Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Arzator pe gaz vs lichid (motorina, alcool, benzina)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 28.02.2008
Salut,

As vrea sa cumpar un arzator de camping pentru scopul principal de a face cafeaua de dimineata, poate si incalzit mancarea (de obicei avem foc pe lemne pentru asta). In 99% din drumetiile in care merg, dormim unde avem si masinile, asa ca nu ma intereseaza portabilitatea si m-as axa mai mult pe siguranta.

Cunosc pana acum doua persoane carora le-a explodat arzatorul pe gaz, una intr-un camin studentesc si una intr-un TIR, asa ca am inceput sa am dubii despre siguranta acestora. Ar fi mai sigur un arzator pe combustibil lichid? Motorina mi s-ar parea cea mai sigura, cel putin in stare lichida, si avantajul ei e si ca e mereu prezenta, avand masina de teren tot diesel. Dupa ce termin cu ea pot scoate presiunea din sticla si sa o torn inapoi in canistra masinii.

Un alt considerent e asezarea lor, mi se pare mai periculos un arzator in care flacara sta direct pe butelie, in caz ca se aprinde tot ansamblul nu mai ajungi sa opresti alimentarea, pe langa faptul ca sunt mai predispuse supraincalzirii. Din cauza asta as alege un model in care butelia sa fie legata printr-un furtun de arzator, mai la distanta.

Vreo parere pro sau contra pentru cele doua optiuni?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Asta e bun ?
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Si asa ceva
https://www.heber.ro...5l-elefant.html

#3
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 28.02.2008
E mult prea mare pentru ce imi trebuie mie, eu ma gandeam mai degraba la ceva de genul:

https://www.4camping...ragonfly-combo/

Doar sa pun un vas de maxim 1L pe el in care sa fierb apa.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
pentru 1l de apa, e buna si asta, iar spirt gasesti la orice farmacie ;)

https://www.emag.ro/...0/pd/DQWFRVBBM/

#5
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 28.02.2008
Spirtiera aia pare cam plapanda, ma gandesc ca ti se lungesc ochii pana fierbi ceva cu ea si e cam mare riscul sa o versi si sa dai foc la tot pe langa tine daca se rastoarna. Mi se pare chiar mai periculoasa decat cele pe gaz.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Sau poate ASA ceva.

#7
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 28.02.2008
Sau, de ce nu, unul ca asta?
Glumesc, evident.

Pana acum n-ati spus nimic util despre avantajele si dezavantajele modelelor pe care le-ati pus. De ce as alege modelul cu 3 butelii de 450 ml in defavoarea celui cu butelie de 5L? Care din cele doua e mai sigur?
Intrebarea mea e despre a alege intre tipuri de arzatoare, nu produse specifice. Pana acum oscilam intre urmatoarele:

Arzatoare pe gaz:
https://www.mormota....nguin-aura.html
sau unul mai eficient cand bate vantul
https://www.4camping...stem-10-l/#rosu

Sau arzator pe combustibil lichid:
https://www.4camping...ragonfly-combo/
sau
https://www.himalaya...tifuel-iii.html

Va multumesc tuturor pentru linkuri, dar google am si eu :))))

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai tu trebuie sa te hotarasti , daca vrei portabilitate , economie sau confort .

Ambele MSR-uri sunt avioane , in special cel COMBO . Punctele lor forte sunt calitatea si portabilitatea . Punctul slab , alimentarea...preferabil cu buteliile de gaz MSR si benzina premium . Buteliile mici al altor marci , lasa depuneri . Atentie la manipulare sa nu ramana pete de benzina pe exterior .

La partea de confort si anduranta in sensul gatirilor/folosirii pe perioade de timp mai lungi , cauti un Petromax GE 90-S sau mai mic GE 45-S pe care il poti folosi cu butelie reincarcabila . Sunt si altele bune dar vor numai cu cartuse = siguranta dar costa mai mult .


Varianta populara , cu butelie mare https://www.emag.ro/...rch-Action=view

La cele cu butelie mare atentie la calitatea furtunelor si conexiunilor . Neaparat trebuie folosit regulator !

Doar pentru cafea as alege MSR . Acum depinde si cati sunteti Posted Image !

Pentru cafea si mancare as alege unul dintre cele 2 Petromax cu o butelie compozit https://www.emag.ro/...rch-Action=view !!!

Succes!!!

PS - Detin si MSR si gratar pe gaz , am avut si ''popularul'' ! Dar la camping sotia prefera https://www.emag.ro/...4/pd/D7HV0KMBM/ ! Are un raport dimensiuni/greutate si stabilitate excelent . In plus se gasesc aproape peste tot si cartuse mai mari CV 470 ! Am bagat linkuri de Emag DOAR pentru ca sunt permise de forum , gasesti preturi mai bune in alte parti !

Edited by Alltrack, 02 November 2022 - 17:04.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
n-as putea sa spun care e mai sigur, dar stiu pe cineva care foloseste de multi ani un arzator de gaz de la decathlon fara absolut nicio problema. parca as avea nitel mai multa incredere intr-un comerciant mare ca decathlon, chiar daca nu e din gama premium.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Siguranta vine in principal de la utilizator !
Daca ala e ametit...sa nu zic altfel si dezinteresat...ia foc si de la spirtiera Posted Image ! Pentru astia e recomandabil arzator cu protectie la stingerea flacarii si butelii de tip cartus .
Pentru ''Tarzanii'' care incalzesc buteliile cu flacara deschisa , incarca buteliile in full si folosesc furtune de udat gradina fara regulator pe care le fixeaza cu sarma...nu exista protectie .
Pentru profesionisti exista butelii dedicate de 30 bari , incarcate maximum 75% din capacitate cu amestec in functie de anotimp , furtune destinate si regulatoare de calitate , in plus acestia nu lasa focul niciodata nesupravegheat . In plus detin extinctoare !!!
Multe altele !

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 viceroy56, on 02 noiembrie 2022 - 15:37, said:

Sau poate ASA ceva.

De 5 ani trag de unul de genul , l-am luat din decathlon , mai au si acum , albastru la culoare . Folosesc numai butelie originala . L-am folosit la tot ce trebuie preparat mancare, incalzit mancare iar cafea cred ca a incalzit in jur de 2 cisterne Posted Image.
Inainte am avut butelie poloneza cu arzator deasupra dar era foarte greu cu reumplutul , nu doreau sa umple la centru de incarcari asa ca am facut eu un reductor de umplere din butelie mare in mica , asta era curat nebunie dar nu am avut incotro.

Edited by ldpe, 02 November 2022 - 21:15.


#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Io mai am inca in dotare un aragaz rusesc de camping ca cel din atasament.
Umpleam buteliile la un centru in Damaroaia. Doar acolo le primeau.
De peste 30 de ani nu a mai umblat nimeni cu el, dar inca functioneaza.
L-am testat acu' 4-5 luni, cand am dat peste el prin camara.
Eram in armata in '976 si de Craciun au vanit parintii, Dumnezeu sa-i ierte, la mine in "vizita".
Am primit permisie in oras si la hotelul unde erau cazati ai mei am incalzit pe acest aragaz si ciorba si sarmale, de mirosea in tot hotelu'!

Amintiri de acu' 48 de aniPosted Image

Inca mai este o butelie relativ plina si celalata cam un sfert.

Attached Files



#13
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 28.02.2008
Multumesc, pretioase informatiile. Nu zic ca strica daca mai face si altceva in afara de cafea, dar de obicei cand avem de gand sa mancam luam ceaunul dupa noi, nu stam sa incalzim conserve. La fel, cand suntem 20, facem focul cu lemne pentru cafea. Daca poate deservi 4-6 persoane e suficient pentru mine, sa nu ma mai afum la prima ora a diminetii (la propriu, ca la figurat nu se stie) pentru o cana de cafea.

Alea Petromax arata intr-un mare stil, sunt mai mult decat ce caut eu acum, dar o sa le tin minte in caz ca le vine si lor randul.

Ma bucur sa aud ca aveti experienta unii si de zeci de ani cu astfel de arzatoare fara incidente. Ce-i drept, cei pe care ii stiu ca au avut probleme cu ele nu sunt un etalon pentru grija si atentie, cel mai probabil nu au facut mentenanta cand trebuia si au avut scurgeri pe la garnituri, dar tot as prefera sa pastrez butelia la ceva distanta de flacara, cat de mica.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 02 noiembrie 2022 - 21:14, said:

De 5 ani trag de unul de genul , l-am luat din decathlon , mai au si acum , albastru la culoare . Folosesc numai butelie originala . L-am folosit la tot ce trebuie preparat mancare, incalzit mancare iar cafea cred ca a incalzit in jur de 2 cisterne Posted Image.
Inainte am avut butelie poloneza cu arzator deasupra dar era foarte greu cu reumplutul , nu doreau sa umple la centru de incarcari asa ca am facut eu un reductor de umplere din butelie mare in mica , asta era curat nebunie dar nu am avut incotro.
am avut eu butelie de camping ruseasca 3 litri cu arzator deasupra. Adusa de la Odessa prin 1990. Problema era ca nu prea vor sa o incarce la statii gpl. Cumparasem reductor din targ, vreo 10ron am dat.
Arzatorul a cedat,dar am cumparat altul nou din targ. Nu prea tin sa stii
Ptr camion vezi ca se gaseste plita electrica 24v de cumparat :D
Sau doar ptr gatit tigaie electrica https://www.trucksho...W-1800ML_p18306

#15
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 28.02.2008
Am luat decizia, primul meu arzator o sa fie unul pe combustibil lichid (MSR Dragonfly), principalul motiv fiind faptul ca poate arde orice lichid inflamabil si nu trebuie sa imi fac griji ca raman fara butelii de rezerva. Mi-a mai trecut si panica privind arzatoarele pe gaz, daca o sa vad ca e prea mare bataia de cap cu cel pe motorina, o sa iau si unul pe gaz, tot asa, o varianta cat mai compacta, probabil tot de la MSR.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Super alegere ! Mai ramane sa iti iei un set de vase cu Windburner , eu recomand de minim 1 litru , sau Reactor , nu stiu care se potriveste la combo .
Protectia la vant si vasele cu windburner fac toti banii .
Eu am asa dar se monteaza direct in butelia de gaz https://www.msrgear....ems.html  .

Edited by Alltrack, 03 November 2022 - 17:29.


#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Daca mergi in cmaping - i-a pe lemne mic portabil - 2-3 minute in plus fata de restul. Acum sunt si cu gazificare, portabile. Sau cum zicea cineva o spirtiera. Cele pe lichid "au o curba a invatarii" nu oricine le stie folosi corect din prima si de stii teoria la perfectie. Cele pe gaz sunt simple si usor de folosit dar tot timpul trebuie sa tii cartus de rezerva ca este greu sa estimezi cat mai este. Plus daca este frig isi pierd din eficienta. Cu explozia lor - poate ceva din China fara marca - sau utilizatorul nu le-a insurubat bine
https://www.eagora.r...count=60&paged=

#18
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.09.2016

 Skyler-ftw, on 02 noiembrie 2022 - 15:37, said:

Spirtiera aia pare cam plapanda, ma gandesc ca ti se lungesc ochii pana fierbi ceva cu ea si e cam mare riscul sa o versi si sa dai foc la tot pe langa tine daca se rastoarna. Mi se pare chiar mai periculoasa decat cele pe gaz.
Spirtiera aia ”plăpândă” e doar o bucată dintr-un întreg ecosistem de arzătoare marca Trangia. Folosit într-unul din seturi (seria 25, 27 și 28T sau Mini Trangia), riscurie să se verse tind spre zero. Mai repede explodează butelia decât ia foc totul în jurul tău de la alcool. Crede-mă.
Seriile 27 și 25 pot fi folosite cu spirtieră, cu arzător pe gaz (sistem Primus) și arzător multifuel, deci oricine ar suferi de fobia rămânerii în pană de combustibil este acoperit 100%.
La alcoolul tehnic singurul risc e că flacăra e aproape invizibilă. Ăsta ar fi, după părerea mea, principalul risc, nu aia că se varsă, până acolo e cale lungă. Da, dacă pui ceva la fiert pe standul în cruce ce se poate așeza pe spirtieră, există riscul să se răstoarne, dar și asta doar dacă spirtiera stă pe o suprafață instabilă, înclinată. Dar spirtiera folosită împreună cu Trangia triangle, Mini Trangia și seriile 25/27 este super sigură.
Nu mai propăvăduiți ideea asta falsă cu vărsarea spirtului. Da, el există, dar trebuie să fii cel mai mare bou să faci așa ceva. Așa și butelia de gaz îți poate exploda în mână.
Există un miliard de filmări pe YouTube despre seriile Trangia, de la unboxing la review și gătit cu ele, unii îți dau și rețeta în comentarii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate