Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Unitatea și alte chestii la Români

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Cum ieri fu acel cutremur mic și a început să se discute despre subiect prin mass-media și aseară a fost la televizor un reportaj despre clădiri degradate din București (unele au probleme structurale, dar au fost lăsați și pereții să se deterioreze), m-am gândit din nou că sunt multe clădiri frumoase (cel puțin pe dinafară) care riscă să se prăbușească. Inițial m-am gândit să deschid un topic despre cine ar trebui să le reabiliteze, consolideze, dar cum despre așa ceva se cam discută, m-am gândit la o discuție despre unitatea la Români și chestii asociate. Unele dintre aceste clădiri sunt locuite de oameni care nu au bani și deci nu pot investi. Dar, sunt cazurile în care s-a dorit consolidarea acestora și a fost îndeajuns să zică cineva nu și gata. Un prim exemplu de lipsă de unitate... totuși, e vorba de viață, nu de "nu am chef să fie vopsit cu galbe, vreau verde". La mine s-a pus acum ceva ani problema reabilitării termice, 2 persoane nu au fost de acord... nu s-a făcut. În schimb, e "termobarizat" că așa prevede legea (termobarizat = pus robineți termostatici și repartitoare).
De ce există această lipsă de unitate la Români când e vorba de făcut ceva bun? Că la unire la prostie (precum galeriile de fotbal) există unitate. Dar când e de făcut ceva bine, nu. Nu pot învinovăți doar comunismul, că totuși unele nasoale existau și din trecut, iar de Alo-alo se fac 32 de ani, deci între timp s-ar mai fi putut schimba ceva. Înțeleg de asemenea că există uneori o teamă colectivă și că mai fac unii prostii (la mine au modernizat liftul cu ușă automată la cabină, dar nu au spus că vor să facă asta), dar chiar așa.
Mi se pare de asemenea ciudat că le e teamă să apară dezordine în casă, dar pe stradă, unde e loc public, fac prostii... în casa ta faci ce vrei (până la unele limite), pe stradă nu, dar la noi e invers.
Mentalitățiile astea sunt păguboase, că nu putem trece nici măcar de "clasele primare" și mi-e teamă pentru viitor. Dar întrebarea rămâne.

#2
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdjl, on 04 noiembrie 2022 - 14:21, said:

De ce există această lipsă de unitate la Români...
Oh, this s..t will be fun! :lol:
Pune și un poll, să fie tacâmul complet! :D

#3
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006
djl, nu-i nimic nou, asa se intampla de fiecare data, cum se "bese" pamantul putintel incep discutiile, doar o sigura zi, dupa aceea se uita totul. Ocazional se mai aduce aminte de subiectul asta. In rest asta-i poporul, din asta facem parte cu totii, chit ca vrem, chit ca nu vrem. Daca vrei sa faci ceva de ce faci, daca nu faci de ce nu faci? Asa a fost, este, si va fi!

Edited by un_el, 04 November 2022 - 14:31.


#4
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postun_el, on 04 noiembrie 2022 - 14:28, said:

Daca vrei sa faci ceva de ce faci, daca nu faci de ce nu faci?
Dacă faci stau zece pe margine: "hai bă, așa se face? Păi eu făceam mult mai bine!" :D

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 11.08.2003
Daca mergi cu alti 4 prieteni la o bere, sigur toti vreti in acelasi loc si aceeasi bere? Apoi, daca o mana de oameni nu va sincronizati preferintele, cum vrei s-o faca 20-40-100?
Si nu e doar la noi, stai linistit, din ADN suntem diferiti.

#6
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postun_el, on 04 noiembrie 2022 - 14:28, said:

... asta-i poporul ...
Nah, poporul  de bine de rău are niște atribute și interese comune țeluri comune etc.
Românii pe de altă parte sunt fix ca-n bancul cu lacul de smoală!

Edited by garett, 04 November 2022 - 14:37.


#7
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
privesti dintr-o perspectiva gresita, unitate exista, dar in bule mai mici, cu interese comune. intr-un bloc cu 100 de tipologii diferite nu ai cum sa ai unanimitate. dar asa e traiul la bloc

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Initiator locul unde stai acum, are contract cu hidroelectrica?

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdjl, on 04 noiembrie 2022 - 14:21, said:

Că la unire la prostie (precum galeriile de fotbal) există unitate.
sunt sigur ca se poate observa o corelație intre prostie si unitate si in alte domenii

Prostii : problema nu e la mine sau la ceilalți la fel ca mine . Hai sa ne unim sa luptam împotriva celor care nu sunt ca noi.
Deștepții: problema este la mine - trebuie sa concurez cu ceilalți nu sa ma unesc cu ei

#10
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsorin147, on 04 noiembrie 2022 - 14:35, said:

Daca mergi cu alti 4 prieteni la o bere, sigur toti vreti in acelasi loc si aceeasi bere? Apoi, daca o mana de oameni nu va sincronizati preferintele, cum vrei s-o faca 20-40-100?
Si nu e doar la noi, stai linistit, din ADN suntem diferiti.
prin tarile pe unde cladirile nu sint gata sa se prabuseasca, sincronizarea o face legea! si amenda babana pentru neconformare!

Edited by tytysor, 04 November 2022 - 16:06.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Din cate imi amintesc Statul stie care blocuri sunt "cu bulina rosie".
Problema exista si se stie de ea, dar nu de la ultimul cutremur ci de ani buni.
Unitatea disparut odata cu capitalismul salbatic.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View Posthorhescu, on 04 noiembrie 2022 - 14:52, said:

privesti dintr-o perspectiva gresita, unitate exista, dar in bule mai mici, cu interese comune. intr-un bloc cu 100 de tipologii diferite nu ai cum sa ai unanimitate. dar asa e traiul la bloc
si cu toate aste, referitor la exemplul de la care a plecat discutia, tara e plina, sint sute si sute, poate mii de blocuri reabilitate termic!

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Da, hai sa consolidam de la buget cladirile cu bulina ale bogatanilor din centru. Poate le mareste valoarea caselor de la 200.000 EUR la 300.000 EUR.
What could go wrong???

#14
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Unitate la romani?
LOOOL

Neamul asta este atat de bolnav psihic, incat nu e un popor, e o populatie, ca sa folosesc un cliseu.


Despre veche problema a cladirilor vechi, cutremurul este solutia tragica.
Costa enorm sa repari si proprietarii nu isi permit, iar sa vanda, o vor face pe nimic.

#15
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 21.02.2022

View Postdjl, on 04 noiembrie 2022 - 14:21, said:

Nu pot învinovăţi doar comunismul, că totuşi unele nasoale existau şi din trecut, iar de Alo-alo se fac 32 de ani, deci între timp s-ar mai fi putut schimba ceva. Înţeleg de asemenea că există uneori o teamă colectivă şi că mai fac unii prostii (la mine au modernizat liftul cu uşă automată la cabină, dar nu au spus că vor să facă asta), dar chiar aşa.
Mi se pare de asemenea ciudat că le e teamă să apară dezordine în casă, dar pe stradă, unde e loc public, fac prostii... în casa ta faci ce vrei (până la unele limite), pe stradă nu, dar la noi e invers.
Mentalităţiile astea sunt păguboase, că nu putem trece nici măcar de "clasele primare" şi mi-e teamă pentru viitor. Dar întrebarea rămâne.
Ba poti invinovati foarte bine comunismul. Inca mare parte dintre noi am plecat de la tara in anii 50-60-70-80 si n-am ajuns nici pana in ziua de astazi, am ramas suspendati pe drum. E normal ca cei din generatia asta sa fie mai individualisti mai dupa gard. La tara se radea de tine daca erai sarac. Nu ne pasa de nimic ce este la comum, cel mult am sudat niste bancute printre blocuri ca sa putem sta la barfa pe ele, tot ca la tara.

LE
Urbanizarea s-ar fi produs si fara comunism totusi si poate intr-o masura mai mare dar cred ca am fi functionat altfel, distributia populatiei s-ar fi facut dupa criterii mai naturale decat cele stabilite de comunisti.

Edited by echoshoworacle, 04 November 2022 - 22:36.


#16
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005
Toate popoarele sunt mai mult sau mai putin la fel. Doar ca vesticii au avut colonii, de unde s-a schimbat putin atitudinea atat fata de conationali, cat si fata de societatile "inferioare".
In timp ce frangezii, englezii, spaniolii, germanii si alte natii vor tinde sa isi menajeze conationalii si vor exploata in mare masura popoarele "inferioare" (est-europenii, turcii, negrii, asiaticii, nord-africanii, indienii sau pakistanezii - ...dupa caz), noi astia mai prapaditi trebuie sa ne exploatam in primul rand semenii.

Acum ca se umple Bucurestiul de toate natiile, romanii incet dar sigur or sa fie mai uniti. Mai degraba as iesi cu flat la bere decat cu vreun ramadanian de prin indonezia sau alta tarisoara din orientul indepartat.

#17
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Tu ești din neam de boieri cumva?
Mai bine puneai titlul/te-ai preocupa de „UTILITATEA la români”.

View Postdjl, on 04 noiembrie 2022 - 14:21, said:

că sunt multe clădiri frumoase (cel puţin pe dinafară) care riscă să se prăbuşească.
Nu sunt frumoase. Sunt kitchuri infecte pline de decorațiuni și brizbrizuri care put a veceu public. Să se prăbușească fără să moară nimeni sau să fie dărâmate. Sunt niște jeguri.
Unitate la curățenie și la igienă. Pus mâinile la făcut curat. Asta este de dorit, de viitor.
Majoritatea clădirilor construite în secolele XIX-XX, alea cu epicentrul în zona furculisionului, nu sunt un reper din punct de vedere structural/U.T.C.B.-ist. Dacă ar fi fost, ar fi rezistat cu brio până azi.
Sunt apanajul mântuielii, a muncii necalificate de proastă calitate făcută cu sila din sărăcie. Fii pragmatic și nu mai plânge nostalgic după niște mortăciuni.
Ce e util și rezistent, s-a reabilitat(biblioteci, hoteluri etc., chiar și mai vechi de Art Deco, din alea de boieri de care visezi să ai fără să muncești). Cum sunt blocurile comuniste sau multe clădiri din centru. Urâte, vai steaua lor, dar au o utilitate ÎN PREZENT.
Casele de boieri și palatele nu au utilitate. Doar fațada de ele. Vorba aia cu leopardul. Cel puțin nu toate, alea care nu au sunt bine venite să se ducă cât mai fără pagube umane și să apară clădiri noi, frumoase, minimaliste în locul lor. Orice, clădiri de birouri, locuințte etc..
Înșiși proprietarii lor nu au interes să le „refacă” pentru că sunt greu de intreținut, foarte ineficiente termic.
Neamul prost între timp nu mai e nici așa numeros, la fel ca și finanțele alea boierești, și ăia care sunt, ce să vezi!? Sunt plecați/mutați în țările calde.
Asta ca răspuns la „unitate”.
"Simplicity is the ultimate sophistication."

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostAhasverus, on 04 noiembrie 2022 - 20:47, said:

Unitate la romani?
LOOOL

Neamul asta este atat de bolnav psihic, incat nu e un popor, e o populatie, ca sa folosesc un cliseu.


Despre veche problema a cladirilor vechi, cutremurul este solutia tragica.
Costa enorm sa repari si proprietarii nu isi permit, iar sa vanda, o vor face pe nimic.
Matale sinteti bolnav psihic? sau nu sinteti roman?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate