Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema video hardware sau software - Vivobook 15

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Salut, am urmatoarea problema la care nu reusesc sa gasesc o explicatie: cateodata incep sa-mi apara artefacte dubioase pe ecran, imaginile se pixelizeaza sau "infloresc" si daca ma duc cu cursorul peste ele, isi revin.
Sistemul este un Vivobook 15 i5-1135G7 cu iris XE.
Problema apare in orice browser si in desktop (mai rar) precum si pe un al doilea monitor pe hdmi.
Ce parere aveti, ce sa incerc sau ce am de facut?

Attached Files



#2
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salutare, mai mult ca sigur placa video. Ai putea sa incerci sa instalezi alte drivere, dezinstalate cele de acum si instalate ceva mai vechi.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur placa video. Ea sa driverele

#4
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 21.07.2011
Daca mai ai garantie trimite-l in service

#5
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Asa am zis si eu, ca e placa video. Am reinstalat driverele noi cu clean install si am rulat un 3dmark cu time spy si absolut nici o problema in el, dar in meniu incepuse sa infloreasca iar imaginea... O sa-l duc la garantie, are cateva luni.

Edited by lexman, 06 November 2022 - 10:24.


#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Ala e screenshot sau poza cu telefonul? Ca artefactele de la placa video nu ar avea de ce sa apara pe screenshot

#7
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View PostMooF2010, on 06 noiembrie 2022 - 16:27, said:

Ala e screenshot sau poza cu telefonul? Ca artefactele de la placa video nu ar avea de ce sa apara pe screenshot
culmea, e screenshot, de aia si nedumerirea mea.

Attached Files


Edited by lexman, 06 November 2022 - 19:58.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
La fel face si cu ultimele drivere video de pe site-ul Asus, precum si cu ultimele drivere de la Intel?
Testeaza pe rand, intai cele de la Asus, apoi cele de la Intel. Mai intai le descarci local, apoi te deconectezi de la internet. Le dezinstalelezi pe cele actuale, dai restart si reinstalezi noile drivere video. Abia apoi te reconectezi la internet. Daca ramai conectat, Windows va cauta si va instala singur driverele

Edited by nei-k, 06 November 2022 - 19:58.


#9
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View Postnei-k, on 06 noiembrie 2022 - 19:57, said:

La fel face si cu ultimele drivere video de pe site-ul Asus, precum si cu ultimele drivere de la Intel?
Testeaza pe rand, intai cele de la Asus, apoi cele de la Intel. Mai intai le descarci local, apoi te deconectezi de la internet. Le dezinstalelezi pe cele actuale, dai restart si reinstalezi noile drivere video. Abia apoi te reconectezi la internet. Daca ramai conectat, Windows va cauta si va instala singur driverele

am facut asta, fara rezultat. sa fie o problema de la Aero?
Nu vad ce relevanta ar avea, dar a inceput sa faca asa la 4-5 zile dupa ce am inceput sa-l conectez la un monitor extern 2560x1080.

Edited by lexman, 06 November 2022 - 20:02.


#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Se manifesta la fel, atat pe display-ul propriu, cat si pe monitor? Eventual, testeaza si conectarea cu alt monitor sau televizor.
incearca sa setezi manual o rezolutie mai mica decat cea normala, eventual si o rata de refresh diferita...
Daca problema persista, cred ca s-a bulit ceva la placa video

As mai incerca:
- update BIOS
- rulat un Linux de pe stick USB, ca sa fii sigur ca nu e de la Windows
- alte memorii RAM, in cazul in care nu e lipit pe placa de baza. Eventual, daca ai atat RAM lipit cat si placuta separata, incerci fara acea placuta . Artefacte video mai poate genera si RAM defect. Aici e mai sensibil, Asus sunt mai gretosi cu garantiile daca desfaci laptopul, chiar si pentru upgrade conform manual.

#11
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

View Postnei-k, on 06 noiembrie 2022 - 20:14, said:

Se manifesta la fel, atat pe display-ul propriu, cat si pe monitor? Eventual, testeaza si conectarea cu alt monitor sau televizor.
incearca sa setezi manual o rezolutie mai mica decat cea normala, eventual si o rata de refresh diferita...
Daca problema persista, cred ca s-a bulit ceva la placa video

As mai incerca:
- update BIOS
- rulat un Linux de pe stick USB, ca sa fii sigur ca nu e de la Windows
- alte memorii RAM, in cazul in care nu e lipit pe placa de baza. Eventual, daca ai atat RAM lipit cat si placuta separata, incerci fara acea placuta . Artefacte video mai poate genera si RAM defect. Aici e mai sensibil, Asus sunt mai gretosi cu garantiile daca desfaci laptopul, chiar si pentru upgrade conform manual.

da, pe ambele monitoare se manifesta problema. a inceput intai pe cel extern si apoi am observat-o si pe laptop. Refresh-ul e la 60 la ambele. O sa incerc cu rezolutie mai mica, altfel il duc la service si sa se descurce ei cu el, ca are garantie.

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Incearca si schimbarea refresh, poate ajuta...
Am avut un laptop vechi - cred ca Intel gen 4 sau 5, la care facea probleme Display-ul propriu cu refresh pe Auto si la 60 Hz. L-am pus pe 45 Hz si functiona perfect.

#13
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Verifica in setarile video daca nu cumva ai pe acolo vreo setare activata pentru sharpening.

Din moment ce atat Nvidia cat si AMD au asa ceva, nu o fi si Intel mai prejos :>


#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 28.09.2008
@lexman fiind vorba de laptop e clar ce ai de facut.
Daca apar pe ecran diverse artefacte dubioase sau alte erori, evident faci o reinstalare de w10 ca sa vezi daca e ceva hardware.
Daca problema persista inseamna xa e ceva hardware si cum nu cred ca ai placa de baza de rezerva il duci la un service.

Nu imi vine sa cred ca topicul e deschis pe 6 noiembrie si inca se mai discuta aici.

In mod normal in maxim 1 ora trebuia sa ai un raspuns.

Daca era vorba de PC mai puteai schimba un cablu sau vreo componenta dar la laptop ce interventie sa faci???.??

#15
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 01.11.2004
Da disable la Intel Crystal-Clear Game Sharpening : https://www.intel.co...and-center.html

Sunt pline subredditurile W10 si W11 cu posesori de placi Nvidia care intampina aceasi problema cu filtru de 2 lei pentru sharpening :

https://www.reddit.c...cs_bug_in_apps/
https://www.reddit.c...only_dark_apps/

Edited by Arthos, 08 November 2022 - 12:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate