Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Overprovisioning pentru Kingston Fury Renegade 2TB

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 16.01.2007
Crezi că unui PC "adevărat" îi pasă că are sau nu instalate, softurile alea bloatware de care amintești? Samsung Magician pentru tine poate fi inutil, pentru alții, dimpotrivă. Iar că nu folosesc 150 GB dintr-o partiție sau că las nealocat 150 GB, pierderea de dimensiune este aceiași.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Lexon, on 05 noiembrie 2022 - 17:32, said:

nu am gasit nicaieri informatia ca spatiul liber sau chiar nealocat ar fi folosit automat pt OP
Nici nu are cum. Dam la o parte sistemele de fisiere cunoscute (oricum nu le recunoaste controlerul pe toate) dar fac eu unul, de unde sa aiba habar controlerul de ce am avut eu in cap?
Metoda fundamentala e aia cand acel controler prin programele furnizate iti pune la dispozitie o astfel de functie si el va sti efectiv pe unde are liber sa zburde. O alta e cand stergi tu ceva si OS-ul da TRIM iar atunci el stie ca e libera zona.
Dar daca formatez rapid si nu full iar e pacaleala, ca nu-i spune nimeni TRIM pe zonele scrise deja si neatinse de formatare.

Edited by neagu_laurentiu, 05 November 2022 - 23:30.


#21
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

 manic_user, on 05 noiembrie 2022 - 22:58, said:

Iar că nu folosesc 150 GB dintr-o partiție sau că las nealocat 150 GB, pierderea de dimensiune este aceiași.

Daca-i ai alocati ii poti folosi in caz de urgenta, gen daca e un joc mai mare sau daca ai nevoie de acel spatiu pana cand ai timp sa stergi ceva. Nu afecteaza cu nimic atata timp cat nu-l lasi ocupat mai multe zile.

Edited by vj_Heaven, 05 November 2022 - 23:38.


#22
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,275
  • Înscris: 16.01.2007

 vj_Heaven, on 05 noiembrie 2022 - 23:36, said:

Daca-i ai alocati ii poti folosi in caz de urgenta, gen daca e un joc mai mare sau daca ai nevoie de acel spatiu pana cand ai timp sa stergi ceva. Nu afecteaza cu nimic atata timp cat nu-i lasi ocupat mai multe zile.
Când ai sub capotă un SSD Kingston Fury Renegade 2 TB, un SSD Samsung 980 PRO 1 TB și un SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB, te asigur că cel puțin în ceea ce mă privește, nu pot exista cazuri de urgență. Posted Image

Attached Files


Edited by manic_user, 05 November 2022 - 23:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate