Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Cea mai avantajoasa tara din Europa pentru un OnLine business

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016
Salutare!

Stie cineva care tara din Europa ar fi cea mai avantajoasa din punct de vedere fiscal pentru deschiderea unui online/E-commerce business, cetatean roman fiind.

Nu as avea nicio problema sa operez businessul in Romania. Din punct de vedere fiscal Romania prezinta avantaje net superioare fata de Germania sau Franta,  insa imi este teama de legile ambigue/interpretabile (dupa interesele de grup), birocratie, dosarele cu sine, lipsa de protectie a consumatorului, abuzurile fiscului, costuri administrative, etc.

Multumesc anticipat.

#2
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Luxemburg, Lichtenstein, Malta

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
o sa-ti trebuiasca un contabil acolo (mai multi $), trebuie sa deschizi un cont bancar acolo (nu stiu daca se poate on line), cand repatriezi profitul poate fi complicat plus altele care nu-mi vin in minte acum...

#4
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Romania este o tara imprevizibila din punctul acesta de vedere, vezi de exemplul anul acesta cu elimianarea societatolor ce au optat pentru 3% si redistribuirea lor.

Estonia este probabil una dintre ele are 0% impozit in cursul anului in cazul ca ai generat profit, se impoziteaza doar la distribuire 20%.

Edited by iulian_1976, 05 November 2022 - 02:16.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Estonia

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Estonia by far!

#7
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016
Absolut urasc ca fac asta, sunt mandru de a fi roman, insa legislatia imprevizibila din Romania, legea care se aplica aleatoriu, ANAF-ul care pare sa fie un stat in stat, ma determina sa iau aceasta masura.
Am inteles ca Georgia este o alta tara, care, in teorie cel putin, este deschisa firmelor cu obiect de activitate exclusiv online.

View Postjohndoes, on 04 noiembrie 2022 - 22:56, said:

Luxemburg, Lichtenstein, Malta
Re: Luxemburg, ai cumva experienta personala sau doar din informatii? Multumesc

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Georgia nu e încă in EU, deci ar fi un dezastru legal cu taxele și restul birocrației.

#9
bastardpig

bastardpig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2022

View PostDonMarino, on 04 noiembrie 2022 - 22:18, said:

Salutare!

Stie cineva care tara din Europa ar fi cea mai avantajoasa din punct de vedere fiscal pentru deschiderea unui online/E-commerce business, cetatean roman fiind.

Nu as avea nicio problema sa operez businessul in Romania. Din punct de vedere fiscal Romania prezinta avantaje net superioare fata de Germania sau Franta,  insa imi este teama de legile ambigue/interpretabile (dupa interesele de grup), birocratie, dosarele cu sine, lipsa de protectie a consumatorului, abuzurile fiscului, costuri administrative, etc.

Multumesc anticipat.
Decat Estonia cum iti recomanda altii, pentru ca e o tara est-europeana mica totusi, deci clientela mai mica,  si mai ales, trebuie sa ai curaj nebun sa fii vecin acum cu rusul in vremurile astea, mai bine iti sugerez:
-Danemarca
-Suedia
-Finlanda
-Norvegia

Seriozitatea si amabilitatea oamenilor sunt mai mari acolo. Si nici nu te lovesti de un puhoi de taxe sau de birocratie. Daca te adaptezi frigului, s-ar putea sa-ti placa pentru ca acolo e nivelul de trai cel mai ridicat, si automat vei avea mai multa clientela.

Germania e prea stricta si reglementeaza economia mai ceva ca o tara comunista. Si din nou, sa te duci acum in Germania cand e in prag de rationalizare energetica, numai ideala pentru dechis afaceri nu este acum.
In Franta ai sa te lovesti de taxe, birocratie toxica si de sindicate. Belgia e cam la fel.
Marea Britanie e deja aglomerata de afaceristi, de startup-uri, si acum e pe duca economic din cauza ultimelor evenimente de acolo.
Spania, Grecia, Italia si Portugalia sunt si astea cam sarace, plus ca seriozitatea de acolo e la nivel de Romania si cine stie de ce rechini dai pe acolo unde e coruptie mare si politica imprevizibila.
Olanda ar mai fi o sugestie, si Austria, dar .....sa nu le zici ca esti roman. Insa sunt tari mici.

#10
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View Postbastardpig, on 06 noiembrie 2022 - 03:53, said:

Decat Estonia cum iti recomanda altii, pentru ca e o tara est-europeana mica totusi, deci clientela mai mica,  si mai ales, trebuie sa ai curaj nebun sa fii vecin acum cu rusul in vremurile astea, mai bine iti sugerez:
-Danemarca
-Suedia
-Finlanda
-Norvegia

Seriozitatea si amabilitatea oamenilor sunt mai mari acolo. Si nici nu te lovesti de un puhoi de taxe sau de birocratie. Daca te adaptezi frigului, s-ar putea sa-ti placa pentru ca acolo e nivelul de trai cel mai ridicat, si automat vei avea mai multa clientela.

Germania e prea stricta si reglementeaza economia mai ceva ca o tara comunista. Si din nou, sa te duci acum in Germania cand e in prag de rationalizare energetica, numai ideala pentru dechis afaceri nu este acum.
In Franta ai sa te lovesti de taxe, birocratie toxica si de sindicate. Belgia e cam la fel.
Marea Britanie e deja aglomerata de afaceristi, de startup-uri, si acum e pe duca economic din cauza ultimelor evenimente de acolo.
Spania, Grecia, Italia si Portugalia sunt si astea cam sarace, plus ca seriozitatea de acolo e la nivel de Romania si cine stie de ce rechini dai pe acolo unde e coruptie mare si politica imprevizibila.
Olanda ar mai fi o sugestie, si Austria, dar .....sa nu le zici ca esti roman. Insa sunt tari mici.

Ca bine le zici neicusorule...vb ca un om batran cu experienta.

De Germania sunt satul pana peste cap. Am un business aici in constructii civile, si in platesc in jur de Eur.40.000 pe luna.
Cand spui nivel de seriozitate in Sp., It., Por., Gr., vrei sa spui aceeasi tiganie birocratica, la fel ca in Ro. Nici aici nu te pot contrazice.
Cat despre tarile Nordice, mai putin ma intereseaza temperaturile scazute, pentru ca eu vreau doar sa infiintez firma acolo, iar activitatea de eCommerce  mi-o pot desfasura, eventual, in Ro.

Referitor la Estonia, o sa ma apuc sa studiez legile fiscale, licente, autorizatii, impozite, etc,, numai ca ar fi o problema cu reputatia magazinului online.

Eu aici in Germania traiesc si imi desfasor activitatea la 80km de Luxemburg si ma gandeam aici.

In ceea ce priveste Olanda, cunosc f multi oameni care in ultimele 4-5 luni au plecat dinGermania sa munceasca acolo. Chiar aseara am vb cu un prieten care a venit din Canada, a inceput o afacere in Olanda si dupa 4 luni a primit un credit de business de 300k pentru niste utilaje.

O zi buna in continuare!

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Suntem in EU. Nu contează dimensiunea pieții locale, ai acces oricum la toată EU.

Also, in cazul Estoniei, nici Rusia nu prea contează. In general nu prea contează, ca dacă e sa între in Baltice s-o dus toată Europa anyway.

Estonia e foarte digitalizată. De asta ai nevoie in 2023. Și s-au focusat fix pe idea de business-uri străine cu sediul in Estonia.
Nici măcar nu trebuie sa te deplasezi acolo :)

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbastardpig, on 06 noiembrie 2022 - 03:53, said:

Decat Estonia cum iti recomanda altii, pentru ca e o tara est-europeana mica totusi, deci clientela mai mica,  si mai ales, trebuie sa ai curaj nebun sa fii vecin acum cu rusul in vremurile astea, mai bine iti sugerez:
-Danemarca
-Suedia
-Finlanda
-Norvegia

Seriozitatea si amabilitatea oamenilor sunt mai mari acolo. Si nici nu te lovesti de un puhoi de taxe sau de birocratie. Daca te adaptezi frigului, s-ar putea sa-ti placa pentru ca acolo e nivelul de trai cel mai ridicat, si automat vei avea mai multa clientela.

Germania e prea stricta si reglementeaza economia mai ceva ca o tara comunista. Si din nou, sa te duci acum in Germania cand e in prag de rationalizare energetica, numai ideala pentru dechis afaceri nu este acum.
In Franta ai sa te lovesti de taxe, birocratie toxica si de sindicate. Belgia e cam la fel.
Marea Britanie e deja aglomerata de afaceristi, de startup-uri, si acum e pe duca economic din cauza ultimelor evenimente de acolo.
Spania, Grecia, Italia si Portugalia sunt si astea cam sarace, plus ca seriozitatea de acolo e la nivel de Romania si cine stie de ce rechini dai pe acolo unde e coruptie mare si politica imprevizibila.
Olanda ar mai fi o sugestie, si Austria, dar .....sa nu le zici ca esti roman. Insa sunt tari mici.
Cu o singura exceptie: Norvegia. Vezi ca Norvegia nu e in UE...si daca vrei sa faci afaceri in Norvegia, ca firma, orice intra sau iese din Norvegia, e cu 25% in plus. In rest, treaba e simpla, nu e birocratie....un PFA ti-l deschizi in 5 minute si nu ai nevoie de bani de start-up. Un AS (echivalentul lui SRL din RO) ti-l deschizi relativ repede si ai nevoie de 3500 de euro pentru start-up.
Contabilitate e simplu, exista firme onlinecare se ocupa de asta. Fiken.no sau Conta.no. Platesti o suma modica si ai acolo toata platforma de contabilitate...

Dupa cum ziceam, te omoara importul-exportul de servicii .... ca platesti TVA.

#13
DonMarino

DonMarino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.04.2016

View Posttehnics, on 09 noiembrie 2022 - 13:45, said:

Cu o singura exceptie: Norvegia. Vezi ca Norvegia nu e in UE...si daca vrei sa faci afaceri in Norvegia, ca firma, orice intra sau iese din Norvegia, e cu 25% in plus. In rest, treaba e simpla, nu e birocratie....un PFA ti-l deschizi in 5 minute si nu ai nevoie de bani de start-up. Un AS (echivalentul lui SRL din RO) ti-l deschizi relativ repede si ai nevoie de 3500 de euro pentru start-up.
Contabilitate e simplu, exista firme onlinecare se ocupa de asta. Fiken.no sau Conta.no. Platesti o suma modica si ai acolo toata platforma de contabilitate...

Dupa cum ziceam, te omoara importul-exportul de servicii .... ca platesti TVA.
Multumesc de informatie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate