Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Atacuri de panică diferite?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 MindArchitect, on 05 noiembrie 2022 - 18:33, said:


Este ciudat sa te duci la psihologi 2 ani si sa nu ai ce povesti macar 1-2 file.

Eu imi notam ce sa intreb psihigologul. Cum observam vreo problema, intrebam.


Stii ce imi pare ciudat? Ca ai fost 2 ani la psiholog, 2, dar nu stii "coping mechanism", mecanisme de adaptare, mecanisme de a face fata.
Erau tineri, batrani, femei, barbati?
Eu am fost la cel mai scump psiholog din oras, psiholog de apare si pe la televizor.

Psihologul atat are voie, iti poate prescrie ceaiuri, suplimente alimentare. Ceaiul de sunatoare este bun pentru serotonina.
Vitamina D de o iei vara de la soare, tot asa are legatura cu foarte multe din starile astea.
Stai la soare, te plimbi in natura.

Si mai exact cum decurgea o sedinta la psiholog, imi zici si la primul si la al doilea, de curiozitate ca abordarile pentru anxietate sunt diverse.

Anxietatea de obicei exclude depresia. La anxietate iti este teama de viitor, de vreun eveniment. Esti anxios.
Depresia este teapa de trecut, ramai blocat cu ceva in trecut, ori nu ai trecut de vreo perioada de doliu, regrete, mare dragoste.

Psihiatri trateaza cu pastile si mai putin cu vorba.
Am fost si eu la un psihiatru, maxim 2 minute am stat, eu doream sa povestesc cum ma simt, cum au inceput starile. Cred ca in 2 minute era deja gata.
Psihiatri nu stau la discutie, nu este rolul lor.
Am fost la cardiolog, am fost la psihiatru, apoi dupa ce am primit asa zisul tratament de la psihiatru dupa 1-2 minute de consultatie, am fost la psiholog.
Ca eu asta te intreb ce ai discutat tu 2 ani cu 2 psihologi, eu am fost la psiholog 1-2 luni.
O sedinta pe saptamana, in prima sedinta mi-a dat un sir lung de analize pe care le-am facut.
Mi-a zis de meditatie, mi-a explicat despre subconstient.
Explica logic niste treburi.

Eu aveam o problema cu multitasking si overthinking. Si lucram cu psihologul.
Si am zis in felul urmator, indiferent ca este anxietate sau ca este orice altceva, hai sa imi schimb viata, am inceput sa ma odihnesc mai mult, am avut N subiecte despre scapat de stres.
Mi-a zis sa meditez cate minute nu mai stiu o zi psihologul, de 3 ori pe zi. Eu faceam de 7 ori exercitiul de ti-am zis de el.
Incet, nu ma gandeam la nimic.

Si da, aveam tot felul de ganduri, ca acum o sa trebuiasca sa meditez toata viata, ca o sa trebuiasca sa iau toata viata relaxopithol. Si ete ca mi-am revenit.
Dar nu mai pun la suflet, la mine era si discutia ca eram baiat prea bun, cu familia, cu toata lumea, am invatat sa fiu mai distant.

Ete subiect de la mine de cand am descoperit atacurile de panica si anxietatea, nu stiam ce se petrece cu mine. Primisem cadou si o mizerie de ceas care masura bataiele inimi, mai rau ma panica. L-am aruncat. Aveam si un tensiometru, imi luam tensiunea.
https://forum.softpe...somn anxietate
Ete ca uitasem, cardiologul mi-a dat exatravalerian cardio dupa ce a zis ca am inima sanatoasa.

https://forum.softpe...somn anxietate

Am facut cateva subiecte, a durat ceva pana sa stapanesc treburile.

Si ai grija cu sfaturile primite pe forum, eu am mai facut subiecte pe langa astea, am avut mesaje carora le-am dat raport si au fost sterse.
Am avut si mesaje private.
Unele sfaturi erau periculoase.

Ca o idee generala, ia de mediteaza, ia de fa miscare, ia de te hidrateaza, ia de stai la soare, ia de nu citi despre anxietate ca mai rau te panichezi.
Eu am intrebat psihologul, i-am spus ce patesc, ca ma documentam despre atacurile de panica, anxietate. Mi-a zis un sfat util, sa ma documentez din surse de incredere.
Asa pe internet gasesti ca si tine, care nu s-au tratat, care au zi hai ca trece.

Nu spune la straini despre treburile astea, psihologul este discret.

Eu am fost la psiholog pana mi-am dat seama ca o sedinta de o ora dura 20 de minute si nu prea mai aveam ce sa ne zicem.
Si de atunci am descoperit ca am avut colegi de la job cu anxietate, chiar si o sefa care avea cateva atacuri de panica pe zi.
Am tacut din gura, m-am intarit, mi-am vazut de ale mele.

Si s-a mai intamplat sa am nopti nedormite inaintea vreunei sedinte, vreunui examen important, am vazut ca viata nu se termina dupa o noapte nedormita.
Vrei sa adormi? La 22:30 ai stins tv-ul si medititezi, bagi white noise pe youtube, cauti meditatie ghidata pe google, romana si engleza.
Si mergi inainte.
Eu îmi notam ce voiam să rezolv, dar o spun sincer și fără exagerare, psihologul se lega de ce considera el și o ținea așa câteva ședințe, până nu mai vedeam nici rostul să mai merg la el. Recunosc, poate nu am ales cei mai buni psihilogi. Pe atunci, încă eram adolescentă și abia îmi convinesesem mama să îmi dau bani să mă duc la "așa ceva". Mama considera că ar trebui să stau și să îndur singură, că trece. La primul psiholog, m-am dus la câteva luni după decesul bunicii de care eram foarte atașată, deces în urma căruia rămăsesem cu atacuri de panică pe care le aveam și de dimineață până seara (dar nu se manifestau ca acestea, aveam maxim tensiunea 140/90 și puls 130). Doamna era psiholog și psihoterapeut, și am făcut câteva transe, lucru care m-a ajutat considerabil cu atacurile de panică. Totuși, după asta, psihologul a devenit puțin "neprofesional". Programam o ședință, dar după mă amâna, întârzia, mă chema să merg împreună cu dumneaei la cabinetul din București (noi făceam la cel din zona mea), unde tot nu făceam ședințe, ci doar așteptam să își termine treburile. Ajunsesem chiar să mă simt criticată de dumneaei, ținea să menționeze lucruri de care mă simțeam mândră (odată mă machiasem la o ședință, după mult timp în care nu avusesem starea pentru așa ceva, și a ținut să spună că parcă aș fi glob din acela din discotecă, care strălucește de la iluminatorul aplicat pe obraji) sau lucruri de care nu mă simțeam mândră (m-a criticat pentru că îmi era teamă să trec strada într-un loc fără trecere de pietoni, doar pentru că o enerva să mă aștepte).

După mai multe evenimente de genul ăsta, am ales să renunț, dar în 2019 am avut din nou nevoie de psiholog, după ce nu mă mai puteam înțelege cu mine, nu mai voiam să continui facultatea pentru că nu mai țineam pasul cu ea, etc. Era perioada în care apăruse covid-ul, și eram foarte anxioasă, singură, etc. Dumneaei era psiholog (diagnostic și tratament), la primele ședințe m-am simțit bine, m-a învățat diverse chestii pe care primul psiholog nu mi le-a spus niciodată. Totuși, nu au fost atât de multe sau utile (pentru mine). Cum am spus și mai sus, această doamnă se axa pe lucruri cărora nu le înțelegeam legătura cu situația mea (ședință de ședință voia să vorbim despre relațiile mamei și ale surorii mele, și ce le-a făcut pe ele să aibă uneori un comportament aiurea față de mine, deși problema mea era anxietatea, lipsa de motivație, dorința de a renunța la facultate, faptul că nu îmi găseam drumul în viață, etc), deși eu mergeam cu lista făcută, despre subiectele care mă deranjau și pe care voiam să le discutăm. Eventual, a trebuit să facem ședințele online și atunci am simțit cel mai mult că nu are niciun efect tot ce vorbim, și că nu e nicio schimbare, nu trezea nimic în mintea mea, și pe deasupra au fost și câteva probleme financiare (era destul de scump), așa că am ales să renunț și la acesta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate