Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nelamuriri privind asa numita axa a raului * Cosmologie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Ce anume vrea sa sugereze fizicianul Lawrence Krauss atunci cand afirma in acest clip ca anomalia CMB depistata de telescopul WMAP sugereaza o corelare cu planul de orientare al Sistemului Solar si si chiar equinox-ul Pamantului ?
Cum a rezultat acea linie anisotropica si cat de valida experimental e acea sectionare a imaginii CMB cu Universul Observabil si de ce a fost ea necesara pentru model...eu asta nu inteleg. Daca observatorul ar fi pe Marte sau o planeta din sistemul stelar Alpha Centauri, nu ar trebui ca el sa vada aceasi rezultat ? Adica sa masoare doar o aparenta pozitie geocentrica privilegiata in conditiile in care oriunde te-ai afla...esti inconjurat de radiatia cosmica de fond ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1LLCXJp1QJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by doxan, 05 November 2022 - 20:23.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stau sa ma uit la clip ca-i prea lung, insa o posibila chestie ar fi ca observatiile sunt eclipsate de centrul galaxiei noastre, unde sunt foarte multe stele care pot genera biasuri in observatii.
Planul sistemului solar din ce stiu difera de cel galactic, deci nu ar trebui sa aiba treaba.

#3
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 maccip, on 05 noiembrie 2022 - 22:38, said:

Nu stau sa ma uit la clip ca-i prea lung, insa o posibila chestie ar fi ca observatiile sunt eclipsate de centrul galaxiei noastre, unde sunt foarte multe stele care pot genera biasuri in observatii.
Planul sistemului solar din ce stiu difera de cel galactic, deci nu ar trebui sa aiba treaba.

Pacat, clipul merita urmarit. In esenta, dincolo de numele bombastic si nefericit ("axa a raului"), baietii argumenteaza ca exista niste coincidente directionale intre structura multipolara (di/quadru-pol) a CMB si planul ecliptic si cel ecuatorial al Terrei. Pe baza acestor coincidente, distinsii colegi din filmulet se intreaba retoric daca nu cumva asta ar acorda o pozitie speciala planetei noastre in Univers, ipoteza pe care o considera ciudata si anomala, in contradictie cu principiul copernican. Pacat ca rationamentele prezentate sunt facute "comercial", rasturnate. Daca exista o coincidenta semnificativa a Universului observat in intregul sau cu planul ecuatorial terestru despre care stim cu siguranta ca a variat si continua sa varieze ca inclinare fata de planul eclipticii, explicatia nu poate fi ca Universul urmeaza de-a lòungul mileniilor in chip fidel miscarile de precesie/nutatie terestre care duc la modificarea in timp a acestei inclinari (chestia aia care se invata la geografie ca e cam 23,5° la data actuala) ci, pur si simplu, ca rezultatele observate au izotropia afectata de miscarile instrumentelor de observatie, puternic corelate cu miscarile Terrei insesi. Ceea ce trebuie lamurit este in ce mod miscarile Terrei/instrumentelor conduc la anizotropia multipolara observata a CMB. Examinarea ipotezei situatiei privilegiate a Terrei ca si cum ar avea vreo minima sansa sa aiba de-a face cu realitatea este senzationalism ieftin, nu stiinta serioasa.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007
Daca observatiile se fac de pe pamant, atunci sunt afectate si de miscarea pamantului. De pe satelit nu ar trebui insa. Nu stiu de unde s-au facut observatiile pentru harta aia.
Oricum, nu sunt tare pasionat de astronomie pentru ca necesita diverse cunostinte mai slab corelate, cunostinte care nu prea imi incap in capul din dotare, plin de alte prostii.
Mi se pare ca-i plina de tot felul de speculatii provenite probabil din slaba cunoastere a universului. Nu prea ma intereseaza si nu prea ma misca chestiile astea despre CMB, dark matter, dark energy. Nu sunt coapte suficient.
Daca-ti aduci aminte, nici macar nu am cazut de acord cu privire la faptul ca universul e infinit. Multi zic ca-i finit, eu nu pot pricepe in ruptul capului cum naiba e posibil sa sustii asa ceva.
So.. mai las sa se coaca aceste chestii. Poate s-or coace in timpul vietii mele, altfel nu prea ma intereseaza.

#5
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 maccip, on 06 noiembrie 2022 - 08:44, said:

Daca observatiile se fac de pe pamant, atunci sunt afectate si de miscarea pamantului. De pe satelit nu ar trebui insa.

Depinde. Daca vorbim de un satelit, acesta orbiteza in jurul Soarelui in planul eclipticii odata cu Terra, apoi daca este plasat la o latitudine apropiata de ecuatorul terestru, atunci planul miscarii orbitale in jurul Terrei coincide cu planul nostru ecuatorial, deci ambele planele de relevanta sunt in mod natural asociate miscarilor satelitare chiar daca obiectul nu sta formal pe suprafata planetei.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007
Yeap/ Oricum, orice anizotropie de tipul asta(corelata cu ceva), as pune-o pe seama conditiilor de obtinere a datelor.  Pentru ca tocmai acel ceva cu care e corelata anizotropia, e si cauza anizotropiei. Pentru mine nu e un mister. Mister ar fi daca n-ar fi asa, dintr-un oarecare motiv suplimentar.

#7
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Datele au fost colectate de telescoapele spatiale COBE, WMAP si Planck...rezultatul a fost aceasi pe doua dintre hartile cerului in radiatie CMB, este putin probabil sa fie o eroare instrumentala.
Mai degraba, eu cred ca e o pozitie experimentala biased, o coincidenta rara care a rezultat in clipa in care hartile au fost suprapuse, deci natura experimentului a generat un rezultat putin probabil care e rodul hazardului.
Este interesant daca aceleasi date s-ar obtine daca observatorul s-ar afla pe Luna, Marte sau Titan.

Edited by doxan, 06 November 2022 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate