Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Caut asociat/partener pentru un atelier de creatie si productie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016
Buna ziua,

Dupa ani si ani de zile, 30 sa fiu mai exact, am decis sa revin in Romania.

Odata revenit, doresc sa deschid un atelier de creatie/productie obiecte decorative si functionale, prin debitare sau gravare, pe o varietate de suporturi, in principal de placaj, MDF, placa laminata (0.6/2.0/1.6/25.0mm), dar si plexiglass, ceramica, aluminiu, piele, etc.

În momentul de fata caut un partener/asociat care sa posede cunostinte de operare pe utilaje cu capabilitati de frezare, debitare, gravare suprafete plane sau rotunde, in speta:

* CNC
* Laser cutter
* dispozitive de debitare, gaurire, slefuire, planare, lacuire, etc, eventual experienta in prelucrarea lemnului in conjunctura cu mase rasinoase (epoxy).

De preferat, dar nu obligatoriu, sa posede cunostinte autocad sau grafica vectoriala. Ex: Fusion 360, executie fisiere/planuri SVG, DXF, DWF, CDR vectorial, etc., cunostinte software grafica bitmap/vectorial, cum ar fi; Inkscape, Corel Draw, Adobe Illustrator, Photoshop.

In principal, produsele din lemn, vor fi confectionate atat din lemn de esenta moale, cu un coeficient de până la 40 MPa (brad, pin, plop, molid, cedru, tei, etc), alun sau orice alt lemn moale care se gaseste in Romania, cat si lemn exotic.

Cu stima!

#2
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Interesant, dai inainte !

Ai contracte pentru produsele respective ?

#3
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View PostAlex432, on 06 noiembrie 2022 - 10:30, said:

Interesant, dai inainte !

Ai contracte pentru produsele respective ?

Am in "spate" o experienta de 25 de ani in marketing international, import/export, absolvent al unei facultati de business administration in N. America. Studiez acest business de 2 ani, si pana in acest moment am identificat o serie de produse si o piata de desfacere pentru ele, Piata de desfacere se refera in principal la It., Sp.,Fr., Ger., Port.

De peste un an de zile, prin prisma afacerii pe care o am in Germania, imi "cultiv" contacte, cu potentiali clienti, iar interesul fata de aceste produse propuse este f. mare.


#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Pe langa cunostintele respective ce asteptari ai pe partea de investitie financiara?

La cat estimezi investitia totala de start?
Ce costuri fixe-lunare ai preconizat?

#5
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View Poststevetlangat, on 06 noiembrie 2022 - 11:41, said:

Pe langa cunostintele respective ce asteptari ai pe partea de investitie financiara?

La cat estimezi investitia totala de start?
Ce costuri fixe-lunare ai preconizat?
Investitia trebuie sa  fie de 50/50%,

Investitia initiala este undeva la 50k

Din pacate in Romania, costurile fixe, chiria spatiu, asigurare, electricitate, uzura utilajelor, etc., nu pot fi estimate in avans, mai cu seama in situatia actuala. Ma gandesc, undeva la Eur.1,500-2,000/luna

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Tu stii mai bine ce vrei sa faci dar, in locul tau, in loc de 1500/luna preconizat in asociere, mai bine 500 singur si tot asa. Daca faci bine ce faci si ai clienti, vei creste singur, natural si fara batai de cap. Poate celalalt vine cu 50k si apoi sta in birou si isi asteapta partea.
Nu e ca si cum ai avea nevoie de un prieten sa urci un frigider pana la etajul 6, treaba care dureaza maxim juma de ora si inca o ora de bere dupa. E un mariaj care, daca se termina cu divort, se duce dreaq toata munca depusa pana atunci.

#7
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View Postsorin147, on 07 noiembrie 2022 - 21:29, said:

Tu stii mai bine ce vrei sa faci dar, in locul tau, in loc de 1500/luna preconizat in asociere, mai bine 500 singur si tot asa. Daca faci bine ce faci si ai clienti, vei creste singur, natural si fara batai de cap. Poate celalalt vine cu 50k si apoi sta in birou si isi asteapta partea.
Nu e ca si cum ai avea nevoie de un prieten sa urci un frigider pana la etajul 6, treaba care dureaza maxim juma de ora si inca o ora de bere dupa. E un mariaj care, daca se termina cu divort, se duce dreaq toata munca depusa pana atunci.

Increderea se castiga, se construieste.

Personal sunt adeptul asocierilor, parteneriatelor. Atata timp cat partenerul tau are abilități complementare, cat iei in considerare aportul individual, competenetele si resursele si le discuti transparent de la inceput, parteneriatul poate fi de success.

Investitorii de succes, investesc in echipe si se bazeaza pe competentele reciproce in planul real.

#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Imi plac exprimarile tale.De obicei parteneriatele nu prea sfarsesc fericit.Apoi am o banuiala privitor la succesul comercializarii acelor produse,nu le consider de importanta cuvenita in haosul actual pe mapamond.Sau sunt devenit insensibil la frumos...

#9
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View PostMelteanu, on 07 noiembrie 2022 - 22:43, said:

Imi plac exprimarile tale.De obicei parteneriatele nu prea sfarsesc fericit.Apoi am o banuiala privitor la succesul comercializarii acelor produse,nu le consider de importanta cuvenita in haosul actual pe mapamond.Sau sunt devenit insensibil la frumos...


Intr-un parteneriat, de-altfel ca si intr-o casnicie, conteaza foarte mult asteptarile. Acestea trebuie sa fie obiective, realiste, exprimate si consimtite de la inceput,
Cat despre importanta sau succesul comercializarii unui produs, fara a cunoaste natura sau destinatia acestuia, este greu ca cineva sa poata face o evaluare justa si avenita.

Cu stima


#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Tu stii mai bine ce vrei sa faci dar, in locul tau, in loc de 1500/luna preconizat in asociere, mai bine 500 singur si tot asa

Quote

De obicei parteneriatele nu prea sfarsesc fericit
Asta consider eu ca e o mare problema la noi. Comunismul a reusit sa distruga increderea oamenilor in oameni.
Fara asocieri nu te poti dezvolta la fel de eficient ca intr-o asociere, e mult mai greu de unul singur.
Asta-i probabil motivul pt care in Ro sunt foarte putine afaceri romanesti de mare anvergura si motivul pt care agricultura e cum e. Ce merge ok in agricultura in mare parte este cu investitori straini.

#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca poate fi util cuiva,lipsa de incredere vine din tarile evoluate ale Europei.Asta e unul din motivele pentru care regret alte vremuri.Oamenii erau mai limitati dar nu era atita ura.

#12
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

lipsa de incredere vine din tarile evoluate ale Europei
Deaia crezi tu ca-s dezvoltate tarile alea, ca a lucrat fiecare singur fara sa se asocieze?

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
NU,am spus doar ca am convingerea ca de acolo provine.Am ajuns la concluzia asta pentru ca in patrie pina in 1990 nu exista ura si neincrederea de azi,apoi am gasit-o in acele tari ca mai nou sa o regasesc si in patrie. Si de aia se scrie asa,nu intr-un cuvant.

Edited by Melteanu, 08 November 2022 - 13:29.


#14
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016
In ceea ce ma priveste pe mine, eu vad un parteneriat din urmatoarea perspectiva:

Esti un individ firav, costeliv, o persoana de conditie materiala modesta, de varsta a doua, nu posezi masina personala sau vreun alt mijloc de transport.

Undeva, in padure, gasesti un bolovan de aur de 100 kg. Este clar nu il poti manevra singur. Ce faci?
Il lasi acolo, il abandonezi? Il lasi acolo in ideea ca revii cu o dalta si un ciocan si iei bucati din el, cu riscul ca intre timp altcineva sa il gaseasca si sa-l ia.

Sau te gandesti sa gasesti pe cineva, o ruda, un prieten, o cunostinta sau chiar un strain, caruia sa-i ceri ajutorul, constient fiind ca va trebui sa imparti comoara cu acea persoana. 50% dintr-o comoara de aur este tot mai bine decat 100% din nimic.
Pe cine gasesti? Trebuie sa fie cineva de incredere, nu un nebun care ar fi in stare sa te omoare odata vazuta comoara in masina lui, sau un hot, sau unul mai slab ca tine.

Si atunci vei incepe procesul de triere, de identificare a viitorului partener ideal in functie de caracterul personal, calitati fizice (sa fie in stare sa ridice cu tine bolovanul de aur), capacitate mentala, mijloace materiale, (daca gasesti pe unul tot ca tine fara masina, nu poate fi de niciun ajutor).

Deci viitorul partener trebuie sa aibe un caracter bun, sa fie puternic, sa detina un mijloc de transport, si nu in ultimul rand sa fie disponibil si sa aibe dorinta de a se asocia cu tine. Daca esti o persoana cu viziune, te gandesti la un bijutier, un artizan care sa poata prelucra aurul.

#15
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Sunt interesat.
Doar că nu dețin bani pentru investit.
Experiența cu CNC este mică, însă cu aparate de tăiere, debitare etc este destul de mare.

#16
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
De ce nu începi prin a comanda produsul final la atelierele deja existente și pe parcurs dezvoltarea producție cu utilaje proprii?

#17
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View Postelectro2006, on 13 noiembrie 2022 - 05:44, said:

De ce nu începi prin a comanda produsul final la atelierele deja existente și pe parcurs dezvoltarea producție cu utilaje proprii?
Pentru ca mi-as crea singur competitie.  Atat identificarea unei nise, a unui produs vandabil din acea nisa cat si a potentialilor clienti, numit studiu de piata, reprezinta 80% dintr-o afacere.
Un studiu de piata se desfasoara in luni, poate ani de zile, timp in care sunt alocate atat timp cat si resurse financiare, La crearea produsului, plecand de la concept, design, alegerea materialului, etc. iarasi alocare de resurse. Si dupa toate acestea, eu ar trebui sa ma duc la un atelier si sa le ofer totul pe tava, iar peste o luna de zile sa vad produsul meu pe piata vandut la jumatate de pret, ba chiar mai mult, clientul sa-mi spuna ca el a gasit produsul respectiv pe nu stiu ce site, situl "colaboratorului" la jumatate de pret.

#18
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Pe partea de identificare nisa de piata si protectia ulterioara impotriva concurentei ai dreptate.
Problema este ca cerintele tale sunt cam mari, ai nevoie de un partenrt supercalificat plus aport de capital.
Cel mai simplu ar fi sa fii tu singurul invrestitor si sa cauti un muncitor supercalificat.Greu de gasit si greu de racolat, orice investie/afacere comporta un grad de risc, stii bine asta.
Cand spun greu de racolat ma refer la faptul ca un muncitor supercalificat are un venit sigur, nimeni nu va accepta un venit mai mic "pana se pune firma pe picioare".
Solutia pe care ai gasit-o este sa imparti povara.
Muncitorului supercalificat tu ii vei cere sa renunte la acel venit basca si sa vina cu bani de acasa si cel mai important fapt este acel "muncitor" sa stie ca cel putin in perioada de inceput a afacerii este posibil sa nu aibe niciun venit.
Foarte greu de gasit partenerul dar o eventuala asociere nu este imposibila.
Dar asocierea nu va dura nici in cazul ipotetic ca afacerea va genera un oarecare profit.
Pe vremuri, adica in urma cu 30 de ani 2 indivizi s-au asociat,Unul dintre ei ruda cu o uitata jucatoare de tenis, in afacere era antrenor de tenis, celalalt administrator efectiv al terenului de tenis.
Au luat in chirie un teren de tenis la unui club sporitv, in asociere 50/50%, aport la cheltuieli si un eventual beneficiu.
Domnul "antrenor" venea la "servici" cand dorea, adica daca avea pe cine sa antrezene, celalat de dimineata pana seara, ingrijea terenul, se ocupa de toate cele, grosul veniturilor venea de la inchirierea terenului pentru amatori comparativ cu veniturile din "antrenoratul" pentru semi-profesionisti.
Basca ca venitul "intelectual" al antrenorului de tenis, nu se impartea 50-50, poate o cerinta normala , un fel de drept de propietate intelectuala.
Venituri de 100 lei din inchiriat de teren, cota de venit 50 -50.
Dintr-o ora de antrenoriat, cota era 70 - 30 sau 80 - 20 in favoarea antrenorului dar daca nu ai pe cine sa antrenezi.
Cam asa arata si propunerea ta de asociere, vei insista pe o parte de "propietate intelectuala" in raport cu posibilul asociat.
Daca afacerea va merge prost sau nu va merge deloc asociatul va pierde mult mai mult comparativ cu tine.
Am dat exemplu de mai sus din motiv ca stii unele "amanunte de business" si intr-o afacere asociativa este de preferat ca cele mai multe responsabilitati sa fie asumate de partenerul de afaceri.
Repet, e posibil sa gasesti un asociat dar nu il vei gasi aici pe forum.

Edited by danutzu22, 13 November 2022 - 08:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate