Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unitatea și alte chestii la Români

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ onisifor12 : nu sunt neam de boier, deşi probabil în trecut am avut rude mai bogate. Dar spre mirarea unora (şi disperarea altora) sunt un Bucureştean care chiar îşi iubeşte oraşul. Kitchul caselor o fi la interior (la unele), că la exterior sunt o.k. Se pot recompartimenta (dacă merge), izola termic, numai că la noi nu există această cultură şi noii îmbogăţiţi... Iar că put nu e vina lor, e vina nepăsării umane.
Pe mine mă liniştesc străzile cu case vechi. Cele cu clădiri moderne, nu. De asemenea, nu pot să nu admir faptul că în trecut civilizaţia umană a avut unele aspecte mult superioare civilizaţie actuale, deşi era mai puţin dotată tehnic (asta dădea şi acele greşeli structurale de care zici tu, deşi sunt case solide).
Mai nasol la cutremur e cu blocurile. Într-o casă mare nu sunt mulţi oameni şi nici nu riscă să cadă chiar toată (deşi poate cădea toată). La un bloc sunt mai mari riscurile. Unele blocuri interbelice sunt chiar reuşite la arhitectură (altele sunt şi la apartamente) şi dacă e vorba de arhitectură simplistă, ar trebui luate drept reper. La mine în zonă au făcut nişte blocuri mai deosebite d.p.d.v. arhitectural (au şi stil postbelic), însă apartamentele au însă o împărţeală mai proastă decât la clădirile vechi.
Omenirea e unită la distrus...

#20
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgarett, on 04 noiembrie 2022 - 14:34, said:

Dacă faci stau zece pe margine: "hai bă, așa se face? Păi eu făceam mult mai bine!"

Iar dacă iese bine şi place lumii: "Las' că ştim noi de unde a avut bani: a furat ! Hoţu' !"

#21
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022

View Postrevenco_andrei, on 04 noiembrie 2022 - 23:14, said:

Toate popoarele sunt mai mult sau mai putin la fel. Doar ca vesticii au avut colonii, de unde s-a schimbat putin atitudinea atat fata de conationali, cat si fata de societatile "inferioare".
In timp ce frangezii, englezii, spaniolii, germanii si alte natii vor tinde sa isi menajeze conationalii si vor exploata in mare masura popoarele "inferioare" (est-europenii, turcii, negrii, asiaticii, nord-africanii, indienii sau pakistanezii - ...dupa caz), noi astia mai prapaditi trebuie sa ne exploatam in primul rand semenii.
E zgâriată placa asta cu colonialismul,cu explorarea, cu "oprimatii", etc. Și da, nu toate culturile au aceeași valoare. Eu fac parte dintr-o societate inferioară altora și superioară celorlalte. Iar explicația nu este că unii sunt mai avansați pentru că au fost colonialiști sau au beneficiat de clima mai favorabilă. După cum unele societăți pot și involua până practic până la evul mediu chit că se pot lăuda cu universități și fabrici de automobile și drone.

#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postdjl, on 05 noiembrie 2022 - 13:20, said:

Mai nasol la cutremur e cu blocurile. Într-o casă mare nu sunt mulţi oameni şi nici nu riscă să cadă chiar toată (deşi poate cădea toată). La un bloc sunt mai mari riscurile.
Depinde de când sunt realizate și cum, bineînțeles. Tocmai că într-o casă mare nu sunt oameni mulți, de asta nu se insistă cu renovările, reabilitările lor, asta apropo de gentrificare.
„Oamenii” au făcut bani(cum i-au făcut e altceva) și stau în Elveția, pe malul lacului Como etc., nu le pasă să repare mahalaua.
E adevărat că alea renovate arată OK, au un „aer” mai muntenesc, habsburgic/regal dar una peste alta cel puțin în ceea ce privește cele locuibile cred că totul se rezumă la rentabilitate, fiabilitate.
Sunt greu de întreținut, încălzit pentru buzunarul comun căsoaicele.
Era și o fază într-un film, serial ceva care îmi vine acum în minte: sună cineva la un castel la ușă, și până vine și răspunde se face seară.

Edited by onisifor12, 05 November 2022 - 17:54.


#23
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021
@djl, cred ca răspunsul e proprietarii, coroborat cu o lege care sa-i oblige să o facă. E dureros și nedrept dar nu se poate îndrepta nedreptatea făcută prin confiscare și dare în posesie altuia decât celui ce a avut o proprietate decât respectând proprietarul. Care are drepturi. Dar și obligații. N-ai puterea de a întreține? Vinzi și lași pe altul. Nu merită cheltuiala? Abia atunci comunitatea despăgubește la valoarea reală (aia la care nu găsești cumpărător) și face ceva în loc. Nu aștepți și nu ai victime. Numai că asta nu se va aplica pentru ca nu mai ies voturile, proteste, bla bla.
Cutremurul ce va veni ne va face foarte cunoscuți pe glob. Nu suntem nici pregătiți, nici bogați și nici deștepți. Nasol.

#24
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
Pentru ca vreme de 50 de ani ni s-a bagat unitate pe gat cu forta. D-aia nu mai vrem sa auzim de ea.

#25
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Da și cartea la fel :D

#26
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

View Postgarett, on 04 noiembrie 2022 - 14:37, said:


Nah, poporul  de bine de rău are niște atribute și interese comune țeluri comune etc.
Românii pe de altă parte sunt fix ca-n bancul cu lacul de smoală!

Eu atâta vreau să zic, nu poți să faci referire la un banc și să nu pui bancul.

#27
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Subscriu. Să auzim bancul! Nici eu nu îl știu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate