Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Daca fac unei rude buletin cu adresa mea poate sa vina sa stea la mine cand vrea si cat vrea ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 MembruAnonim, on 03 noiembrie 2022 - 23:57, said:

Simplu, cand este plecat de acasa (ca doar nu o sa stea 24/24 in casa) schimba yala Posted Image Cand se introarce, hopa ca nu mai merge cheia. Doar nu o sa rupa usa/scandal, stie si el ca va fi amendat de politie.

Cum de altfel stie ca daca cheama politia, politia in va baga in casa. Ca domiciliu. Am avut vecini in situatia asta.

 hellmarvel, on 04 noiembrie 2022 - 05:32, said:

Dude, daca te temi de frate-tu atunci nu-l primi sa stea la tine, iar daca se prevaleaza ca are adresa acolo CHIAR CA NU-L PRIMI. Ca proprietar primesti in casa (sau iei in spatiu, pentru CI) pe cine vrei, dar si poti sa dai afara pe cine vrei. Fara acte de proprietate (adresa din buletin nu e act de proprietate) ori contract valabil de orice fel (care poate si ala fi reziliat) frate-tu nu poate sta la tine fara acordul tau.

Nu confunda dreptul de proprietate cu dreptul de locuire. Ca la evidenta populatiei semnezi ca il primesti in spatiu nu ca ii dai un domiciliu pe buletin. Retragerea acestui drept se face strict in instanta de catre proprietar.
Poti studia pe portatul de justitie, sunt n procese pe speta asta dupa ce unii au vandut domicii pe bani si s-au trezit cu colegi de apartament.

Edited by MooF2010, 04 November 2022 - 05:49.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MooF2010, on 04 noiembrie 2022 - 05:43, said:

Cum de altfel stie ca daca cheama politia, politia in va baga in casa. Ca domiciliu. Am avut vecini in situatia asta.
Nu se poate - poliția fără un executor care are în mână o sentință definitivă nu bagă pe nimeni în casa altcuiva.

 MooF2010, on 04 noiembrie 2022 - 05:43, said:

Poti studia pe portatul de justitie, sunt n procese pe speta asta dupa ce unii au vandut domicii pe bani si s-au trezit cu colegi de apartament.
N procese... Pune link-uri, arată că nu vorbești din auzite.

 tytysor, on 03 noiembrie 2022 - 22:16, said:

Si NU, in baza contractului de inchiriere nu-ti faci C.I. (nu se mai numeste buletin de decenii!!!) trebuie acordul proprietarului dat la serviciul de evidenta!
Ba se poate și fără acordul proprietarului dacă îndeplinește una dintre astea 3 condiții:
- e autentificat la notar
- e înregistrat la Fisc
- a fost făcut la un avocat.
Scrie pe toate site-urile celor de la Evidență, uite un exemplu:
http://www.starecivi...-dovada-adresa/

 Lex404, on 03 noiembrie 2022 - 22:44, said:

divortul se pronunta la tribunal. La fel si revocarea dreptului locativ.
Mai nou e mult mai simplu - te duci la la Evidență și declari că omul nu (mai) locuiește acolo:
https://www.baiamare...e-de-domiciliu/
Numai că pentru a-i anula cartea de identitate e nevoie să-l și găsească Posted Image


 samoilaaa, on 03 noiembrie 2022 - 20:40, said:

daca vin vreodata rudele astea doua ale mele au dreptul sa stea la mine cand vor si cat vor doar pentru ca i am ajutat cu buletinul ? sau in caz de ceva ar avea drept de proprietate impreuna cu fiul nostru ?

Răspunsul e NU la amândouă întrebările. Ajută-i, fără act de identitate li se complică viața rău.

Edited by althea, 04 November 2022 - 11:33.
corecturã


#21
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Pai tu nu iti cunosti fratele ? Daca al meu ar avea nevoie de adresa pentru CI cu mare placere l-as lua in spatiu. Doar pentru a avea actele in regula. Daca are probleme, si nu are unde sa locuiasca, l-as primi pentru o perioada, pana isi va gasi un loc al lui. In aceasta perioada, daca se preconizeaza a fi mai lunga va participa la cheltuielile casei, frate-frate, dar branza-i pe bani.
Daca devine nesimtit si nu vad interes in a cauta o locuinta, sa se descurce, aplicam metoda bagajului la usa.
In concluzie, nu-ti face griji. Legal nu ma intereseaza sa studiez despre ce este vorba, in cazul tau cred ca este mai usor fiindu-ti frate.
Si stai linistit, sunt adrese la care locuiesc fictiv mii de persoane, ce ar fi sa vina aia toti la un moment dat sa locuiasca acolo !?

#22
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
E complicat atunci cand ii ai in casa si au domiciliul pe buletin si vrei sa-i dai afara, politia nu poate sa-i dea afara din domiciliul trecut pe buletin. Deci daca de asta ti-e frica, pur si simplu nu-i lasi sa doarma la tine "doar doua nopti" , le platesti un motel sau ceva .

Edited by Handicarpati, 04 November 2022 - 06:43.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Totuși. De ce nu își face CI pe adresa la care locuiește de fapt? De ce ii trebuie adresa fictivã?

Also. Wtf. Dacã locuiesc in Italia nu au nevoie de CI. Își pot face pașaport CRDS.

Edited by Lex404, 04 November 2022 - 09:31.


#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 andreic, on 03 noiembrie 2022 - 23:54, said:

Cateva considerente... ce inseamna domiciliu -> conform art. 87 din Codul Civil, „este acolo unde aceasta declară că îşi are locuinţa principală". Dar nu are nicio treaba cu dreptul de proprietate.
De aici se intelege in mare ce se poate si ce nu...
Devine dupa facultatio, pentru ca, este nevoie de cel putin 8 clase absolvite pe bune, ca sa intelegi ce inseamna ''domiciliu'' sau ''locuinta''!

#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 althea, on 04 noiembrie 2022 - 06:32, said:

Nu se poate - poliția fără un executor care are în mână o sentință definitivă nu bagă pe nimeni în casa altcuiva.


N procese... Pune link-uri, arată că nu vorbești din auzite.


Ba se poate și fără acordul proprietarului dacă îndeplinește una dintre astea 3 condiții:
- e autentificat la notar
- e înregistrat la Fisc
- a fost făcut la un avocat.
Scrie pe toate site-urile celor de la Evidență, uite un exemplu:
http://www.starecivi...-dovada-adresa/


Mai nou e mult mai simplu - te duci la la Evidență și declari că omul nu (mai) locuiește acolo:
https://www.baiamare...e-de-domiciliu/
Numai că pentru a-i anula cartea de identitate e nevoie să-l și găsească Posted Image


Răspunsul e NU la amândouă întrebările. Ajută-i, fără act de identitate li se complică viața rău.
Personal inteleg altceva din materialul de pe linkul respectiv, dar nefiind meseria mea, nu va contrazic si imi recunosc public eroarea!

Ref. la ultimul text citat, nu imi apartine, nu stiu de ce apare sub numele meu!?

 Lex404, on 04 noiembrie 2022 - 09:30, said:

Totuși. De ce nu își face CI pe adresa la care locuiește de fapt? De ce ii trebuie adresa fictivă?

Also. Wtf. Dacă locuiesc in Italia nu au nevoie de CI. Își pot face pașaport CRDS.
pentru ca multe probleme din tara nu se pot rezolva daca esti CRDS!

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 tytysor, on 04 noiembrie 2022 - 11:18, said:

Ref. la ultimul text citat, nu imi apartine, nu stiu de ce apare sub numele meu!?
Pentru că am butonat aiurea, bine că ai observat.  
Am corectat acum.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 tytysor, on 04 noiembrie 2022 - 11:18, said:


pentru ca multe probleme din tara nu se pot rezolva daca esti CRDS!

Care, mai exact? CRDS este act de identitate pe teritoriul romaniei. Eu nu am avut nicio problema in RO cu CRDS..

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
cand expira actul actual, trebuie sa isi faca altul, deci expirarea este un termen limita pentru stabilirea domiciliului pe baza declaratiei pe proprie raspundere.
Daca vrei mai multe OUG 97/2005

 pasilla, on 04 noiembrie 2022 - 00:03, said:

Mda. In ce lege se precizeaza asta ?

aia care iti da voie sa respiri. stabiirea domiciliului este considerata un drept fundamental, iar radierea domiciliului, greu de tot de facut. mai bine astepti pana expira si nu-ti mai dai acordul.
uite un extras dintr-o hotarare judecatoresca, din 2012 ce-i drept.
Imprejurarea ca paratul urmeaza a fi evacuat din imobilul proprietatea reclamantei poate constitui un temei legal pentru schimbarea cartii de identitate a acestuia, insa cererea cu acest obiect nu poate fi formulata decat de parat, nici reclamanta neputand solicita schimbarea mentiunilor din acest act, nici instanta neputand dispune radierea domiciliului.
De asemenea, instanta retine ca, la momentul solicitarii eliberarii unei noi carti de identitate, ca urmare a schimbarii domiciliului, paratul trebuie sa faca dovada existentei unui alt domiciliu decat cel declarat anterior ca fiind in imobilul proprietatea reclamantei, la eliberarea actului de identitate.
Mai mult, instanta retine, din art.26 din O.U.G. nr.97/2005, ca persoana fizica nu poate fi lipsita, nici macar temporar, de un domiciliu. Or, in conditiile in care ar fi admisa cererea reclamantei de radiere a domiciliului inscris in evidentele serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, paratul ar fi lipsit, cel putin temporar, de domiciliu.
Reclamanta, in calitate de proprietara a imobilului situat in Bucuresti, sector 2, pastreaza toate prerogativele acestui drept, putand exercita in mod liber posesia, folosinta si dispozitia.
In consecinta, pentru motivele de fapt si de drept anterior mentionate, instanta va respinge ca neintemeiata capatul de cerere privind radierea domiciliului paratului stabilit la adresa mai sus precizata.

 pasilla, on 03 noiembrie 2022 - 23:45, said:

Conform carui articol de lege ?


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 strongsss, on 04 noiembrie 2022 - 12:34, said:

Reclamanta, in calitate de proprietara a imobilului situat in Bucuresti, sector 2, pastreaza toate prerogativele acestui drept, putand exercita in mod liber posesia, folosinta si dispozitia.
In consecinta, pentru motivele de fapt si de drept anterior mentionate, instanta va respinge ca neintemeiata capatul de cerere privind radierea domiciliului paratului stabilit la adresa mai sus precizata.


Mai nou procedura de anulare a domiciliului unei persoane care nu stă acolo unde scrie pe CI e destul de simplă și nu mai implică instanța. Simplă pe hârtie, că practic e destul de greu. Trebuie să fie găsit omul și să i se taie colțul cărții de identitate. O să pun textul legal și am rugămintea să-l citiți înainte de a posta. Nu de alta, dar am pus mai sus un link cu rezumat în cuvinte puține și nu pare că ar fi făcut cineva click pe el.

Quote

Articolul 62
(1) În situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că o persoană fizică, ce are înscris în actul de identitate domiciliul sau reședința la adresa imobilului proprietatea sa, nu mai locuiește la această adresă, se solicită efectuarea de verificări în teren de către structura teritorială a Poliției Române.

(2) În cazul în care se constată că persoana fizică în cauză nu mai locuiește la adresa declarată ca domiciliu, lucrătorul de la S.P.C.E.P. efectuează mențiuni în R.N.E.P. cu privire la încetarea valabilității mențiunii privind domiciliul, astfel încât aceste date să reprezinte date de istoric, în sensul prevăzut de dispozițiile art. 10 alin. (4).

(3) În situația sesizării din oficiu că o persoană fizică nu mai locuiește la adresa cu care figurează înregistrată în R.N.E.P., lucrătorii de evidență solicită lucrătorilor de poliție efectuarea de verificări în teren în condițiile alin. (1).

(4) Lucrătorul de poliție desemnat să dea curs solicitării prevăzute la alin. (3) ia o declarație proprietarului imobilului care a primit în spațiu persoana în cauză și, după caz, altor persoane care locuiesc în imobil sau care pot oferi informații privind prezența persoanei la adresa respectivă și întocmește un proces-verbal, dispozițiile alin. (2) aplicându-se în mod corespunzător.

(5) Actul de identitate al persoanei aflate în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) sau (3) se anulează de către lucrătorii cu atribuții pe linie de evidență a persoanelor potrivit art. 81 alin. (2) și (3), cu efectuarea mențiunii aferente în R.N.E.P., iar colțul acestuia se distruge în condițiile alin. (4) al aceluiași articol.

(6) Atunci când persoana aflată în una dintre situațiile prevăzute la alin. (1) sau (3) nu poate fi identificată pentru anularea actului de identitate, se efectuează în R.N.E.P. mențiunea corespunzătoare anulării și cea privind necesitatea reținerii documentului la momentul legitimării în vederea transmiterii către instituția emitentă.

(7) În situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că o persoană fizică, ce are înscris în actul de identitate mențiunea de reședință la adresa imobilului proprietatea sa, nu mai locuiește la această adresă, se solicită efectuarea de verificări în teren de către structura teritorială a Poliției Române și vor fi desfășurate activitățile prevăzute la alin. (2) și (3), precum și efectuarea mențiunii aferente în R.N.E.P.

(8) În situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că fostul proprietar are înscris în actul de identitate domiciliul sau reședința la adresa imobilului proprietatea sa, lucrătorul de la S.P.C.E.P. efectuează mențiuni în R.N.E.P. cu privire la încetarea valabilității mențiunii privind domiciliul, astfel încât aceste date să reprezinte date de istoric, în sensul prevăzut de dispozițiile art. 10 alin. (4), în baza documentului cu care face dovada proprietății.
https://legislatie.j...mentAfis/240117

Pe scurt, așa se face dacă nu mai vrei ca cineva să aibă domiciliul la adresa ta -  mai pun o dată link-ul:
https://www.baiamare...e-de-domiciliu/

#30
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
@altea: in acest topic este vorba, in principal, de acceptul primirii in spatiu si, in subsidiar de ce se poate intampla daca fratele si sotia se intorc definitiv in tara.
Initiatorul a mentionat ca nici o ruda nu mai este dispusa sa-i ajute pe cei doi cu actele de identitate, el fiind singurul care a mai facut-o. Posibil ca ingrijorarea initiatorului sa fie legitima din diverse motive.

#31
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
E bine de stiut cele de mai sus, referiror la "procedura de anulare a domiciliului unei persoane care nu stă acolo unde scrie pe CI".
Majoritatea dintre noi nu stim cine sau cate persoane au inca domiciulul la adresa noastra, (membri din familia fostului propietar sau alte persoane luate in spatiu).
...
Pe la inceputul anului, la noi in oras, a fost un caz in care cererea pentru atribuirea unui loc de parcare rezidenţial a fost respinsă pe motivul că: datorii la bugetul local,
deoarece la adresa lui figura o persoana cu datorii, luat în spaţiu de foştii proprietari.
Când afli că nu ai primit loc de parcare fiindcă în casa ta mai „locuieşte” cineva

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 cioclopica, on 04 noiembrie 2022 - 14:06, said:

@altea: in acest topic este vorba, in principal, de acceptul primirii in spatiu si, in subsidiar de ce se poate intampla daca fratele si sotia se intorc definitiv in tara.
Îmi atragi atenția că-s offtopic, sau ce vrei să zici cu asta?  :)
I-am răspuns și inițiatorului. Ce am scris în rest e pentru ceilalți colegi.

 cioclopica, on 04 noiembrie 2022 - 14:06, said:

Posibil ca ingrijorarea initiatorului sa fie legitima din diverse motive.
Nu știu la ce te gândești. Nu-l pot obliga să-i țină la el și nu dobândesc vreun drept de proprietate doar pentru că au domiciliul acolo, el de astea a zis.

#33
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 althea, on 04 noiembrie 2022 - 14:56, said:

Nu știu la ce te gândești. Nu-l pot obliga să-i țină la el .
"daca vin vreodata rudele astea doua ale mele au dreptul sa stea la mine cand vor si cat vor doar pentru ca i am ajutat cu buletinul ?"
In baza declaratiei de primire in spatiu primesc un drept locativ.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu le dă niciun drept care să fie mai presus de drepturile lui de proprietar care dacă vrea te primește în casă, dacă nu te ține pe-afară. Consimțământul acela nu are valoarea unui contract de închiriere.

#35
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Consimtamantul nu are clauze. In definitiv, initiatorul poate proceda cum doreste, decizia ii apartine.

#36
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 samoilaaa, on 03 noiembrie 2022 - 20:40, said:

Buna seara , am fratele si sotia lui care locuiesc in italia si ii ajut de cativa ani cu buletinul pentru ca nu mai vrea nici o ruda sa ii ajute

ieri m am intalnit cu o cunostinta mai veche care mi a povestit ca tot asa o ruda pe care o ajuta cu buletinul a venit in tara de tot si a venit la persoana respectiva spunand ca sta doar cateva zile , cunostinta mea a acceptat iar acum ruda nu mai vrea sa plece

cunostinta acum nu stie cum sa procedeze ca sa il scoata afara din casa

daca vin vreodata rudele astea doua ale mele au dreptul sa stea la mine cand vor si cat vor doar pentru ca i am ajutat cu buletinul ? sau in caz de ceva ar avea drept de proprietate impreuna cu fiul nostru ?

Dacă nu sunt proprietari îi poți da afară oricând. Adresa din buletin e una, dreptul de proprietate e alta. Faptul că au adresa trecută acolo nu înseamnă că au vreun drept efectiv să încalce acea proprietate. E doar o chestie birocratică, o însemnare că statul va purta cu ei corespondența oficială prin adresa ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate