Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Angular.Js abandonat de Google, a avut impact?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cum ca va descurcati cei care aveti aplicatii construite cu Angular.Js avand in vedere ca Google la abandonat din decembrie 2021?

Nu stiu impactul care este in Romania, probabil destul de scazut?

In zona une lucrez a fost popular Angular.Js multe firme au pe parte de front doar Angular.Js atfel ca sunt nevoite sa faca redesign spre
Agular sau alte derivate de Javascript ...

La voi cum este ca aici subiectul se lasa cu...scarpinat in cap? :)

Edited by iulian_1976, 02 November 2022 - 16:48.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Avem proiecte care acum le dezvoltam pe Angular. That's a bummer. Dar sper ca ecosistemul sa fie suficient de robust incat sa ne terminam treaba si sa mearga vreo 2 ani de acum incolo.

Altfel eu mereu am avut o aversiune fata de bibliotecile/framework-urile astea de front-end. Am niste aplicatii personale scrie in Angular in 2015, acuma mi-e imposibil sa le extind. Pe cand am alte proiecte scrise in PHP cu Smarty Templates si alea merg si le pot modifica acum fara nici o problema.

Later Edit:
========
Ah, wait, vorbesti de vechiul Angular, nu de noul. Inafara de proiectele mele nici nu stiam ca mai e folosit de cineva.

Edited by RedDev, 02 November 2022 - 17:01.


#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postiulian_1976, on 02 noiembrie 2022 - 16:44, said:

Cum ca va descurcati cei care aveti aplicatii construite cu Angular.Js avand in vedere ca Google la abandonat din decembrie 2021?[...]

Huh?

Quote

The countdown has started! You may already know it, but by the end of December 2021, Google will no longer support AngularJS. If your applications use this framework, it's time to consider a quick code migration for your projects to Angular.

Merge bine cu backend de .NET, sunt pe la versiunea 13 parcă. Ar trebui să fie mai simplă migrarea la Angular decât rescrierea în react/vue.

Io mă distrez cu versiuni vechi de react și webpack care strică feng-shui-ul buildurilor. Mai ales pe Mac-uri. Indiferent de frameworkurile folosite TREBUIE actualizate la timp altfel devine tot mai dificil de făcut pasul ăsta.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Angular.JS e antic ... nu stiu cat de mare impact ar mai fi la cate jdemii de versiuni de Angular au aparut de atunci incoace (vad ca e la versiunea 14, n-am mai lucrat in Angular de vreo 2-3 ani) :D

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
n-am mai folosit din 2014 de la angular.js v1 cand au schimbat tot in v2. atunci stiu ca majoritatea au sarit in barca react.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postiulian_1976, on 02 noiembrie 2022 - 16:44, said:

Cum ca va descurcati cei care aveti aplicatii construite cu Angular.Js avand in vedere ca Google la abandonat din decembrie 2021?

Angular.Js a murit in 2014, cand fost anuntat Angular2+  si dezvoltatorii si-au dat seama ca nu e nici o legatura intre cele 2.

#7
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cu datul semii este una ... si alta pui sa rescrii cod cum ai precizat si tu, nu au nici o legatura intre ele si in momentul de fata 2022 se lasa cu scarpinat in cap...

Edited by iulian_1976, 03 November 2022 - 02:09.


#8
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Context: pana in 2016 Angular2 a fost in Beta, in 2021 au ajuns la Angular 13, sa iei o decizie sa scrii in Vue, React chiar Angular2+ dupa 2014-2016 este normal.

Sa rescrii cod, sa faci redesign in Angular.js pe vechile aplicatii proprii, a clientilor dinainte de 2016, a devenit o necesitate dupa decembrie 2021, momentul
cand Google a oprit tot.

Edited by iulian_1976, 03 November 2022 - 14:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate