Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum pot demonta acest mobilier?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua. As avea nevoie de putin sprijin in vederea demontarii unei piese de mobilier ce e prinsa in anumite locuri cu genul acesta de "ghidaje" . Conform pozelor atasate.. cateva am reusit sa scot dar unele sunt de'a dreptul incapatanate. Le pot roti (spre deschis) dar mi-e greu sa le trag afara - asta pt. a fi safe ca sunt deschise cu adevarat. Una s-a si rupt..dar cel putin am scos-o.
1. Credeti ca e necesar sa le scot neaparat? Cum ma pot convinge ca e pe "deschis" ? Cand e intre deschis si inchis conform sagetii de jos?
2. Le pot trage afara cumva..usor? Sunt din zamac..desi foarte.. cheap.
3. Pot gasi pe piata asemenea ghidaje? Se mai practica in ziua de azi?

Multumiri!

Attached Files



#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 18.12.2004
Da, e necesar sa scoti de tot "piulita" aia iar sageata de pe ea iti arata daca e pe pozitia strans sau nestrans. Gasesti de cumparat la leroy merlin si in "ziua de azi" cu din alea se face mobila pe care o iei de la ikea sau alte magazine ce vand mobilier din pal neasamblat.

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Da.. doar ca sunt aproape imposibil de scos unele dintre..ele..merg si greu. Cum sa le trag afara? Cea din poza a 3-a pe ce pozitie e spre exemplu?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Săgeata în dreptul bolțului e in pozitia Deschis.
Nu trebuie sa le scoți. Doar pe poziția Deschis apoi tragi in sus acel element.
Toate sa fie pe Deschis fireste

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
@dorin_2k - cam asa ar fi logic.. desi imi e cam teama sa trag de element doar avand sagetile pozitionate corect (in dreptul surubului din interior).

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Cum a zis colegul dorin, nu trebuie extrase. Rotite pe deschis. Daca vezi ca "agata" tatonate putin stanga-dreapta. Dupa ce dezasamblezi ies imediat gravitational.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Aplica forța. Îs demontabile. Însă după ani se înțepenesc.

#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Am reusit conform indicatiilor dvs. Mii de multumiri.. Posted Image Posted Image
A mai ramas o mica problema si anume.. placile acestea din spatele modulului sunt prinse intre ele cu niste cuisoare si o placuta metalica cu un..cui solid. Cum credeti ca le pot scoate fara a distruge ceva? Sau sa ma chinui sa le transport asa? E posibil, nu sunt grele dar f. fragile. Posted Image

Attached Files



#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Bagi surubelnita lata dedesupt si le scoti:

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Pare a avea si un..cui pe mijloc.. + inca 2 cuisoare mici mai sus (marcat cu 1) - ideea e sa le pot remonta la loc.. cumva..intregi Posted Image

Edited by Pieptoasa, 02 November 2022 - 21:20.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Muta-le așa cum sunt daca poți. Posibil la demontare sa mai rupi ceva.
La panoul din spate sunt multe cuie.
Eu le-am bătut din 10 in 10 cm. Ale tale îs din placaj, mult mai rezistent. Și ai mai puține cuie.

Acum îs din PFL sau un carton. Așa de slabe să le tai cu cuterul

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
da.. voi incerca sa rigidizez T-ul respectiv cu niste triunghiuri de polistiren lipit cu scotch.. incerc sa le duc eu cu masina si astfel voi fi f atenta, nefiind in mana altuia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate