de animatori SK Radio - Oldies. Detalii pe site sau la e-mail [email protected].

#23
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Problema cu cel mai ascultat post de radio e relativa......Si daca un post x nu vrea sa-si faca public cunoscut streamul...? E cazul radio 21 .... care nu apare niciunde in acele clasamente , pentru ca din start nu s-a dorit lucrul acesta / a se vedea linkurile de mai jos si a se compara cu cel mentionat de Dan...Bosssss:
http://radio21.rdsnet.ro:8000/
http://radio21.rdsnet.ro:8200/
http://radio21.rdsnet.ro:8400/

Acum spre exemplu e ora 1:20 si cel putin Radio 21 sta mai bine k SK....si inca nu m-am uitat prin alte ograzi sa vad si alte minuni .... :)
Pentru cei care vor vedea informatia mai tarziu neputand verifica cele spuse de mine , va spun ca 21 pe primul link are 400 si ceva de ascultatori iar sk 290 si ceva Si este o ora f tarzie ....deci la ce sa ne asteptam pe zi.....???!!

Edited by a21alex, 11 April 2006 - 00:28.


#24
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004

View Postbossss, on Apr 8 2006, 18:56, said:

Ati putut citi o scurta descrie despre cel mai ascultat post on-line din Romania. (Puteti verifica asta oricand aici ).

Domnule Alex... malitios ca de obicei !!!  Inca de la prima interventie, dupa cum puteti vedea, faceam referire la posturile de radio on-line. Daca aveti probleme in a intelege termenul poate as putea sa va desenez odata... cand ne vom intalni, pana atunci fac insa apel la buna dvs. intelegere si cred ca veti evita (pe viitor) asocierile dintre posturile care emit (si) in fm si cele care emit exclusiv on-line. Undeva mai sus, chiar incercam sa-i explic asta lui sandossu dar nah, poate n-am fost destul de clar. Insa, pentru a raspunde la provocare, o sa folosesc armele dvs. pt. a va aduce contra-argumente - daca la ora "citata" diferenta e (doar) cat ati spus, de ce credeti ca ziua ar fi mai mare ? Pentru conformitate va pot spune ca SK la ora 2.55 A.M. are 375 de ascultatori ceea ce nu e rau deloc. Va recomand ca de acum incolo sa verificati audienta noastra intrand pe site-ul nostru, nu de alta dar shoutcast nu indexeaza toate i.p.-urile si dvs. stiti lucrul asta cu siguranta  :naughty: . In plus, si cu asta inchei, nu e fair (si nici logic) sa comparam un post de radio de talia 21 in a carui imagine se investesc anual sute de mii de Euro cu un "post de pe net" in care se investeste doar... pasiune. Dpmdv, pentru un radio on-line care astazi, la pranz, avea 750 de ascultatori, e suuuper bine !

""Pentru cei care vor vedea informatia mai tarziu neputand verifica cele spuse de mine , va spun ca 21 pe primul link are 400 si ceva de ascultatori iar sk 290 si ceva Si este o ora f tarzie ....deci la ce sa ne asteptam pe zi.....???!!""

Ei bine....hai sa va stric surpriza, la ora 1.20 Radio 21 aprox 400 ascultatori pe cand Sk aprox 500 ascultatori. Evident, informatia va putea fi verificata, maine (cand voi primi din canada audientele calculate dupa numarul de ip-uri conectate la TOATE serverele noastre), o voi posta pentru a putea fi vazuta de toata lumea. In final ... d-le Alex, o sa va arat ceva care va va putea face sa intelegeti mai usor ce vreau sa spun :

File1=http://skradio.org:8000
File2=http://skradio.org:10600
File3=http://skdance1.no-ip.org:9999
File4=http://skradio.org:10650
File5=http://skdance.no-ip.org:8080
File6=http://skdance.no-ip.org:4060
File7=http://skdance.no-ip.org:4020
File8=http://skdance.no-ip.org:8500
File9=http://skdance.no-ip.org:9060
File10=http://skdance.no-ip.org:9020
File11=http://skdance.no-ip.org:8060


Verifica-ti-le  :peacefingers:

Enjoy !

PS

...In rest toata stima pentru Radio 21.

Edited by bossss, 11 April 2006 - 02:22.


#25
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Am vazut ca sloganul vostru este "Asculta si vei fi ascultat". Din cate stiu eu, acesta a fost sloganul PRO FM cand s-a relansat, in 1997. Sper sa nu o luati ca pe o remarca rautacioasa, ci doar ca pe o constatare.
Bafta!

#26
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004

View Post*Victor*, on Apr 11 2006, 07:30, said:

Am vazut ca sloganul vostru este "Asculta si vei fi ascultat". Din cate stiu eu, acesta a fost sloganul PRO FM cand s-a relansat, in 1997. Sper sa nu o luati ca pe o remarca rautacioasa, ci doar ca pe o constatare.
Bafta!

Eh.. cine are dreptate, are ! E adevarat, este vorba despre o neplacuta coincidenta. Acest slogan este de pe vremea cand SK era la inceput si ... orice fraza, daca suna bine, era imediat adoptata. La fel ca multe dintre radiourile on-line, SK a fost si el un play-list cantator (acum ceva vreme) - pe vremea cand era totala anarhie si fiecare facea ce-l "taia capu'". Odata cu lansarea noului stream, SK Oldies, preconizam sa relansam si SK Dance, de acesta data cu surle si trambite, intr-o campanie de promovare serioasa, (sustinuta de profesionisti), care sa ne ajute sa ne definim imaginea de post de radio serios si atunci fi sigur ca se va rezolva si chestia cu sloganul.

#27
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
Da..vad ca se poarta asta cu furatul sloganelor. magicfm
mai multa muzica..mai putine vorbe. Bravo radio21 ..ala verde..care erai  :D

#28
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Ei hai...ei au...more music, more money ... e totusi altceva ! :D
In plus cred si sunt convins ca fiecare tara are un slogan regasit in alta....se intampla asta la noi in tara...de ce nu s-ar intampla si intre tari...! :)

Edited by a21alex, 11 April 2006 - 23:42.


#29
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
la 12.04.2006 la 00:54 h sk radio avea 254 ascultatori online, pe ip-uri unice, pe toate serverele afisate mai sus. foarte tare, bravo!!!

#30
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Exista retele de cartier care dau abonatilor ip reale . De aici acele ip diferite . Putina reclama pe hub-ul local de dc++ si gata .

Edited by kingblana, 12 April 2006 - 00:44.


#31
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004
Audienta reala la ora (romaniei) 1.30 A.M. o puteti vedea in atasament.

Nu ma pricep deloc la detalii tehnice, ip-uri & stuff si nici nu inteleg de ce shoutcastul arata un anumit nr. de ascultatori si pe site sunt mai multi. Pentru a explica, redau mai jos discutia cu "tehnicul" SK Radio :


Dan Boss: fi atent, foarte important
Eclipsu: baga
Dan Boss: explica-mi sa inteleg de ce pe site la noi arata niste audiente si pe shoucast  altele
Dan Boss: dar vreau f la obiect explicat si in amanunt ca e f important
Eclipsu: pentru ca pe shoutcast se monitorizeaza doar ip`urile. retzelele locale, cu o retzea de ip`uri virtuale nu le mai vede. sam`ul monitorizeaza traficul pe ip`uri, si ip`urile pe releele aferente serverului principal. sunt in total 10 servere, relee, ca asa se numesc, care, cum ar veni, retransmit sk`ul
Eclipsu: pe care shoutcast`ul nu le monitorizeaza
Eclipsu: deci
Eclipsu: ip`uri
Eclipsu: relee
Eclipsu: trafic
Eclipsu: sam`ul le face pe toate
Eclipsu: shoutcast`ul face doar ip`urile
Eclipsu: daca vrei itzi fac o poza cu releele
Dan Boss: fi atent ; cineva pe forum a zis urmatoarea chestie : la 12.04.2006 la 00:54 h sk radio avea 254 ascultatori online, pe ip-uri unice, pe toate serverele afisate mai sus. foarte tare, bravo!!!
Dan Boss: daaaaa fa-mi
Dan Boss: tot
Eclipsu: stai asa
Eclipsu: 1 min
Dan Boss: si tot cineva pe forum :
Dan Boss: Exista retele de cartier care dau abonatilor ip reale . De aici acele ip diferite . Putina reclama pe hub-ul local de dc++ si gata .
Eclipsu: nu avem hub de dc
Eclipsu: server mai bine spus
Eclipsu: deci
Eclipsu: poza asta o pastrezi exclusiv pt tine
Eclipsu: pt ca sunt toate serverele expuse
Eclipsu: si porturile
Eclipsu: nu mi`e greu sa refac toate
Eclipsu: dar nu vreau sa cada radio`ul
Eclipsu: chiar si pt 5 min]
Eclipsu: pls
Eclipsu: ok?
Dan Boss: pai eu vreau sa o pun pe forum sa vada cei care nu ne cred cati ascultatori avem cu adevarat
Eclipsu: hmmm.. ok.. dar atunci sterg porturile
Eclipsu: si ultimele ip`uri
Dan Boss: ok
Eclipsu: numerele
Eclipsu: de la capat
You have received 1 file from Eclipsu.
Static relays.JPG
Open (Alt+Shift+O)

Dan Boss: deci... ce e asta
Dan Boss: ?
Eclipsu: releele
Eclipsu: toate


Sper ca cei avizati sa inteleaga mult mai bine decat mine, eu tot n-am inteles prea bine. Treaba mea tine de calitatea programelor, nu de chestii tehnice, etc.  :photo:

Attached Files



#32
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005

View Posta21alex, on Apr 12 2006, 00:38, said:

Ei hai...ei au...more music, more money ... e totusi altceva ! :D
In plus cred si sunt convins ca fiecare tara are un slogan regasit in alta....se intampla asta la noi in tara...de ce nu s-ar intampla si intre tari...! :)
eu vad cu ochiu liber "more music, less talk"
dar ai dreptate..pana la urma..chiar nu conteaza. Important e ca ascultatorului sa-i placa iar radioului sa-i iasa banu. Nu e nimic rau in asta!
Bafta radio21, bafta sk radio si..dupa moartea activ fm..succes alternativ fm la lansarea tot asteptata!

Attached Files



#33
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004
Woops, nici nu am apucat bine sa inchei postul anterior ca deja revin cu vesti bune : Dupa cateva ore de brainstorming, impreuna cu marketingul, (pfff... ce pompos suna), am elaborat noul slogan SK Radio.

"SK Radio - Noi aducem Romania in inima ta"

Multumim celor care ne-au criticat pentru reminiscentele din trecut, ne-am pus pe treaba si rezultatul ne multumeste. Deja noul logo se promoveaza. Asculta si da-ti cu parerea !

In final, inca putine vorbe despre SK Radio pentru a nu fi perceputi gresit ; Intreaga echipa SK Radio face ceea ce face dincolo de orice interes. Tindem spre "profi", actionam si ne purtam ca atare. Nu vrem sa copiem pe nimeni dar nici cu noutati spectaculoase nu putem veni ca doar n'am inventat noi caramelele sau cacaoa cu lapte.  Prin ceea ce facem vrem sa surprindem placut si ne bucuram cand ne reuseste. Politica si atitudinea ne-au facut sa avem o medie de 600 de ascultatori pe zi. Vrem mai mult si speram ca (si) concurenta sa ne ajute. Noi o sa facem tot posibilul !


In atasament gasesti un promo de imagine cu noul LOGO SK Radio / Am trecut de la "asculta sa fi ascultat" la "noi aducem Romania in inima ta". In urmatoarele s-a renuntat de tot la vechiul slogan !

Attached Files



#34
c.iordache

c.iordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2006
@bossssss


Așa cum spuneam acu' câteva zile îți răspund cu ceva mai mult timp la dispoziție. Nu mai citez din urmă pen'că am observat că ești băiat isteț și pricepi repede.
Nu am luat în serios anunțul tău, nu din cauză că voi nu faceți ceva serios, ci din cauza formulării tale și a primului impact cu site-ul vostru. Două greșeli mari de gramatică și una copilărească de marketing m-au determinat să te iau în râs.

"... care iti vorbesc despre cum se prezinta Romania la Eurovision 2006." Acțiunea se va desfășura...
" Muzica anilor '70 - '90. Muzica de calitate sub un sunet de calitate." Vezi de ce aici.

La capitolul alte greșeli putem trece numele lui Mihai scris greșit în prima ta intervenție și faptul că se înțelege că e promotorul acestui post de radio. N-am scos-o eu de nicăieri. E scris peste tot. Da' dacă pe el nu-l deranjează o fi vreun motiv. Nu spun care... Oricum faza cu agenda e cruntă, m-a distrat teribil. Să-l întrebi când mai trece să salute băieții din spate de la Petrodava...  :D  :D

În altă ordine de idei mă bucur că te ocupi de asta și salut cu această ocazie întreaga echipă. Le doresc să nu-și piardă entuziasmul. Și vă doresc și o licență FM, să nu spuneți că sunt rău  :D  :D
Cum spuneam, problema ta e de abordare. Lucrurile serioase se tratează serios...

Edited by c.iordache, 12 April 2006 - 06:00.


#35
bossss

bossss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 14.11.2004
@c.iordache

Un post cerebral apropo de care nu pot decat sa-ti dau dreptate ! Pune-o pe seama faptului ca un singur om nu le poate face pe toate si, in plus, sa nu uitam ca sa gresesti e omeneste... Sediul central SK Radio este in Canada iar cei care se ocupa de site (news-uri, update-uri, etc) locuiesc tot acolo de foarte multa vreme. Avem noi probleme in a scrie corect romaneste asa ca nu ma mira cei plecati de atatia ani. Cat despre faza cu Traistariu,  este "una bucata gresala inadmisibila" pe care mi-o asum ! Termenul "agenda" a fost stabilit prin protocolul dintre SK si televiziune si nu mi se pare chiar iesit din comun... e destul de uzitat in  faze similare. Dincolo de toate acestea si nedorind absolut deloc sa subminez importanta scrierii corect a limbii romane, sunt convins ca si eu si tu avem chestii muuuuult mai importante de facut decat unul sa dea iar altul sa corecteze lucrari de control  :naughty: . Pe curand !

Edited by bossss, 12 April 2006 - 16:08.


#36
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Intrebare intrebatoare.....de la ce SK Radio ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate