Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cautare adaptor pentru SSD-uri NVME cu M-key la SATA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Buna, vreau sa cer ajutorul intr-o chestiune: am un SSD NVMe in plus pentru care nu am un slot M2 suplimentar pe plata de baza si nici un slot PCIE disponibil (pentru un adaptor la PCIe). As fi vrut sa il instalez intr-un adaptor pentru SATA. Ceva de tipul acesta:

https://www.cel.ro/a...sd-pNSMyMTwm-l/

Problema este ca toate adaptoarele de acest tip au conectoare B-key care se potrivesc doar cu SSDurile M2 de tip SATA, cu conector B+M. Nu reusesc sa gasesc nicaieri un adaptor de acest format 2.5 inch, dar care sa aiba un conector M-key in interior, pentru a conecta SSD-uri NVMe la conectorii SATA ai placii de baza. Ar putea cineva sa imi ofere o sugestie? Sau nu exista adaptoare de 2.5 inch cu conectare SATA pentru SSD-urile NVMe?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E ca si cum ai avea un PKM pe 7.62x54R si ai vrea sa tragi prin el munitie .300WSM fara sa-ti explodeze teava...
Seamana dar nu rasare...

Or fi ele seriale si SATA si PCIe, dar e cu totul alta interfata, alte viteze, frecvente, etc.
Un adaptor ar costa cat un SSD iar performanta ar fi chiar sub SATA.

Edited by loock, 04 November 2022 - 17:49.


#3
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postloock, on 04 noiembrie 2022 - 17:45, said:

E ca si cum ai avea un PKM pe 7.62x54R si ai vrea sa tragi prin el munitie .300WSM fara sa-ti explodeze teava...
Seamana dar nu rasare...

Or fi ele seriale si SATA si PCIe, dar e cu totul alta interfata, alte viteze, frecvente, etc.
Un adaptor ar costa cat un SSD iar performanta ar fi chiar sub SATA.

Aha, am inteles. Va sa zica de-aia sloturile B-Key de pe adaptoarele care se introduc in PCIe au un conector SATA separat. Deci, practic NVMe nu poate sa interactioneze cu interfata SATA.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDelPino, on 04 noiembrie 2022 - 17:01, said:


https://altex.ro/rac...WhoC9QgQAvD_BwE

#5
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostDelPino, on 04 noiembrie 2022 - 17:01, said:

nu am un slot M2 suplimentar pe plata de baza
[...]
Sau nu exista adaptoare de 2.5 inch cu conectare SATA pentru SSD-urile NVMe?

Ti-ai raspuns singur la intrebare.
Nu stiu de ce dati banii pe NVMe cand aveti o petarda de placa de baza. NVMe sunt pentru viteza, adica viteza!
Daca vrei sa mergi pe autostrada, vinde-ti caii si caruta si ia-ti un BMW sau AUDI.

#6
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View Postloveparade, on 04 noiembrie 2022 - 19:56, said:


Ti-ai raspuns singur la intrebare.
Nu stiu de ce dati banii pe NVMe cand aveti o petarda de placa de baza. NVMe sunt pentru viteza, adica viteza!
Daca vrei sa mergi pe autostrada, vinde-ti caii si caruta si ia-ti un BMW sau AUDI.

Cine a zis ca am dat bani?  Posted Image  Mi-a ramas de la un alt aparat defect.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Doar intr-un adaptor nvme extern. Vei avea un stick super rapid.
https://www.emag.ro/.../pd/DQV6SCMBM/?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate