Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Daca fac unei rude buletin cu adresa mea poate sa vina sa stea la mine cand vrea si cat vrea ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
samoilaaa

samoilaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2008
Buna seara , am fratele si sotia lui care locuiesc in italia si ii ajut de cativa ani cu buletinul pentru ca nu mai vrea nici o ruda sa ii ajute

ieri m am intalnit cu o cunostinta mai veche care mi a povestit ca tot asa o ruda pe care o ajuta cu buletinul a venit in tara de tot si a venit la persoana respectiva spunand ca sta doar cateva zile , cunostinta mea a acceptat iar acum ruda nu mai vrea sa plece

cunostinta acum nu stie cum sa procedeze ca sa il scoata afara din casa

daca vin vreodata rudele astea doua ale mele au dreptul sa stea la mine cand vor si cat vor doar pentru ca i am ajutat cu buletinul ? sau in caz de ceva ar avea drept de proprietate impreuna cu fiul nostru ?

Edited by samoilaaa, 03 November 2022 - 20:41.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsamoilaaa, on 03 noiembrie 2022 - 20:40, said:

daca vin vreodata rudele astea doua ale mele au dreptul sa stea la mine cand vor si cat vor doar pentru ca i am ajutat cu buletinul ? sau in caz de ceva ar avea drept de proprietate impreuna cu fiul nostru ?
Nu. Nici una si nici cealalta.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Cum dreaq?! Si divortul nu se poate pronunta pana cand nu expira buletinul, nu?
Sunt/esti proprietar, nu-l vrei pe Gigi atarnache in casa, jet! Ca-i faci buletin nu inseamna ca esti obligat ca 10 ani sa-l tii atarnache. Basca, sa-i cumperi si bere zilnic. :)

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
zici ca ''domiciliul'' este trecut la misto pe CI?

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
Desigur ca ii dai afara ... cu ordin de evacuare.

Edited by vestale, 03 November 2022 - 21:28.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu are drept locativ si nici drept de proprietate.
Eu zic sa nu strici relatia cu fratele pentru un nimic. Nu mai pune botu' la mi-a zis mie cineva care stie pe cineva...

Esti proprietar si tu hotarasti ce si cum.
La proprietatea mea aveau buletin fostii proprietari pana de curand. Cand s-au mutat nu si-au schimbat buletinele. Si nu, nu aveau nici un drept sa vina peste mine sa stea.
La 2 luni dupa ce am achizitionat locuinta i-am data afara ca nu mai voiau sa plece. Nu cu politia, au plecat de bunavoie, dar...

Alt exemplu: inchiriez o locuinta si in baza contractului de inchiriere imi fac buletin la adresa respectiva (am dreptul). Dupa ce expira contractul de inchiriere am dreptul sa stau acolo cu japca doar in baza buletinului? Nu!

Edited by Friskey, 03 November 2022 - 21:54.


#7
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Cred ca iti faci griji mai mari si mai multe decat trebuie.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostFriskey, on 03 noiembrie 2022 - 21:40, said:

Nu are drept locativ si nici drept de proprietate.
Eu zic sa nu strici relatia cu fratele pentru un nimic. Nu mai pune botu' la mi-a zis mie cineva care stie pe cineva...

Esti proprietar si tu hotarasti ce si cum.
La proprietatea mea aveau buletin fostii proprietari pana de curand. Cand s-au mutat nu si-au schimbat buletinele. Si nu, nu aveau nici un drept sa vina peste mine sa stea.
La 2 luni dupa ce am achizitionat locuinta i-am data afara ca nu mai voiau sa plece. Nu cu politia, au plecat de bunavoie, dar...

Alt exemplu: inchiriez o locuinta si in baza contractului de inchiriere imi fac buletin la adresa respectiva (am dreptul). Dupa ce expira contractul de inchiriere am dreptul sa stau acolo cu japca doar in baza buletinului? Nu!
Niet! sint situatii diferite. Daca n-ai vorbi din plictiseala si ai fi facut operatiune de ''primire in spatiu'' respectiva, ai sti ce scrie pe acel formular! formular pe care-l completezi si semnezi la serviciul de evidenta! descarca un formular ca nu e secret si conspecteaza-l!

Si NU, in baza contractului de inchiriere nu-ti faci C.I. (nu se mai numeste buletin de decenii!!!) trebuie acordul proprietarului dat la serviciul de evidenta!

Edited by tytysor, 03 November 2022 - 22:18.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttytysor, on 03 noiembrie 2022 - 22:16, said:

Daca n-ai vorbi din plictiseala si ai fi facut operatiune de ''primire in spatiu'' respectiva, ai sti ce scrie pe acel formular! formular pe care-l completezi si semnezi la serviciul de evidenta!
Hai cu explicatiile:
Attached File  dom.png   91.42K   194 downloads

Edited by pasilla, 03 November 2022 - 22:24.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsorin147, on 03 noiembrie 2022 - 21:12, said:

Cum dreaq?! Si divortul nu se poate pronunta pana cand nu expira buletinul, nu?
Sunt/esti proprietar, nu-l vrei pe Gigi atarnache in casa, jet! Ca-i faci buletin nu inseamna ca esti obligat ca 10 ani sa-l tii atarnache. Basca, sa-i cumperi si bere zilnic. Posted Image

divortul se pronunta la tribunal. La fel si revocarea dreptului locativ.


Also, afaik, e ilegala treaba asta cu domicilii fictive.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpasilla, on 03 noiembrie 2022 - 22:24, said:

Hai cu explicatiile:
Attachment dom.png
ce nu intelegi din acel text? care cuvint nu ti-e clar?

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007
divortul se poate pronunta si la notar.

View PostLex404, on 03 noiembrie 2022 - 22:44, said:

divortul se pronunta la tribunal. La fel si revocarea dreptului locativ.

nu poti opri un om sa intre in domiciliul sau, deci teama initiatorului este justificata.

View Postpasilla, on 03 noiembrie 2022 - 22:24, said:

Hai cu explicatiile:
Attachment dom.png

esti sigur?

View PostFriskey, on 03 noiembrie 2022 - 21:40, said:

Nu are drept locativ

o analiza interesanta aici.
„Declarația de primire în spațiu” este un artificiu la mijlocul distanței dintre interesul statului de a performa în activitatea de evidență a persoanelor, urmărind ținta eliberării mai facile a cărții de identitate, dacă petentul nu are un titlu locativ valabil preexistent, și realitatea juridică. Prin urmare, suntem în prezența unei ficțiuni juridice.

Edited by strongsss, 03 November 2022 - 23:26.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttytysor, on 03 noiembrie 2022 - 22:58, said:

ce nu intelegi din acel text? care cuvint nu ti-e clar?
Unde e trecuta perioada pentru care iti dai acordul ?

View Poststrongsss, on 03 noiembrie 2022 - 23:14, said:

nu poti opri un om sa intre in domiciliul sau
Conform carui articol de lege ?

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Cateva considerente... ce inseamna domiciliu -> conform art. 87 din Codul Civil, „este acolo unde aceasta declară că îşi are locuinţa principală". Dar nu are nicio treaba cu dreptul de proprietate.
De aici se intelege in mare ce se poate si ce nu...

#15
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postpasilla, on 03 noiembrie 2022 - 23:45, said:

Unde e trecuta perioada pentru care iti dai acordul ?
Perioada este data de data expirarii actului de identitate, a modificarii acestuia printr-o alta mutatie sau prin hotarare judecatoreasca definitiva de evacuare pentru lipsa de titlu locativ.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsamoilaaa, on 03 noiembrie 2022 - 20:40, said:

cunostinta acum nu stie cum sa procedeze ca sa il scoata afara din casa

Simplu, cand este plecat de acasa (ca doar nu o sa stea 24/24 in casa) schimba yala Posted Image Cand se introarce, hopa ca nu mai merge cheia. Doar nu o sa rupa usa/scandal, stie si el ca va fi amendat de politie.

Edited by MembruAnonim, 03 November 2022 - 23:58.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcioclopica, on 03 noiembrie 2022 - 23:56, said:

Perioada este data de data expirarii actului de identitate, a modificarii acestuia printr-o alta mutatie sau prin hotarare judecatoreasca definitiva de evacuare pentru lipsa de titlu locativ.
Mda. In ce lege se precizeaza asta ?

#18
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,911
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, daca te temi de frate-tu atunci nu-l primi sa stea la tine, iar daca se prevaleaza ca are adresa acolo CHIAR CA NU-L PRIMI. Ca proprietar primesti in casa (sau iei in spatiu, pentru CI) pe cine vrei, dar si poti sa dai afara pe cine vrei. Fara acte de proprietate (adresa din buletin nu e act de proprietate) ori contract valabil de orice fel (care poate si ala fi reziliat) frate-tu nu poate sta la tine fara acordul tau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate