Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Completare sistem supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Am 5 camere analogice de la Hikvision, 3 tip bullet si alte 2 tip turret pe care doresc sa le folosesc in exterior, intr-o alta locatie fata de domiciliu.
Nu m-am mai confruntat cu sisteme de supraveghere, si doresc sa stiu ce fel de cabluri am nevoie si ce DVR, astfel incat acestea sa poata fi accesate de la distanta pentru playback/download inregistrari.
Multumesc.

#2
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
O conexiune la internet si un DVR/NVR.
Daca sunt analogice iei cablu pentru analogice, adica coaxial cu conector BNC

#3
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Am facut putina documentatie intre timp si am gasit 2 solutii pentru cablu:
Coaxial si cablu ethernet CAT5 cu video balun. Care din aceste 2 solutii ar fi mai potrivita?

View Postcetces, on 03 noiembrie 2022 - 00:08, said:

O conexiune la internet si un DVR/NVR.
Orice DVR poate fi accesat de la distanta?

#4
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Cat timp are port WAN, da. Nici nu cred ca exista pe piata fara.

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Cablul coaxial este cel mai potrivit. La o calitate cât mai bună. RG 59 fiind opțiunea cea mai utilizată ( cam 2 lei /m) sau chiar rg11 ( 4 lei/m). DVR-ul  are su mufă LAN deci se poate folosi pt acces la distanță https://www.supraveg...rile-la-dvr-nvr   sau prin prin uneltele oferite de HIKVISION  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ov0ZKc5_fcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exista și posibilitatea alimentarii camerelor prin cablul coaxial (PoCoax) daca nu ai retea electrică în apropierea lor  https://ethercom.ro/...l-poc-h201.html

Exemplele din linkuri sunt doar ca si .....exemplu. Poti alege ce vrei și de unde vrei

Edited by orlandobarbulescu, 03 November 2022 - 07:17.


#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Dupa parerea mea cablul utp se foloseste cand nu ai chef sa tragi mai multe cabluri coaxiale plus alimentare. Insa pe UTP cu convertoare balun poti avea interferente, imagine cu brum. Mergi pe coaxial.
Pentru acces de la distanta iti trebuie conexiune la internet, port de retea pe DVR ( cred ca toate au acum ), si cunostinte de setat in router port forward.

#7
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009

View PostFunkBlack, on 03 noiembrie 2022 - 00:24, said:

Coaxial si cablu ethernet CAT5 cu video balun. Care din aceste 2 solutii ar fi mai potrivita?
Orice DVR poate fi accesat de la distanta?
Salut!
Dacă lungimea maximă a unui cablu este sub 2-300 m, atunci poți folosi oricare dintre cele două soluții de cablare.
Rămâne doar criteriul costului total (cablu+balun+mufe) și cel al posibilităților de dezvoltare ulterioare (un cablu UTP permite conectarea unor camere IP, cu un NVR, mai târziu).
La cablul UTP alimentarea camerelor se poate face prin cablu separat (2x0,75mmp sau 2x1 mmp - depinde de distanță) sau prin același cablu UTP (folosind balunuri pasive cu alimentare).
La cablul coaxial, alimentarea camerelor se face, de regulă, prin cablu separat. Există și soluții pentru alimentare prin același coaxial dar sunt cam scumpe - se utilizează doar dacă nu ai alte opțiuni.
Eu aș merge pe UTP+balunuri pasive cu alimentare.

Pentru accesarea de la distanța DVR-ul trebuie să aibă port LAN.
Apoi ai două posibilități:
1. utilizezi platforma producătorului (dacă oferă așa ceva și nu ai preocupări de confidențialitate/securitate)
2. atunci trebuie să setezi „port-forward” în router pentru porturile utilizate de de DVR și apoi:
   2a. fie folosești un servicu DNS dinamic oferit de ISP (dacă oferă)
   2b. fie contractezi o adresă IP publică fixă (cu un cost suplimentar, de regulă, pentru persoane fizice)
   2c. instalezi în rețeaua respectivă un echipament VPN client care conectează DVR-ul printr-un tunel virtual la un VPN server aflat instalat la o adresă de tip 2a sau 2b.

Dacă ai servicii de la *igi, pentru persoană fizică, atunci poți merge pe opțiunea 2a.
Pentru persoană juridică, de regulă, poți utiliza 2b.

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
cat5  2-300 m si cu alimentare pe el...o.0??? cu un cablu bun poti considera ca ai noroc daca iti va merge perfect la 100m...

#9
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Trebuie să stabilim despre ce camere și despre ce tehnologie este vorba.
Inițiatorul a menționat camere analogice cu UTP cu balunu-uri.
Pentru camere analogice până la rezoluția D1 aceste cabluri pot fi utilizate chiar până la 1500 m.
Pentru camere analogice HD, limita este, întradevăr, de 2-300 m pe cablu Cat5+baluun.
Dacă vobim de camere IP și PoE pe Cat5 atunci limita tehnologică este de 100m.

https://videos.cctvc...h-distance.html

Oricum, aceste distanțe sunt mult peste ce găsim într-o gospodărie tipică, dar inițiatorul ne poate lămuri cu privire la acest aspect.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
na ca am invatat ceva azi, nu mi-am pus niciodata problema ca ar merge mai departe de 100-120m cu cablu de calitate :))

Posted Image

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostFunkBlack, on 03 noiembrie 2022 - 00:24, said:

Am facut putina documentatie intre timp si am gasit 2 solutii pentru cablu:
Coaxial si cablu ethernet CAT5 cu video balun. Care din aceste 2 solutii ar fi mai potrivita?
Ethernet e bun pentru ca ai 4 perechi de cabluri, e usor de manevrat si daca ai doua camere pe aceeasi directie pica la fix,  scoti 2 perechi acolo unde iti trebuie si folosesti celelalte 2 perechi la capat.
Gasesti si cablu coaxial cu alimentare prin el si mufe gata puse, insa daca trebuie strecurat prin gauri e mai greu cu el.

#12
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Ce noroc am. Chiar cautam informatii. Pica ca o manusa toata discutia...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate