Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

M-am înțepat în Paysafecard

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.02.2016
Bună seara, dragi prieteni! Bună pentru voi, mai puțin bună pentru mine... Am cont Paysafecard din 2015 și nu am avut nicio problemă până azi. Am făcut acest cont ca să-mi cumpăr online jocuri la prețuri accesibile. Deoarece au trecut 12 luni de când nu am mai cumpărat nimic prin Paysafecard, am fost "amendat" astazi cu 25 lei, pentru această lună. E adevărat, trebuia să mă aștept la lucrul ăsta, că nimeni nu-ți păstrează bani în depozitele lor, fără să fii taxat. Am vrut să fac economie de bani. Acum sunt pe mâna lor. Am citit mai devreme despre comisioanele Paysafecard și am observat că începând cu luna 13-a, un comision lunar în valoare de 25 RON va fi scăzut din contul paysafecard în cazul în care clientul(eu) nu a efectuat nicio tranzacție în contul Paysafecard, în decurs de 12 luni. Tare mi-e teamă că în următoarele 12 luni e posibil să fiu taxat cu încă 275 lei(adică "amenda" totală să se ridice la 300 lei). Mă bate gândul să-mi închid contul, dar mai am pe el încă 6 lei. Înainte de "amenda" de 25 lei, am avut 31 lei rămași de anul trecut(din octumbrie 2021). Ca să-mi închid contul, trebuie să golesc cardul, adică să scap de cei 6 lei. Pentru asta este nevoie să trasfer banii rămași pe un cont bancar. Eu nu am un cont bancar, dar mama mea are. Nu prea aș vrea să mă amestec cu conturi bancare. Nu știu ce e bine să fac.

Vă rog din suflet să-mi dați niște soluții, dacă ați mai trecut printr-o astfel de situație! Mulțumesc!

Attached Files


Edited by Mickeydutza, 01 November 2022 - 17:19.


#2
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Cauti si tu sa cumperi ceva la misto de aia 6 lei. Sau ii donezi, numai sa nu ramana la aia.
Vezi sa nu te intepi  si la transfer, sa te trezesti ca pentru un transfer in cont de 6 lei platesti comision de 5 lei :D

#3
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.03.2019
Ai nevoie neaparat de acei 6 lei? Daca nu, uita de ei, si lasa-i sa te taxeze. Cum o sa te taxeze daca dupa prima luna tu deja o sa fii pe minus? :) Ma indoiesc ca au ce sa-ti faca, si ma indoiesc ca ar putea exista repercusiuni legale.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
nu inteleg unde-i teapa sau amenda… e doar un comision…

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai teapa si-a tras-o singur pentru ca nu a citit la timp despre comisioane

@Mickeydutza
Fa dom'le cum ti-a zis cetces
Cumpara ceva de banii aia ... ramai fara fonduri ... inchizi contul ... gata

#6
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.02.2016

 novo_, on 01 noiembrie 2022 - 17:24, said:

Ai nevoie neaparat de acei 6 lei? Daca nu, uita de ei, si lasa-i sa te taxeze. Cum o sa te taxeze daca dupa prima luna tu deja o sa fii pe minus? Posted Image Ma indoiesc ca au ce sa-ti faca, si ma indoiesc ca ar putea exista repercusiuni legale.
novo_ , sunt înregistrat la ei cu carte de identitate. Ei pot scoate datoriile mele dacă nu le plătesc la timp. Unii au murit de foame pentru treburi din astea. Alții au murit de inimă.

 cetces, on 01 noiembrie 2022 - 17:23, said:

Cauti si tu sa cumperi ceva la misto de aia 6 lei. Posted Image
Posted Image Ce dreaq să cumperi în ziua de azi cu 6 lei? Cu Paysafecard nu merge să cumperi o sticlă de suc.

Edited by Mickeydutza, 01 November 2022 - 17:52.


#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Ceri unui prieten cu revolut să-ți creeze link de plată pentru toată valoarea și scapi de contul Paysafecard... Ce faceți după aceea cu banii vedeți voi

#8
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

 Mickeydutza, on 01 noiembrie 2022 - 17:51, said:

Posted Image Ce dreaq să cumperi în ziua de azi cu 6 lei? Cu Paysafecard nu merge să cumperi o sticlă de suc.
Un domeniu la misto, parca erau oferte la 1 euro pentru clienti noi. poti sa iei paysafecardsucks.net

#9
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.02.2016
Ravy, nu mă amestec cu prieteni.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Vezi cu atentie in Termeni si conditii si in comisioane. La repezeala, cum din ce inteleg tu ai varianta ‘cu cont’ nu cea cu ‘cod de 16 cifre’:

Quote

Cum pot evita comisioanele de angajament?

Nu există comisioane dacă codul prepaid paysafecard este complet consumat sau soldul contului este zero. …

Quote

posesorii de conturi paysafecard beneficiază de o perioadă prelungită de inactivitate. Conturile fără tranzacții sunt scutite pentru o perioadă de 12 luni și fac obiectul unui comision lunar începând din cea de a 13-a lună de inactivitate - comision în valoare de 25 RON. Poți evita acest comision, înregistrându-te pentru un cont paysafecard (myPaysafe) și efectuând o tranzacție cel puțin o dată la 12 luni.

Quote

Comision de restituire: Comisionul de 30 RONPosted Image va fi scăzut din suma care trebuie să fie plătită pentru fiecare restituire.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Credeam ca iar a deschis un topic cel cu păcăleală de 3000 sau 6000 lei, nu mai rețin cu cât a fost păcălit de "rus român". Pt 6 lei... îți trimit eu 6 lei. Spune doar cum ii vrei.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Nu va pot numi decat f****i pe aia care inca mai folositi mizerii dastea pe moarte.

#13
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.02.2016

 sags, on 01 noiembrie 2022 - 18:07, said:

Vezi cu atentie in Termeni si conditii si in comisioane. La repezeala, cum din ce inteleg tu ai varianta ‘cu cont’ nu cea cu ‘cod de 16 cifre’:
Codurile de 16 cifre le-am folosit în anii care au trecut, la cumpărături. Mai întâi am pus codurile pe cont, apoi am cumpărat și au rămas anul trecut cu 31 lei în cont. Tu cum cumperi, direct cu codurile? Dar când faci asta, cine-ți mai dă restul de bani?

 dorin_2k, on 01 noiembrie 2022 - 18:11, said:

Pt 6 lei... îți trimit eu 6 lei. Spune doar cum ii vrei.
Păstrează-ți cei 6 lei și mai fă rost de alți bani, ca să-ți cumperi și tu un Windows 10 sau 11, mai bun decât Windows XP al tău! E bine așa?

Edited by Mickeydutza, 01 November 2022 - 18:39.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Mickeydutza, on 01 noiembrie 2022 - 18:27, said:

Păstrează-ți cei 6 lei și mai fă rost de alți bani, ca să-ți cumperi și tu un Windows 10 sau 11, mai bun decât Windows XP al tău! E bine așa?
Na, eu voiam să te ajut. Alege cum vrei și ți-i trimit acum. In Orange Money, Revolut sau BCR ii trimit instantaneu.

Și nu am WinXP.
Am rămas la Win 3.11. Că la W95 îmi trebuia floppy cu MCSDEX. Dar sigur nu ai auzit de așa ceva daca plângi după 6 lei.


#15
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.02.2016
dorin_2k, tu cred că nu ai înțeles nimic din toată situația asta. Eu am 6 lei în contul Paysafecard. Ce să fac cu 6 lei ai tăi, în condițiile în care eu sunt nevoit să golesc contul ca pot sa-l închid?

#16
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 08.02.2016
Mă întreb, oare dacă îmi păstrez contul și cumpăr un nou credit Paysafecard, se anulează comisioanele în lunile următoare?

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Credeam ca am pus un citat revelator: nu continua cu comisionul, pentru inca 12 luni, daca faci o plata. Deci macar una la 12 luni.

Iar atunci cand contul e pe zero nu iti mai ia bani, dar nu e clar daca atunci cand ai ceva dar mai putin decat comisionul intri pe minus sau golesc ei contul si gata. Cred ca de acest detaliu ar fi bine sa ii intrebi. Ca daca e asa, luna viitoare iti ia cei 6LEI, ajungi pe zero si asa ramane (sau inchizi contul).

Oricum recuperarea banilor intr-un cont bancar pare sa coste 30LEI.

Edited by sags, 01 November 2022 - 19:53.


#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006

 Mickeydutza, on 01 noiembrie 2022 - 18:07, said:

Ravy, nu mă amestec cu prieteni.
Mno, doneaza-i si tu undeva, de ex aici vad ca poti selecta valoarea (si merge 6.45) https://www.sos-sate...doneaza-online/ si dupa aceea inchide contul...

p.s. am gasit acel site folosind google... nu-i reclama :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate