Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Recuperare daune morale/materiale pentru accident rutier

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Fratele meu a fost implicat intr un accident rutier din postura de pasager,vina fiind exclusiv a șoferului.S a ales cu fractura de coloana, numeroase contuzii la nivelul fetei si o fractura la mana. Cateva luni va trebui sa fie imobilizat la pat. Mentionez ca este accident de munca, s a petrecut in timpul programului de munca in drum spre locul de desfasurare a activitatii. Am fost contactati de catre o firma de recuperare daune morale/materiale, care s a oferit sa negocieze amiabil cu firma de asigurari, iar daca nu ne intelegem amiabil sa se ocupe ei si de reprezentarea in instanta pentru recuperarea unei sume corespunzătoare accidentului suferit de fratele meu. Comisionul cerut de ei este de 29%.Firma se numeste "Biroul European de Reprezentare". Ce parere aveti despre ei?.. A avut cineva vreo colaborare cu ei?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Par a fi falimentari.
https://www.totalfir...re-srl-39925100

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Cum de te-au găsit? Și pe mine m-au sunat o data în legătură cu un accident rutier. Daca nu cumva cunosc persoana respectiva. Nume identic aveam.

#4
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Mi au spus ca au un reprezentant in fiecare oras si el se informează de accidente.. Ca au relatii la politie, etc

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Au antenele lor, "antenele" primesc comision.
Mi-amintesc ca in urma cu vreo 12 ani, cand mi-a murit cineva apropiat in spital, nici nu ajunsesem la iesirea din spital ca si erau calare pe mine corbii de la pompe funebre. Eu nu apucasem sa anunt pe cineva...

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Nu au reprezentant în fiecare oraș sigur.
Citesc în presa de accidente și caută numere de telefon. Pe atunci aveam telefon fix și eram in cartea de telefoane. Acum cu GDPR mai greu identifica victimele.

Daca cer doar 29% și fac ei totul: e ok.
Daca ai timp și nervi sa faci tu totul: e mai ok. Iei toată suma.


#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Man, ăia 29% sunt după ce plătești ceva sumă ca să te reprezinte. Ăia sunt țepari, sunt un fel de MLM pe partea asta. Sunt plecați din Polonia cu schemele astea.Lasă-i!
Soluția este să negocieze fratele tău direct cu asiguratorul, cu plecare de la o sumă mai mare și cu pârghia de proces dacă comentează asiguratorul. De obicei se obțin sume bune din negocierea directă. Dacă se ajunge la proces, să își ia un avocat plătit la rezultat (onorariu din suma obținută), pt că se dă câștig de cauză victimei.

#8
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
29% e tot comisionul, am citit contractul, nu se plateste nimic in plus. Si mi a confirmat si femeia cu care am vorbit

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001

 ketchup11, on 01 noiembrie 2022 - 20:06, said:

29% e tot comisionul, am citit contractul, nu se plateste nimic in plus. Si mi a confirmat si femeia cu care am vorbit
Daca nu dai niciun ban și nu te poarta pe drumuri: e ok. Dacă însă încep sa ceara taxe și altele: e nasol

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 ketchup11, on 01 noiembrie 2022 - 18:14, said:

.....accident rutier ..... firma de recuperare daune morale/materiale, care s a oferit sa negocieze amiabil cu firma de asigurari, iar daca nu ne intelegem amiabil sa se ocupe ei si de reprezentarea in instanta pentru recuperarea unei sume corespunzătoare accidentului suferit de fratele meu. Comisionul cerut de ei este de 29%.Firma se numeste "Biroul European de Reprezentare". Ce parere aveti despre ei?.. A avut cineva vreo colaborare cu ei?
in primul rand, numele suna a teapa :). e ales astfel incat sa dea impresia ca ei sunt vreo organizatie oficiala, dar aproape sigur n-au nimic de genul asta. din principiu as evita astfel de firme (daca din start merg pe pacalit, cu siguranta or sa incerce diverse scheme si mai tarziu)

in al doilea rand, in general in Romania se platesc daune materiale dovedite cu acte (spitalizare, etc) si daune morale relativ mici. e posibil sa descoperi ca dupa plata comisionului de 29% nu-ti raman suficienti bani pentru interventiile medicale prin care a trecut fratele tau.

sfatul meu ar fi sa incerci tu (sau fratele tau) sa discuti cu firma de asigurari, sa vezi ce suma iti ofera si ce poti negocia. daca nu esti multumit de valoare, poti oricand apela la "europenii" astia, sau la alti avocati.

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
29% e enorm. avocatii iau 10-15% . cauta avocat ca vei avea nevoie. ii platesti procesul si la final iti recuperezi banii si iti obtine si daune

#12
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Aici toate cheltuielile sunt incluse in acel comision de 29%,asta e diferenta.Nu platesc nimic niciodata.Deci posibil ca si la avocat daca adaugi acelel cheltuieli sa te duci tot in 30%

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 _Smiley_, on 01 noiembrie 2022 - 21:29, said:


in primul rand, numele suna a teapa :). e ales astfel incat sa dea impresia ca ei sunt vreo organizatie oficiala, dar aproape sigur n-au nimic de genul asta. din principiu as evita astfel de firme (daca din start merg pe pacalit, cu siguranta or sa incerce diverse scheme si mai tarziu)

Subscriu. Ăla nu e nume de firmă serioasă, e nume de cameleon care vrea să pară altceva decât este.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 ketchup11, on 02 noiembrie 2022 - 13:13, said:

Aici toate cheltuielile sunt incluse in acel comision de 29%,asta e diferenta.Nu platesc nimic niciodata....
- daca spitalizarea costa 10.000 lei si daunele morale sunt 10.000 lei, firma o sa-ti dea 14.200 lei (dupa ce scad comisionul de 29%). deci ramai cu 4.200 lei
- daca spitalizarea costa 10.000 lei si daunele morale sunt 1.000 lei, firma o sa-ti dea 7.810 lei (dupa ce scad comisionul de 29%). deci trebuie sa mai scoti din buzunar inca 2.190 lei ca sa achiti spitalizarea.

ideea e ca nici o firma de asigurari n-o sa-ti refuze costurile cu spitalizarea, dar firma de "avocati" o sa te taxeze cu 29% si pentru suma respectiva(care e de fapt ~ garantata). daca firma nu reuseste sa negocieze niste despagubiri morale consistente, tu o sa iesi in paguba (comparativ cu situatia in care negociezi singur).

Edited by _Smiley_, 03 November 2022 - 00:10.


#15
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Esti in eroare prietene. In primul rand, firma opreste comision doar din daune morale. In al doilea rând, daunele morale (in majoritatea cazurilor) sunt mult mai mari ca valoare decat daunele materiale. E normal sa negocieze mai bine pentru ele din moment ce doar de acolo iau bani. In al treilea rand, si exemplul tau de calcul e gresit, procentele alea nu stiu cum le ai calculat, dar mie nu mi da asa daca fac pe exemplul tău.

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

 ketchup11, on 03 noiembrie 2022 - 00:21, said:

In al doilea rând, daunele morale (in majoritatea cazurilor) sunt mult mai mari ca valoare decat daunele materiale.

La aspectul ăsta e fix pe dos, lucru de care ai să te convingi dacă ajungi în vreo instanță din România.

Edited by caiuscorneliu, 03 November 2022 - 01:14.


#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
PS. Fac mea culpa dacă mă înșel în privința a ceea ce am scris în postul anterior. Legat de daunele materiale totul depinde de cât de grave sunt efectele pe termen lung asupra fratelui tău.
Uite, o speță ce pare mai gravă totuși. E bine să vedeți cum arată ceva asemănător și cum au fost judecate anumite aspecte de către instanțele de judecată

https://www.juridice...iloane-eur.html

Edited by caiuscorneliu, 03 November 2022 - 02:40.


#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 zile_san, on 02 noiembrie 2022 - 11:54, said:

29% e enorm. avocatii iau 10-15% . cauta avocat ca vei avea nevoie. ii platesti procesul si la final iti recuperezi banii si iti obtine si daune
Atat ti-a luat ultimul avocat sau citesti si tu pa net.
Daca vrei o consultatie la un avocat cat dai?

 _Smiley_, on 03 noiembrie 2022 - 00:10, said:

- daca spitalizarea costa 10.000 lei si daunele morale sunt 10.000 lei, firma o sa-ti dea 14.200 lei (dupa ce scad comisionul de 29%). deci ramai cu 4.200 lei
- daca spitalizarea costa 10.000 lei si daunele morale sunt 1.000 lei, firma o sa-ti dea 7.810 lei (dupa ce scad comisionul de 29%). deci trebuie sa mai scoti din buzunar inca 2.190 lei ca sa achiti spitalizarea.

ideea e ca nici o firma de asigurari n-o sa-ti refuze costurile cu spitalizarea, dar firma de "avocati" o sa te taxeze cu 29% si pentru suma respectiva(care e de fapt ~ garantata). daca firma nu reuseste sa negocieze niste despagubiri morale consistente, tu o sa iesi in paguba (comparativ cu situatia in care negociezi singur).
Fratele a platit spitalizarea?

Edited by florinellll, 03 November 2022 - 14:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate